VIDEO Ani Bedard nerozumel, čo sa deje: Chicago sa utrhlo z reťaze vďaka nečakanému hrdinovi

Colin Blackwell prekonáva brankára Connora IngramaColin Blackwell prekonáva brankára Connora Ingrama Zdroj: SITA/AP/Erin Hooley

CHICAGO - Hokejisti Chicaga Blackhawks zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL nad Arizonou Coyotes 7:4.

Colin Blackwell strelil svoj prvý hetrik v kariére a Connor Bedard pridal dva góly a asistenciu. Calgary naďalej bez suspendovaného Martina Pospíšila prehralo na ľade Caroliny vysoko 2:7.

Hokejisti Edmontonu zvíťazili v nedeľňajšom zápase na ľade Pittsburghu 4:0. Dvoma gólmi prispel k triumfu Oilers Darnell Nurse, Connor McDavid mal bilanciu 1+2.

Pittsburghu zvoní play-off umieračik

Penguins zaznamenal siedmu prehru z uplynulých ôsmich stretnutí a výrazne si komplikujú už beztak nízke šance na postup do play-off. "Olejárov" podržal 41 zákrokmi brankár Calvin Pickard, ktorý musel 76 sekúnd pred koncom prostrednej časti hry odísť po kontakte s domácim útočníkom Bryanom Rustom. V bránke ho nahradil Stuart Skinner, no od úvodu tretieho dejstva sa Pickard vrátil späť.

Zamyslený tréner Pittsburghu Mike Galéria fotiek (11) Zamyslený tréner Pittsburghu Mike Sullivan Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

Kapitán McDavid má na konte už 103 bodov, z čoho 32 nazbieral v predošlých 15 dueloch. Edmonton má za sebou sériu štyroch stretnutí na ľade súperov v priebehu piatich dní. Tím z Alberty v nich získal do tabuľky Západnej konferencie päť bodov a patrí mu piata priečka.

"V poslednom čase sme hrali veľa zápasov vonku, samozrejme, nie je to ospravedlnenie. Šesť zápasov z deviatich s cestovaním z pobrežia na pobrežie, to bola drina. Doma si trochu oddýchneme," uviedol McDavid pre oficiálnu webovú stránku nhl.com.

Carolina zbytočne neotáľala, pálila jedna radosť

Carolinu potiahli za víťazstvom gólom a dvoma asistenciami Sebastian Aho a Andrej Svečnikov. Hurricanes vyhrali tretí duel po sebe a posunuli sa na štvrtú priečku na východe. "Bol to jeden z tých zápasov, z ktorých si veľa vziať nemôžete. Nebolo to z našej strany dobré, zle sme korčuľovali," povedal tréner Calgary Ryan Huska.

Domáci prestrieľali hostí v pomere 40:20 a už na začiatku druhej tretiny viedli 4:0 po góloch Jordana Martinooka, Aha, Jalena Chatfielda a Svečnikova. Kontaktný presný zásah za hostí zaznamenal v 25. minúte Dryden Hunt, no do prestávky zabezpečili Brent Burns a Seth Jarvis päťgólový náskok pre Hurricanes. Slovenský krídelník Martin Pospíšil si odpykal posledný duel z trojzápasového dištancu.

Bitka Braydena Pachala a Galéria fotiek (11) Bitka Brendana Lemieuxa a Braydena Pachala Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Obranca Caroliny Jacob Slavin získal svoj 259. bod v NHL, čím prekonal Justina Faulka, doterajšieho bodového lídra medzi bekmi v histórii organizácie Hurricanes/Hartford Whalers. Na métu 25 gólov v sezóne dosiahol šiestykrát v kariére jeho spoluhráč Sebastian Aho.

Dvadsaťšesťročný Fín sa vyrovnal Ericovi Staalovi a Kevinovi Dineenovi na druhom mieste v histórii organizácie Caroliny. Tejto štatistike kraľuje Ron Francis, ktorý zaznamenal sedem ročníkov s aspoň 25 gólmi v základnej časti. Brent Burns sa stal 12. obrancom v histórii NHL, ktorý má na konte 13 sezón s aspoň 10 gólmi.

Paradoxná situácia v XCel Energy Center

Minnesota uspela doma nad Nashvillom 4:3 po predĺžení. Tréner Wild John Hynes stiahol brankára Marca-Andreho Fleuryho v čase 3:30 v predĺžení a poslal na ľad štvrtého hráča. Jeho tím tak mal výhodu 4 proti 3 a využil ju už po 20 sekundách, keď rozhodol Matt Boldy.

"Potrebovali sme tieto body. Cítili sme, že sme to mali v predĺžení dobre zorganizované, hráči vedeli, o čo ide. Keď postavíte na ľad štyroch hráčov, dáva vám to veľkú šancu streliť víťazný gól, čo sa aj podarilo," poznamenal Hynes.

Pre Nashville to bola len druhá prehra v uplynulých 12 dueloch a obe prišli až po predĺžení. Paradoxom je, že ak by Wild inkasovali gól do prázdnej brány v predĺžení, nezískali by ani bod napriek tomu, že prehrávajúci tím si po prehre v predĺžení pripíše bod.

Blackwell hviezdou večera

Chicago prehrávalo s Arizonou na domácom ľade 0:2 po presných zásahoch Claytona Kellera. Obrat naštartoval v 26. minúte Bedard. Osemnásťročný center elitného útoku "jastrabov" sa v priebehu druhej časti presadil strelecky ešte raz, keď poslal Chicago do vedenia 3:2.

Následne dokázal reagovať hosťujúci Dylan Guenther, no v závere druhej tretiny preukázal Bedard svoj prehľad v útočnom pásme a v početnej výhode našiel krížnou prihrávkou Tylera Johnsona - 4:3. Bedard sa stal prvým 18-ročným hráčom v histórii Chicaga Blackhawks, ktorý zaznamenal tri stretnutia v NHL so ziskom aspoň troch bodov.

V záverečnej dvadsaťminútovke skompletizoval hetrik Blackwell a Blackhawks ukončili päťzápasovú sériu prehier na vlastnom ľade. "Mám skvelý pocit. Som vďačný, že hrám s Jasonom Dickinsonom a Joeym Andersonom. Hrajú správnym spôsobom a dostávajú ma do dobrých situácií. Myslím si, že na góloch odviedli veľa ťažkej práce," povedal 30-ročný Blackwell, ktorý v predošlých 34 dueloch nastrieľal iba päť gólov.

"Predviedli sme veľa odhodlania a ukázali sme dobrú odolnosť ako tím," vyjadril sa kouč Chicaga Luke Richardson.

Anaheim prehral doma s New Yorkom Islanders vysoko 1:6. Gól a asistenciu zaznamenali Bo Horvat i Brock Nelson a hosťom pomohli ku šiestej výhre v sérii. Najviac počas duelu zaujal tretí gólový moment hostí, keď sa zdalo, že Matthew Barzal stratil puk pri mantineli, no na malom priestore ho dokázal šikovne prestrčiť na svojich spoluhráčov. Horvat si vymenil puk s Nelsonom a ten strelou prekonal Lukáša Dostála. Islanders sa posunuli na ôsme miesto v tabuľke Východnej konferencie.

Sumáre NHL:

Pittsburgh Penguins - Edmonton Oilers 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Góly: 2. McDavid, 9. Ekholm (Bouchard, McDavid), 51. Nurse (McDavid, Nugent-Hopkins), 56. Nurse (Ekholm). Brankári: Jarry - Pickard (39.-40. Skinner), strely na bránku: 41:42

Minnesota Wild - Nashville Predators 4:3 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 4. Brodin (Boldy, Eriksson Ek), 39. Kaprizov (Eriksson Ek, Boldy), 53. Hartman, 64. Boldy (Zuccarello, Kaprizov) – 9. Jankowski (Sherwood), 24. Evangelista (Novak, Jankowski), 58. O'Reilly (Josi, F. Forsberg). Brankári: Fleury - Saros, strely na bránku: 33:30

Carolina Hurricanes - Calgary Flames 7:2 (2:0, 4:1, 1:1)
Góly: 7. Martinook (Aho), 18. Aho (Teräväinen, Svečnikov), 21. Chatfield (Jarvis, Staal), 22. Svečnikov (Aho, Teräväinen), 34. Burns (Slavin, Kotkaniemi), 40. Jarvis (Chatfield, Staal), 58. Teräväinen (Kotkaniemi, Svečnikov) – 25. Hunt (Kylington, Mangiapane), 45. Šarangovič. Brankári: Andersen - Vladař, strely na bránku: 40:20

Chicago Blackhawks - Arizona Coyotes 7:4 (0:1, 4:2, 3:1)
Góly: 26. Bedard (Donato, R. Johnson), 27. Blackwell (Anderson, Vlasic), 31. Bedard (Kurashev, Jones), 38. T. Johnson (Bedard, Jones), 41. Blackwell (Jones, Dickinson), 48. Donato, 58. Blackwell (Jones) – 7. Keller (Schmaltz, Hayton), 21. Keller (Schmaltz, Hayton), 34. Guenther, 47. Schmaltz. Brankári: Söderblom -Ingram, strely na bránku: 41:36

Anaheim Ducks - New York Islanders 1:6 (0:3, 1:0, 0:3)
Góly: 21. Killorn (Jones, Gudas) – 6. Cizikas (Holmström), 8. Palmieri (Reilly, Aho), 15. Nelson (Horvat, Barzal), 41. Horvat (Nelson, Barzal), 48. Engvall, 59. Clutterbuck (Martin, MacLean). Brankári: Dostál - Varlamov, strely na bránku: 23:19

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: New York Islanders Pittsburgh Penguins Edmonton Oilers Chicago Blackhawks Anaheim Ducks Arizona Coyotes Connor McDavid Darnell Nurse Colin Blackwell