Druhé preteky vyšli Kuzminovej podstatne lepšie: Poskok o 20 pozícií vyššie!

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia KuzminováNa snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová Zdroj: TASR/Michal Svítok

OSRBLIE - Nórska biatlonistka Maren Kirkeeideová získala zlato v stíhačke na 10 km na majstrovstvách Európy v Osrblí.

V sobotňajších pretekoch spravila dve chyby na strelnici a triumfovala časom 29:49,9 minúty. Druhá skončila jej krajanka Emilie Kalkenbergová a tretia bola Francúzka Oceane Michelonová. Z dvoch domácich reprezentantiek skončila vyššie Anastasia Kuzminová, ktorá sa sa vo svojich druhých pretekoch po návrate umiestnila na 39. priečke (+3:59,6 min).

Víťazka stíhačky Lienová odštartovala s náskokom 14 sekúnd pred krajankou Maren Kirkeeideovou, tretia Chrystyna Dmytrenková z Ukrajiny mala manko 35 s. Remeňová vyšla na trať o 2:09 minúty neskôr, Kuzminová o ďalších 15 sekúnd. Lienová odštartovala suverénne, obe ležky zvládla bez chyby, kým jej súperky zaváhali a po druhej streľbe mala už minútový náskok pred krajankou Jenny Enoddovou, ktorá sa s čistou streľbou posunula na druhé miesto.

Za ňou išla Kirkeeideová s jednou chybou. Obe Slovenky na prvej ležke minuli jeden terč, Kuzminová zvládla druhú čisto, Remeňová pridala ďalšie štyri chyby a prepadla sa.

Na snímke slovenská biatlonistka Galéria fotiek (17) Anastasia Kuzminová Zdroj: TASR/Michal Svítok

Preteky sa zamotali na prvej stojke, keď Lienová netrafila v silnom vetre štvrtý a piaty terč a prišla o náskok. Kirkeeideová terč vybielila a išla na čelo, na tretie miesto sa posunula ďalšia Nórka Emilie Kalkenbergová. Kuzminová pridala ďalšie dve chyby a vybehla na 39. priečke. Mária Remeňová musela na dve trestné kolá.

Kirkeeideová udržala prvé miesto aj s trestným kolom, sedem sekúnd za ňou išla Kalkenbergová a o víťazke sa rozhodlo v poslednom kole. Nemka Marlene Fichtnerová trafila všetkých 20 terčov a posunula sa na 3. miesto, o to musela bojovať s Francúzkou Oceane Michelonovou. Kuzminová si na poslednej položke pripísala ešte jedno trestné kolo, rovnako aj Remeňová.

Kirkeeideová si nakoniec triumf postrážila, za ňou prišla Kalkenbergová a bronz si odniesla nakoniec Michelonová. Kuzminová obsadila 39. miesto a Remeňová finišovala so stratou 7:30,3 min na 52. pozícii.

Na snímke slovenská biatlonistka Galéria fotiek (17) Slovenská biatlonistka Mária Remeňová Zdroj: TASR/Michal Svítok

Trojnásobná olympijská šampiónka sa posunula oproti šprintu o 20. miest. "Je dobré, že to bol posun dopredu, ale ja som bola nastavená tak, že keby strelecká i bežecká forma taká, aby som bola výrazným prínosom pre dievčatá aj na Svetovom pohári, tak by som povedala, že spokojnosť je maximálna. Ale viem, že mi chýbajú preteky. Dnes som opakovala včerajšie chyby, čo sa nemalo stať. Teoretické skúsenosti som nedokázala aplikovať do praxe, čo je o návykoch," povedala v cieli.

Mária Remeňová obsadila rovnakú pozíciu ako v piatok. "Mám aj dobré aj zlé pocity. Chcela som sa zlepšiť na strelnici. Dostala som informácie, že mám mieridlá cvaknúť dvakrát dole, takže som mala veľmi výškové problémy na strelnici, čo ma veľmi mrzí. Vietor robil problémy, ale snažila som sa držať v koncentrácii. Nakoniec som rada, že to v stojke dopadlo s dvojkou a jednotkou," povedala.

ME - stíhačka žien na 10 km:
1. Maren Kirkeeideová 29:49,9 min (2), 2. Emilie Kalkenbergová (obe Nór.) +11,1 s (2), 3. Oceane Michelonová (Fr.) +27,1 (2), 4. Ida Lienová (Nór.) +28,5 (4), 5. Marlene Fichtnerová (Nem.) +35,9 (0), 6. Johanna Skottheimová (Švéd.) +49,9 (2), 7. Anastasia Merkušinová (Ukr.) +57,3 (0), 8. Marthe Johansenová (Nór.) +58,5 (2), 9. Anna Andexerová (Rak.) +1:10,5 (2), 10. Lea Meierová (Švaj.) +1:26,9 (4), ... 39. Anastasia KUZMINOVÁ +3:59,6 (4), 50. Mária REMEŇOVÁ +6:45,3 (8)