VIDEO Slováci v NHL sa konečne predviedli: Juraj Slafkovský strelil krásny gól

Juraj Slafkovský oslavuje výhru s brankárom Caydenom PrimeauomJuraj Slafkovský oslavuje výhru s brankárom Caydenom Primeauom Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

MONTREAL - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský prispel v noci na stredu v zámorskej NHL gólom k víťazstvu Montrealu nad Columbusom 3:0.

V drese Seattlu zaznamenal asistenciu Tomáš Tatar, ale Kraken prehrali s Vegas 4:5 po predĺžení. Bodoval aj Martin Pospíšil, ktorý dosiahol tiež asistenciu, Calgary však podľahlo Coloradu 2:6. Pavol Regenda nastúpil druhýkrát v sezóne za Anaheim, jeho tím neuspel na ľade Chicaga (2:7).

Slafkovský nastúpil tradične v prvej formácii Canadiens a jeho gólový moment prišiel už vo štvrtej minúte. Obranca Mike Matheson ho našiel na pravom kruhu a devätnásťročný útočník využil presilovú hru strelou z prvej pomedzi betóny Elvisa Merzlikinsa.

Bronzový medailista z Pekingu 2022 a najužitočnejší hráč olympijského turnaja odohral celkom 17:38 minúty, jeho jediná strela na bránku bola gólová.

"Cítim, že sa od zápasu k zápasu zlepšujeme. Naďalej na sebe pracujeme, snažíme sa čítať jeden druhého a potom je to pre každého jednoduchšie na ľade, keď sme všetci na rovnakej vlnovej dĺžke," uviedol pre nhl.com slovenský krídelník, ktorý má po 65 zápasoch na konte 34 bodov (14+20).

Montreal dosiahol všetky góly v úvodných šiestich minútach. Brendan Gallagher skóroval už po 21 sekundách a na 3:0 zvýšil Joshua Roy. Výrazný podiel na triumfe "Habs" mal brankár Cayden Primeau, ktorý predviedol 41 zákrokov a dosiahol druhé čisté konto v sezóne aj profiligovej kariére.

"Keď som po zápase vošiel do šatne, všetci boli ako blázni. Veľa to pre mňa znamená. Spoluhráči majú na víťazstve rovnaký podiel ako ja," vyznal sa Primeau, ktorý dosiahol svoj prvý shutout 13. februára, keď vynuloval Anaheim (5:0).

Bodový návrat Pospíšila

Calgary neuspelo v treťom stretnutí za sebou a doma nestačilo na Avalanche. Flames nepomohol ani návrat Pospíšila, ktorý pre dištanc nemohol nastúpiť v predchádzajúcich troch dueloch. Slovenský útočník však bodoval. V 4. minúte zachytil puk na modrej čiare, prenechal ho Nazemovi Kadrimu, ktorý našiel Daniila Miromanova a ruský obranca vyrovnal na 1:1.

Pospíšil strávil na ľade 17:49 minúty a okrem asistencie zaznamenal päť hitov, jednu strelu a dvojminútový trest. Jeho vylúčenie potrestal Mikko Rantanen, keď v presilovke otvoril skóre. Domáci po prvej tretine viedli 2:1, ale v druhej Colorado rozhodlo piatimi gólmi.

Samuel Girard (Colorado) bojuje Galéria fotiek (76) Samuel Girard (Colorado) bojuje o puk s Martinom Pospíšilom (Calgary) Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

Nathan MacKinnon predĺžil svoju bodovú sériu na 13 zápasov, keď zaznamenal presný zásah a pridal aj asistenciu. Vytvoril si zároveň nové kariérové maximum v profilige a so 113 bodmi (41+72) vedie kanadské bodovanie. Rantanen dosiahol v stretnutí štyri body (2+2) a Valerij Ničuškin strelil gól a mal aj dve asistencie. Skóroval aj Casey Mittelstadt, pre ktorého to bol prvý gól po výmene z Buffala.

"Dosiahli sme cenné víťazstvo, ktorým si upevníme naše sebavedomie pred play off. V Západnej konferencii je veľa dobrých tímov, ktoré sa pred uzávierkou výmen posilnili. Bude to náročné," vyjadril sa Rantanen, ktorý ťahá desaťzápasovú bodovú sériu.

Získal počas nej štyri góly a 14 asistencií. Na konte má 601 bodov (253+348) v 556 dueloch v NHL, spomedzi všetkých fínskych hráčov v ligovej histórii pokorili 600-bodovú métu rýchlejšie len dvaja - Jari Kurri na to potreboval 419 stretnutí a Teemu Selänne 455.

Tatarov bod nestačil

V Pacifickej divízii bol na programe duel medzi Seattlom a obhajcom titulu z Vegas. Golden Knights prehrávali v zápase 0:1 aj 2:4, ale nakoniec sa tešili z triumfu. Vo štvrtej minúte predĺženia rozhodol Jack Eichel. Center prvej formácie hostí pridal aj dve asistencie.

"Iste, nebol to z našej strany ideálny štart do tretej tretiny, keď sme viedli a rýchlo inkasovali pár gólov. No ustáli sme to, hoci sme čelili veľkému tlaku. Toto naše mužstvo potrebuje aj vo zvyšku sezóny," zdôraznil Eichel.

Tomáš Tatar (Seattle) a Galéria fotiek (76) Tomáš Tatar (Seattle) a jeho bezprostredná radosť z gólu Zdroj: SITA/AP/Maddy Grassy

Jonathan Marchessault strelil dva góly, druhý a vyrovnávajúci na 4:4 dosiahol 17 sekúnd pred koncom tretej časti. Seattle prehral druhýkrát za sebou a nepomohla mu ani asistencia Tatara. Skúsený 33-ročný krídelník v 42. minúte získal puk v rohu útočného pásma, našiel na modrej Willa Borgena, ktorého strelu tečoval Matthew Beniers a vyrovnal na 2:2.

Tatar odohral 13:11 minút, zaznamenal jeden plusový bod, hit a dvojminútový trest. Útočník domácich Jordan Eberle nastúpil na jubilejný 1000. zápas v základnej časti profiligy.

Regenda čelil päťbodovému Bedardovi

Veľký večer má za sebou Connor Bedard. Osemnásťročný kanadský center dosiahol päť bodov (1+4) v stretnutí proti Anaheimu a aj vďaka tomu Chicago triumfovalo 7:2. Najvyššie draftovaný hráč z roku 2023 prekonal svoje doterajšie kariérové maximum v jednom zápase, keď 9. novembra proti Tampe Bay mal bilanciu 2+2. Bedard sa stal piatym 18-ročným hráčom v histórii ligy, ktorý odohral päťbodový duel.

"Je to zábavné. V ôsmich zápasoch v rade som vyšiel gólovo naprázdno, potom strelíte dva dôležité zásahy a ľudia na to hneď zabudnú. Vychutnám si to, ale musíme obrátiť stranu a ísť ďalej," poznamenal Bedard.

V drese Blackhawks zaznamenal štyri asistencie Nick Foligno a Philipp Kurashev dal dva góly a mal aj dve asistencie. Za Ducks nastúpil druhýkrát v sezóne Regenda. Slovenský krídelník odohral 11:03 minúty a mal dve strely a dva hity.

Takmer ako otec a Galéria fotiek (76) Takmer ako otec a syn - Nick Foligno v objatí s Connorom Bedardom Zdroj: SITA/AP/Paul Beaty

New York Rangers uspel na ľade Caroliny 1:0 a potvrdil prvé miesto v Metropolitnej divízii. Jediný presný zásah v stretnutí zaznamenal obranca Adam Fox, ktorý skóroval osem sekúnd pred koncom prvej časti. Hostí podržal brankár Igor Šesterkin, zneškodnil 28 striel súpera a dosiahol druhé čisté konto za sebou.

Rangers triumfovali v treťom stretnutí v rade a na čele divízie majú šesťbodový náskok práve pred Hurricanes. Tí vyšli naprázdno po sérii troch víťazstiev. Premiéru v drese Caroliny zažil Jake Guentzel, čerstvá posila z Pittsburghu. Americký krídelník sa vrátil do súťažného diania po zranení v hornej časti tela.

Detroit hľadá formu

Detroit v kľúčovej časti sezóny stráca formu, v noci podľahol domácemu Buffalu 3:7 a prehral šiesty zápas v sérii. Bowen Byram strelil vo svojom treťom zápase po výmene z Colorada dva góly. Stal sa prvým obrancom v histórii Sabres s minimálne tromi presnými zásahmi v prvých troch dueloch v tíme.

Naposledy to v rámci celej NHL dokázal Kurtis Foster v novembri 2005 v drese Minnesoty. Zach Benson strelil gól a pridal dve asistencie. Duel pre zranenie nedohral útočník hostí Joe Veleno.

Nováčik Zach Benson sa Galéria fotiek (76) Tešiaci sa nováčik Zach Benson Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

Florida otočila zápas proti Dallasu, v ktorom prehrávala o tri góly a na ľade súpera uspela 4:3. Obrat zavŕšil Aleksander Barkov svojím druhým presným zásahom v zápase, fínsky center si pripísal aj jednu asistenciu. Philadelphia si poradila so San Jose 3:2, "žralokom" nestačili ani dva góly Filipa Zadinu. Kalifornský tím prehral desiaty zápas z uplynulých jedenástich.

Kirill Kaprizov dvomi gólmi a asistenciou pomohol Minnesote k triumfu 4:1 nad Arizonou. Hráči Wild bodovali v piatom zápase v rade a stále živia šancu na účasť v play-off, na pozíciu s druhou voľnou kartou v Západnej konferencii strácajú šesť bodov.

"Páčila sa mi naša úroveň koncentrácie. Od začiatku sme boli sústredení na hru, mali sme dobrú energiu a hrali sme správnym štýlom," spokojne konštatoval tréner "divochov" John Hynes. Duel pre zranenie nedohral domáci Joel Eriksson Ek.

Sériu siedmich prehier zastavila Ottawa, ktorá zdolala Pittsburgh 2:1 po predĺžení. O víťazstve rozhodol Drake Batherson vo štvrtej minúte extra času. Jake Sanderson prispel k triumfu gólom a asistenciou. Brankár Joonas Korpisalo vykryl 35 striel, prekonal ho iba Michael Bunting, ktorý skóroval v drese Penguins prvýkrát od výmeny z Pittsburghu.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres – Detroit Red Wings 7:3 (4:1, 3:1, 0:1)
Góly: 2. Tuch, 11. Byram (Benson, Greenway), 13. Benson (Greenway, Dahlin), 16. Skinner (Benson, Cozens), 25. Clifton (Thompson), 30. Byram (Thompson, Girgensons), 34. Peterka – 13. Chiarot (Raymond, Berggren), 30. Raymond (Fabbri, Kane), 58. Walman (Gostisbehere, Määttä). Brankári: Luukkonen - Lyon (16. Reimer), strely na bránku: 39:24.

Carolina Hurricanes – New York Rangers 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 20. Fox (Kreider, Lindgren). Brankári: Kočetkov - Šesťorkin, strely na bránku: 28:24.

Montreal Canadiens – Columbus Blue Jackets 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Góly: 1. Gallagher (Evans), 4. SLAFKOVSKÝ (Matheson, Caufield), 6. Roy (Xhekaj, Newhook). Brankári: Primeau - Merzlikins (6. Tarasov), strely na bránku: 23:41.

Ottawa Senators – Pittsburgh Penguins 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 52. Sanderson (Joseph, Giroux), 64. Batherson (Stützle, Sanderson) – 60. Bunting (E. Karlsson, Malkin). Brankári: Korpisalo - Jarry, strely na bránku: 39:35.

Philadelphia Flyers – San Jose Sharks 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 4. Farabee (Frost), 30. Frost (Konecny, York), 46. Tippett (Konecny, York) – 20. Zadina (Kunin, Barabanov), 34. Zadina (Kunin, Kostin). Brankári: Ersson - Chrona, strely na bránku: 41:29.

Dallas Stars – Florida Panthers 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
Góly: 4. Pavelski (Robertson, Johnston), 28. Robertson (Pavelski, Benn), 29. Johnston (Marchment) – 33. Reinhart (Barkov, Tkachuk), 52. Barkov (Verhaeghe, Montour), 54. Bennett (Tkachuk, Forsling), 55. Barkov (Verhaeghe, Montour). Brankári: Oettinger - Bobrovskij, strely na bránku: 30:30.

Minnesota Wild – Arizona Coyotes 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 7. Kaprizov (Faber, Merrill), 39. Hartman (Kaprizov, Gaudreau), 58. Kaprizov (Middleton), 58. M. Foligno – 29. Bjugstad (Carcone, Kesselring). Brankári: Fleury - Vejmelka, strely na bránku: 31:22.

Chicago Blackhawks – Anaheim Ducks 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)
Góly: 12. Raddysh (Donato, Athanasiou), 24. Kurashev (Bedard, N. Foligno), 32. Jones (N. Foligno, Kurashev), 40. Bedard (Kurashev, N. Foligno), 43. Entwistle (Athanasiou), 44. Kurashev (Bedard, N. Foligno), 51. T. Johnson (Bedard) – 11. Leason (Fowler), 22. Leason (Vaakanainen). Brankári: Mrázek - Gibson (50. Dostál), strely na bránku: 31:29.

Calgary Flames – Colorado Avalanche 2:6 (2:1, 0:5, 0:0)
Góly: 4. Miromanov (Kadri, POSPÍŠIL), 7. Duehr (Huberdeau, Pachal) – 3. Rantanen (Ničuškin, MacKinnon), 25. Manson (Walker, Cogliano), 26. MacKinnon (Ničuškin, Rantanen), 28. Ničuškin (Rantanen, Toews), 35. Mittelstadt (Duhaime, Toews), 40. Rantanen (Makar). Brankári: Vladař (41. Wolf) - Annunen, strely na bránku: 27:38.

Seattle Kraken – Vegas Golden Knights 4:5 pp (0:0, 1:2, 3:2 - 0:1)
Góly: 25. Burakovsky (McCann, Kartye), 42. Beniers (Borgen, TATAR), 46. Tanev (Bellemare, Yamamoto), 52. Bjorkstrand (Tolvanen, Gourde) – 27. Marchessault (Barbašov, Eichel), 35. Dorofejev (W. Karlsson), 53. W. Karlsson (McNabb, Theodore), 60. Marchessault (Stephenson, Eichel), 64. Eichel (Pietrangelo). Brankári: Grubauer - Hill, strely na bránku: 30:34.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 76

Viac o téme: Florida Panthers Detroit Red Wings Tomáš Tatar Dallas Stars Buffalo Sabres Montreal Canadiens Colorado Avalanche Anaheim Ducks Calgary Flames Martin Pospíšil Pavol Regenda Juraj Slafkovský Seattle Kraken