VIDEO Skvelá noc v NHL: Fehérváry strelil gól, Pospíšil dvojbodový, Slafkovský hviezdou zápasu

Martin Fehérváry oslavuje gól Martin Fehérváry oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

BUFFALO - Slovenský hokejista Martin Fehérváry strelil v noci na stredu svoj tretí gól v prebiehajúcej sezóne NHL. Jeho Washington však prehral na ľade Buffala 2:6.

Fehérváry dosiahol presný zásah po 28-zápasovej odmlke, predtým naposledy skóroval 2. januára do siete Penguins. V súboji so Sabres sa presadil už v 3. minúte, keď ho našiel Michael Sgarbossa a slovenský obranca tvrdou strelou od modrej čiary prekonal Ukku-Pekku Luukkonena.

Capitals síce strelili prvý gól v stretnutí, ale domáci už po prvej tretine viedli 2:1 a nakoniec triumfovali rozdielom štyroch gólov. Fehérváry opäť nastúpil v prvej obrannej dvojici tímu s Johnom Carlsonom a okrem jeden strely, ktorá znamenala presných zásah, mal aj tri hity, odohral 20:36 minúty a bol druhý najvyťažovanejší hráč Washingtonu. V tejto sezóne odohral 58 duelov a získal 14 bodov (3+11).

"Celkovo sme nehrali veľmi dobre, takže sme mali šťastie, že sme boli v takejto situácii pred treťou tretinou. Potom sa to otočilo proti nám. Musíme byť lepší, určite ostrejší v obrannom pásme a musíme viac kontrolovať hru," uviedol 24-ročný Slovák pre oficiálnu webovú stránku nhl.com.

Hostia prehrali tretie stretnutie v rade, ale stále sa držia na postupovej priečke do play off. Výrazný podiel na triumfe Buffala mala prvá formácia. John-Jason Peterka strelil dva góly a pridal asistenciu. Nemecký útočník zaznamenal sedem presných zásahov v uplynulých šiestich dueloch.

"Dosiahnuť 30 gólov by bolo fajn, ale snažím sa najmä pomôcť tímu vyhrávať zápasy. Niekedy vám toho padne veľa, inokedy nie," povedal Peterka, ktorého delia dva góly od dosiahnutia méty 30 presných zásahov.

Tage Thompson, Alex Tuch a Rasmus Dahlin mali zhodne bilanciu 1+2. Sabres si udržali šancu na postup do vyraďovacej časti. Útočník domácich Jeff Skinner odohral jubilejný 1000. duel v NHL.

Slafkovský opäť bodoval

Slafkovský nastúpil tradične v prvej formácie Canadiens a bodoval v desiatom z uplynulých jedenástich duelov. Slovenský krídelník sa v úvode tretej dostal k puku na červenej čiare, našiel Colea Caufielda, ktorý obišiel bránku Panthers a zasunul puk za Anthonyho Stolarza. Najvyššie draftovaný hráč roka 2022 a má po 74 dueloch na konte 42 bodov (15+27).

Slafkovský odohral 18:46 minút, zaznamenal päť striel, tri hity, pripísal si plusový bod a tri dvojminútové tresty. Druhýkrát v rade ho vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu. Výrazný podiel na triumfe Montrealu proti Floride mal kapitán Nick Suzuki, ktorý zaznamenal dva presné zásahy a Sam Montembeault s 37 úspešnými zákrokmi.

"Myslím si, že sme im dali príliš veľa šancí na skórovanie. Je to veľmi zručný a rýchly tím. Dostali iba to, čo chceli, preto dokázali streliť góly," povedal kapitán "panterov" Aleksander Barkov, ktorý v 14. minúte poslal hostí do vedenia 2:1.

Pospíšil mal prvýkrát dva body v jednom zápase

Ani dve asistencie Pospíšila nepomohli Flames uspieť proti Ducks. Slovenský útočník zaznamenal prvýkrát v kariére dva body v jednom stretnutí. V 31. minúte sa začala u neho akcia, ktorú zakončil Andrej Kuzmenko. V polovici tretej časti jeho strelu tečoval Kuzmenko, znížil na 3:4, ale to bolo zo strany Calgary všetko.

Pospíšil strávil na ľade 15:16 minúty, pripísal si jednu strelu a sedem hitov. V tomto ročníku odohral 55 zápasov s bilanciou osem gólov a dvanásť asistencií. Flames prehrali šiesty z predchádzajúcich siedmich duelov a ich šanca na postup do play off už je len v teoretickej rovine. Anaheim uspel po piatich zápasoch, Alex Killorn strelil dva góly, Troy Terry mal bilanciu 1+2 a Olen Zellweger dosiahol tri asistencie.

"Myslím si, že toto bol jeden z takých duelov, po ktorých sa musíme pozrieť do zrkadla. Takéto úsilie je neprijateľné, najmä teraz, keď máme mladší tím. Musíme nastaviť nejaký štandard, v tomto stretnutí to bolo veľké sklamanie," poznamenal MacKenzie Weegar, obranca Calgary.

Dvojgóloví Crosby a Malkin

Devils v zostave s Nemcom prehrali proti Pittsburghu 3:6. Hrdinom hostí boli dvojgóloví Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Ruský útočník pridal aj asistenciu. Penguins vyšla predovšetkým tretia tretina, keď strelili päť presných zásahov a tešili sa zo štvrtého triumfu z uplynulých piatich zápasov. Pittsburgh sa vrátil späť do hry o vyraďovaciu časť.

Na Washington, ktorému patrí druhá voľná karta vo Východnej konferencii, strácajú len tri body. Nemec odohral 18:15 minúty a mal dve "mínusky". V 52. minúte zostal ležať na ľade po zákroku Malkina, ktorý videl menší trest za vrazenie na mantinel. Nemec v predklone opustil ľad otrasený, vynechal jedno striedanie, no duel dohral.

Boston potvrdil prvé miesto v Atlantickej divízii a triumfoval na ľade Nashvillu 3:0. Linus Ullmark predviedol 31 zákrokov, dosiahol druhé čisté konto v sezóne a ôsme v profiligovej kariére. Švédsky brankár si v stretnutí pripísal aj asistenciu. Bruins potiahli českí útočníci David Pastrňák a Pavel Zacha, keď obaja zaznamenali zhodne gól a asistenciu. Všetky tri góly padli v rozmedzí 54. až 59. minúty.

Pavel Zacha Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/George Walker IV

V šlágri Pacifickej divízie zdolali hráči Vegas lídra z Vancouveru 6:3. Obhajca Stanleyho pohára položil základ úspechu štyrmi gólmi v úvodnej časti. Skóre otvoril v 2. minúte Anthony Mantha, na 2:0 zvýšil Jonathan Marchessault, pre ktorého to bol už 41. gól v sezóne.

Je to tretí najväčší počet od nedraftovaného hráča za uplynulých 20 ročníkov. Viac ich zaznamenali iba Artemij Panarin (44) a Martin St. Louis (43). Do streleckej listiny sa zapísal aj Jack Eichel a premiérovo v drese "zlatých rytierov" aj obranca Noah Hanifin.

"Je skvelé, že som konečne skóroval. Skvelú prácu odviedol aj Jack a dobre clonil Ivan Barbašev. Snažil som sa trafiť bránku a našťastie sa mi to podarilo. Bolo to o to krajšie pred domácim publikom," vyjadril sa Hanifin.

Domáci viedli v úvode prostrednej časti 5:1 a na ich víťazstve nič nezmenili ani dva presné zásahy Quinna Hughesa. Vancouver má na čele divízie päťbodový náskok pred druhým Edmontonom, pričom tretie Vegas zaostáva o osem bodov. "Kosatky" naďalej živia nádej na zisk Prezidentskej trofeje, ktorú získa víťaz Západnej konferencie. Na vedúci Dallas strácajú sedem duelov pred záverom dlhodobej časti tri body.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - Washington Capitals 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
Góly: 16. Girgensons (Dahlin, Power), 17. Peterka (Tuch, Benson), 31. Peterka (Tuch), 44. Dahlin (Peterka, T. Thompson), 45. T. Thompson (Quinn, Benson), 46. Tuch (T. Thompson, Dahlin) – 3. FEHÉRVÁRY (Sgarbossa, Lapierre), 40. D. Strome (Carlson, Ovečkin). Brankári: Luukkonen - Lindgren, strely na bránku: 35:24

Montreal Canadiens - Florida Panthers 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Góly: 11. Armia (Pezzetta, Newhook), 26. Suzuki, 33. Suzuki (Matheson, Newhook), 41. Caufield (SLAFKOVSKÝ, Guhle), 45. Evans – 10. Lundell, 14. Barkov (Tarasenko), 59. Bennett (Kulikov, Lundell). Brankári: Montembeault - Stolarz, strely na bránku: 39:40

New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins 3:6 (1:1, 2:0, 0:5)
Góly: 20. Meier (L. Hughes, Hischier), 30. Lazar (Nosek, Marino), 38. Bratt (Hischier, Marino) – 8. E. Karlsson, 47. Crosby (Malkin, Rust), 48. Malkin (St. Ivany, Bunting), 57. Rakell (M. Pettersson), 57. Malkin (Bunting, Letang), 58. Crosby. Brankári: Allen - Nedeljkovic, strely na bránku: 26:21

New York Islanders - Chicago Blackhawks 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Góly: 42. Horvat (Barzal, Cizikas), 50. Holmström – 8. Dickinson (Bedard, Kurashev). Brankári: Sorokin - Mrázek, strely na bránku: 29:19

Minnesota Wild - Ottawa Senatos 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 13. Shaw (Bogosian, Lucchini), 21. Boldy (Kaprizov, Bogosian), 54. Lettieri – 28. Batherson (B. Tkachuk, Chychrun), 43. Chychrun (Batherson, Stützle). Brankári: Fleury - Korpisalo, strely na bránku: 20:32

Nashville Predators - Boston Bruins 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Góly: 54. Coyle (Marchand, Ullmark), 58. Zacha (Heinen, Pastrňák), 59. Pastrňák (Zacha, Heinen). Brankári: Saros - Ullmark, strely na bránku: 32:33

Calgary Flames - Anaheim Ducks 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Góly: 23. Šarangovič (Kadri, Weegar), 31. Kuzmenko (Kadri, POSPÍŠIL), 50. Kuzmenko (POSPÍŠIL, Weegar) – 15. McTavish (Zellweger, Leason), 34. Terry (Carlsson, Zellweger), 42. Fowler (Zegras, Zellweger), 46. Killorn (Terry), 54. Killorn (LaCombe, Terry). Brankári: Markström - Dostál, strely na bránku: 24:29

Vegas Golden Knights - Vancouver Canucks 6:3 (4:1, 1:1, 1:1)
Góly: 2. Mantha, 7. Marchessault (Barbašev, McNabb), 10. Eichel (Marchessault, Barbašev), 15. Hanifin (Eichel, Marchessault), 22. W. Karlsson (Pietrangelo, Mantha), 43. Howden (Kolesar, N. Roy) – 10. Höglander, 27. Q. Hughes (Garland, J.T. Miller), 42. Q. Hughes (Podkolzin). Brankári: Thompson - DeSmith, strely na bránku: 30:30

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 23

Viac o téme: Washington Capitals NHL Vancouver Canucks Florida Panthers New York Islanders Boston Bruins Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Buffalo Sabres Montreal Canadiens New Jersey Devils Nashville Predators Chicago Blackhawks Minnesota Wild Anaheim Ducks Calgary Flames Martin Fehérváry Vegas Golden Knights Martin Pospíšil Šimon Nemec Juraj Slafkovský