VIDEO Fíni o výrazný krok bližšie k zápasu so Slovenskom: Severské derby rozhodli nájazdy

Liam Öhgren a Kalle KangasLiam Öhgren a Kalle Kangas Zdroj: SITA/AP/Adam Ihse

GÖTEBORG - Hokejisti Švédska utrpeli na domácich MS hráčov do 20 rokov v Göteborgu prvú prehru.

V nedeľu podľahli v severskom derby Fínsku 4:5 po predĺžení a nájazdoch, prvenstvo v základnej A-skupine však mali isté už pred zápasom. V boji o semifinále ich čaká štvrtý tím z "béčka", ktorým budú Švajčiari alebo Česi. Fíni sú priebežne na tretej priečke a budú štvrťfinálový súper Slovenska, ak Nemci vo večernom súboji nevyhrajú nad favorizovanou Kanadou.

Švédi inkasovali v severskom derby s Fínskom vôbec prvé góly na šampionáte, keď po prvej tretine prehrávali 0:2. Štyrmi zásahmi v prostrednej časti hry však skóre otočili, no Jani Nyman pri hre bez brankára vyrovnal v predposlednej minúte na 4:4 a ten istý hráč rozhodol aj nájazdy. Švédi ovládli skupinu so ziskom 10 bodov.

Fíni si pripísali dve víťazstvá a nazbierali päť bodov. Štvrťfinále je na programe v utorok 2. januára. Nemci potrebovali vo večernom zápase bodovať proti obhajcovi titulu Kanade, aby sa vyhli súboju o záchranu proti Nórsku (4. januára).

MS do 20 rokov v Göteborgu
A-skupina (Scandinavium):

Švédsko – Fínsko 4:5 po predĺžení a nájazdoch (0:2, 4:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 24. Born (Östlund, Willander), 27. Lekkerimäki (Östlund, Sandin-Pellikka), 29. Lindstein (Edstrom, Stenberg), 35. Bystedt (M. Hävelid, Unger Sörum) – 13. Männistö (Kaskimäki, Keskinen), 19. Hämeenaho (Naukkarinen), 28. Halttunen (Keskinen, Kulonummi), 59. Nyman (Halttunen, Hämeenaho), rozh. nájazd Nyman