VIDEO Nadviazala na úspech Petra Sagana: 17-ročná Slovenka hviezdila na MS v cyklokrose!

Slovenská reprezentantka Viktória Chladoňová (vpravo) získala bronzovú medailu v kategórii junioriek na majstrovstvách sveta v cyklokrose v českom TáboreSlovenská reprezentantka Viktória Chladoňová (vpravo) získala bronzovú medailu v kategórii junioriek na majstrovstvách sveta v cyklokrose v českom Tábore Zdroj: Profimedia

TÁBOR - Slovenská reprezentantka Viktória Chladoňová získala bronzovú medailu v kategórii junioriek na majstrovstvách sveta v cyklokrose v českom Tábore.

Spolu s Britkou Cat Fergusonovou a Francúzkou Celiou Geryovou bojovali o medaily a do záverečného z troch kôl išli všetky tri pretekárky bok po boku. Z titulu sa napokon tešila Geryová pred Fergusonovou, 17-ročná Slovenka skončila s mankom štrnástich sekúnd na víťazku na bronzovom stupienku. Dorota Vojtíšková obsadila v Tábore 13. miesto a Sofia Ungerová skončila na 29. priečke.

"Som šťastná a teším sa, že som získala bronzovú medailu. Pretekalo sa vo veľmi ťažkých podmienkach. Kľúčový bol záverečný výjazd, v ňom sa aj rozhodlo. Snažila som sa chytiť nástup Francúzky, ale už som nemala dostatok síl," citoval Chladoňovú špecializovaný portál cycling-info.sk. Tá ukončila šestnásťročné čakanie slovenského cyklokrosu na cenný kov zo svetového šampionátu, naposledy sa tešil v roku 2008 Peter Sagan.

Chladoňová je piata reprezentantka zo Slovenska, ktorá získala medailu na MS v cyklokrose. Vo federálnej ére sa medzi juniormi tešili Peter Hric (3. v roku 1983) a Ondrej Glajza (1. v roku 1984), ktorý navyše získal titul majstra sveta medzi amatérmi (1987).

V ére samostatnosti získalo Slovensko na MS dve cenné kovy – obe strieborné. V roku 2006 bol druhý Róbert Gavenda a o dva roky neskôr Sagan, ktorého zdolal v Trevise len Francúz Arnaud Jouffroy, pripomenul portál olympic.sk.

V ženskej kategórii elite obhájila titul Holanďanka Fem van Empelová. Triumfovala s náskokom 1:20 minúty pred svojou krajankou Lucindou Brandovou. Dominanciu holandského cyklokrosu potvrdila tretím miestom Puck Pietersová (+1:54). V kategórii mužov do 23 rokov zvíťazil rovnako Holanďan Tibor Del Grosso pred Belgičanmi Emielom Verstryngem a Jentem Michelsom.

Výsledky MS v cyklokrose:

juniorky: Celia Geryová (Fr.) 37:01 min, 2. Cat Fergusonová (V. Brit.) +5 s, 3. Viktória CHLADOŇOVÁ (SR) +14, 4. Puck Langenbargová (Hol.) +1:04 min, 5. Kateřina Douděrová (ČR) +1:12, 6. Vida Lopezová (USA) +1:54, ..., 13. Dorota VOJTÍŠKOVÁ +2:56, 29. Sofia UNGEROVÁ (obe SR) +4:15

muži do 23 rokov: 1. Tibor Del Grosso (Hol.) 52:02, 2. Emiel Verstrynge, 3. Jente Michels (obaja Bel.) obaja +27

ženy elite: 1. Fem van Empelová 46:19, 2. Lucinda Brandová +1:20, 3. Puck Pietersová (všetky Hol.) +1:54