Mal 21, keď futbal a lyžovanie vymenil za iný šport: Unikátny príbeh lídra reprezentácie

Radek HouserRadek Houser Zdroj: Profimedia

PRAHA - Radek Houser dal snowboardcrossu až po 21. narodeninách prednosť pred futbalom a lyžovaním. Veril, že to práve v tomto športe môže dotiahnuť do českej reprezentácie.

Po piatich rokoch v národnom tíme si splnil ďalší cieľ, keď sa v sobotu v kanadskom Mont-Sainte-Anne dostal na pódium v pretekoch Svetového pohára. Ambície smutnému hrdinovi zimných olympijských hier 2022 v Pekingu, na ktoré priletel zbytočne, nechýbajú ani naďalej. Uviedol to na stredajšom stretnutí s novinármi, kam rovnako ako ostatní členovia tímu dorazil s vlasmi zafarbenými na blond.

Bol to práve Houser, kto hromadnú zmenu imidžu tretím miestom v SP spôsobil. Českí muži na stupne víťazov v tejto disciplíne čakali pätnásť rokov a tím sa pred sezónou stavil, že ak to niekto z nich dokáže, všetci sa zafarbia na blond. Dvadsaťsedemročný Houser k tomu smeroval.

"Som piaty rok v reprezentácii, tretí rok vo Svetovom pohári a dopracoval som to na vysnívané pódium. Ja toto beriem ako maximálny úspech, čo sa tento rok mohol podariť," povedal.

Začiatky neboli ľahké

V 21 rokoch sa rozhodol, že pri ňom zvíťazí snowboarding. Začiatky neboli ľahké. "Ja som predtým jazdil na snowboarde, ale je to špecifická disciplína. Veľa nových vecí pre mňa, prekážky boli iné. Vždy, keď som sa pozeral v televízii, tak som si hovoril, že by som na tých skokoch lietal ako tí jazdci, čo tam jazdili. Potom som zistil, že to nie je také jednoduché. Pri prvej príležitosti, keď som nastúpil do pretekov, som spadol, sprevádzali ma rôzne zranenia," spomínal.

Niekoľkokrát si vyhodil kĺb medzi kľúčnou kosťou a lopatkou. Zlomil si zápästie, v ktorom má dodnes skrutky. Na začiatku sezóny 2022/2023 si z tréningu na preteky vo francúzskom Les Deux Alpes odniesol zlomený členok.

"Našťastie ma ten šport bavil tak, že ma to motivovalo vrátiť sa. Každé zranenie vo mne zanechalo niečo v tom zmysle, že sa chcem vrátiť a dokázať, že som tú disciplínu nezmenil len tak pre nič za nič. Že verím, že to pôjde a bude to dobré," zveril sa.

Pod vedením reprezentačného kouča Marka Jelínka stále preniká do tajov pomerne nebezpečného kontaktného športu.

"Každá rozjazda je špecifická. Vzhľadom na to, že sme štyria, nikdy neviete, čo sa môže stať. V mužskej kategórii je hviezd veľmi veľa a všetci si idú za tým, všetci chcú byť vpredu na pódiu. Urobili sme s trénermi kus práce a mne sa zdá, že teraz tým chalanom stačím," pochvaľoval si Houser.

Nové méty

Po životnom treťom mieste už pred sebou vidia ďalšie méty. "Pozrieť sa na pódiách pokojne o pár stupienkov vyššie. Ja mám problém, že nad niektorými vecami niekedy premýšľam zbytočne veľa, možno sa motivujem zbytočne prehnane. Ale na druhú stranu si myslím, že to nie je na škodu, že je dôležité mať vysoký cieľ, ale plniť si k tomu aj postupné krôčiky," premýšľal snowboardcrossár, ktorého majsterka sveta Eva Adamczyková označila za najväčšieho ťahúňa v tíme.

Houser dvakrát štartoval na MS. Ako náhradník za zraneného Jána Kubičíka priletel aj na ZOH 2022 do Pekingu, ale účasť mu zhatil covid.

"Ani som nestihol tú atmosféru olympiády nasať. Hneď po prílete ma zavreli do hotelovej izby. Takže som olympiádu sledoval z izby, a keď som sa vyznal v tom programe, tak sa mi to občas podarilo naladiť na televíziu. Veľmi som to nevnímal, bola to taká zmes emócií. Spätne, ušlo to o kúsok, ale zase na druhú stranu som na to možno nebol ešte pripravený," povedal.

Viac o téme: Radek Houser
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy