VIDEO Van der Poel sa stal šiestykrát majstrom sveta: Dojemné lúčenie českej legendy

Holanďan Mathieu van der Poel sa stal v Tábore šiestykrát majstrom sveta v cyklokrose Holanďan Mathieu van der Poel sa stal v Tábore šiestykrát majstrom sveta v cyklokrose Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

TÁBOR - Holanďan Mathieu van der Poel sa stal v Tábore šiestykrát majstrom sveta v cyklokrose a už len jeden titul ho delí od rekordu Belgičana Erika De Vlaemincka, ktorý v teréne vládol v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Slovenský reprezentant Matej Ulík obsadil 39. pozíciu. Bývalý trojnásobný svetový šampión Zdeněk Štybar uzavrel v 38 rokoch cyklistickú kariéru 31. miestom a užil si dojemné lúčenie pred tisíckami fanúšikov.

Van der Poel, ktorý v Tábore získal v roku 2015 svoj prvý titul, splnil úlohu jasného favorita a vyhral o 37 sekúnd pred krajanom Jorisom Nieuwenhuisom. Tretí skončil Belgičan Michael Vanthourenhout.

Cestu k zlatu uľahčila dvadsaťdeväťročnému holandskému univerzálovi absencia predvlaňajšieho šampióna Brita Toma Pidcocka a trojnásobného majstra sveta Wouta van Aerta z Belgicka, ktorí už dali prednosť príprave na cestnú sezónu. Van der Poel, ktorý vlani ovládol aj majstrovstvá sveta na ceste a tento rok chce uspieť na olympijských hrách v Paríži na horskom bicykli, vyhral v cyklokrosovej sezóne 13 zo 14 pretekov.

V kategórii juniorov zvíťazil Talian Stefano Viezzi o deväť sekúnd pred Holanďanom Keijem Solenon. Pódium doplnil domáci Kryštof Bažant. Zo Slovákov sa najvyššie umiestnil Jakub Benča, so stratou 5:39 minúty na víťaza skončil na 35. mieste.

V pretekoch žien do 23 rokov sa z triumfu tešila Britka Zoe Backstedtová. Striebornú medailu vybojovala pre Česko Kristýna Zemanová a bronz si odniesla Holanďanka Leonie Bentveldová. Slovensko v tejto kategórii reprezentantku nemalo.

Výsledky MS v cyklokrose - nedeľa:

muži elite: 1. Mathieu van der Poel 58:14 min, 2. Joris Nieuwenhuis (obaja Hol.) +37 s, 3. Michael Vanthourenhout (Belg.) +1:06 min, ..., 39. Matej ULÍK (SR)

juniori: 1. Stefano Viezzi (Tal.) 42:01 min, 2. Keije Solen (Hol.) +9 s, 3. Kryštof Bažant (ČR) +31, ... , 35. Jakub BENČA +5:39 min, 53. Tobias HAJKOVSKÝ +7:15, 56. Peter ŠOLTÉS 7:34, 59. Dominik SOCHAN +7:58, Samuel FEDOR (všetci SR) +8:15

ženy do 23 rokov: 1. Zoe Backstedtová (V. Brit.) 48:24 min, 2. Kristýna Zemanová (ČR) +44 s, 3. Leonie Bentveldová (Hol.) +55

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5

Viac o téme: Zdeněk Štybar Cyklokros Matej Ulík Tábor Mathieu van der Poel Samuel Fedor Joris Nieuwenhuis Michael Vanthourenhout
  • Zdroj: ČTK, TASR