VIDEO Čo sa to stalo v NHL? Outsideri šokovali, Tatarovci si môžu spytovať svedomie

Tomáš Tatar (Seattle) a jeho útok na bránku San JoseTomáš Tatar (Seattle) a jeho útok na bránku San Jose Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

SAN JOSE - Hokejisti Seattlu so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom prehrali v noci na stredu v zámorskej NHL na ľade San Jose 0:2. V druhom zápase Columbus triumfoval v St. Louis 1:0 a prestrihol domácim ich päťzápasovú víťaznú šnúru.

Oporou Sharks bol brankár Mackenzie Blackwood, ktorý chytil všetkých 32 striel súpera. Dosiahol deviate čisté konto v profiligovej kariére, prvé od 8. decembra 2021, keď ešte v drese New Jersey vynuloval Philadelphiu.

"Žraloci" naberajú formu, vyhrali štvrtý zápas z uplynulých piatich, naďalej však zostávajú na poslednom ôsmom mieste v Pacifickej divízii. "Myslím si, že momentálne sme plní sebavedomia, vieme si ustrážiť výsledok a uhrať zápas až do konca. Nedá sa to porovnať so štartom sezóny, keď sme príliš tlačili na hokejky a panikárili," povedal Blackwood.

Eeli Tolvanen (Seattle) sa Galéria fotiek (11) Eeli Tolvanen (Seattle) sa snaží prebojovať cez presilu hráčov San Jose Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

Sharks uspeli aj bez svojho najproduktívnejšieho hráča Tomáša Hertla, český center vynechal duel pre zranenie v dolnej časti tela. Bezgólový stav zlomil v 48. minúte Marc-Edouard Vlasic, skóre uzavrel strelou do prázdnej bránky ďalší obranca Jan Rutta.

"Je to dobrý pocit zvíťaziť. Nebol to z našej strany perfektný zápas, ale našli sme cestu k výhre. Je skvelý pocit zdolať tím, ktorý sa snaží dostať do play-off," vyjadril sa Vlasic pre AP.

Skúsený veterán a defenzívny špecialista strelil už tretí gól za uplynulých päť zápasov, v tejto sezóne si pritom 22 stretnutí "odsedel" na tribúne ako zdravý náhradník. Hosťom nestačilo k úspechu ani 21 úspešných zákrokov brankára Joeyho Daccorda. Tatar odohral v drese Seattlu 12:55 minút a na bránku vyslal jednu strelu.

Jednotka Columbusu zatiahla roletu

Columbus uspel na ľade St. Louis 1:0, keď jediný gól duelu strelil v 45. minúte Dmitrij Voronkov. Brankár Elvis Merzlikins zneškodnil všetkých 21 striel domácich a vychytal svoje prvé čisté konto v sezóne a desiate v kariére v NHL. Predtým naposledy dosiahol shutout 13. januára 2022.

"Vybojovali sme cenné víťazstvo, nielen pre mňa, ale pre celý tím. Pravdupovediac, bez pomoci spoluhráčov by som to nedokázal," uviedol pre nhl.com lotyšský brankár.

Elvis Merzlikins (Columbus) zatiahol Galéria fotiek (11) Brankár Columbusu Elvis Merzlikins oslavuje prvý shutout v sezóne Zdroj: SITA/AP/Jeff Roberson

Blues nepomohlo ani 21 zákrokov Jordana Binningtona. "Nehrali sme dnes dostatočne dobre, o tom niet pochýb. V prvej tretine sme nekorčuľovali, neboli sme tak zapojení do hry, ako sme mali byť. V druhej sme zlepšili korčuľovanie, ale stále sme hrali príliš jemne a s jemnou hrou sa na tejto úrovni nedá vyhrávať," zdôraznil tréner "bluesmanov" Drew Bannister. Blue Jackets chýbal pre zranenie nováčik Adam Fantilli, trojka vlaňajšieho draftu.

NHL - výsledky:

St. Louis Blues - Columbus Blue Jackets 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 45. Voronkov (Werenski, Gaudreau). Brankári: Binnington - Merzlikins, strely na bránku: 21:22.

San Jose Sharks - Seattle Kraken 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 48. Vlasic (Emberson, Eklund), 60. Rutta (Eklund). Brankári: Blackwood - Daccord, strely na bránku: 22:32.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: St. Louis Blues Tomáš Tatar San Jose Sharks Columbus Blue Jackets Seattle Kraken