VIDEO Najlepší strelec NHL opäť udrel: Matthews vyrovnal maximum Ovečkina

Auston Matthews oslavuje gól TorontaAuston Matthews oslavuje gól Toronta Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

TORONTO - Hokejisti Toronta zvíťazili v noci na utorok v NHL nad Pittsburghom 3:2 po predĺžení. Jedným gólom k tomu prispel aj Auston Matthews, najlepší strelec súťaže zaznamenal 65. gól v sezóne a vyrovnal najlepší zápis spomedzi aktívnych hráčov.

Dotiahol sa na Alexandra Ovečkina, ktorý dal rovnaký počet gólov v sezóne 2007/08.

Matthews v 42. minúte zvýšil v presilovke na 2:1, keď po úspešnom vhadzovaní kapitána Johna Tavaresa vystrelil z prvej. Dvadsaťšesťročný útočník pridal aj asistenciu, keď v druhej minúte predĺženia prihral na víťazný gól, o ktorý sa postaral Jake McCabe. Matthews ho našiel krížnou prihrávkou na pravom kruhu a obranca Toronta prekonal Alexa Nedeljkovica strelu pomedzi betóny.

"Auston ma skvelo našiel a podarilo sa mi vystreliť. Myslím si, že začiatok sme nemali dobrý. V druhej tretine sme však dobre zareagovali. Páčila sa mi aj naša hra na začiatku tretej časti. Som rád, že som gólom pomohol tímu," uviedol McCabe podľa nhl.com.

"Myslím si, že sme zostali trpezliví, robili sme si svoju prácu vo vlastnom pásme a snažili sme sa nájsť cestu k víťazstvu. McCabe je veľmi súťaživý, bojuje za nás každý zápas, najmä v obrannom pásme. Hrá pre nás dôležitú úlohu, takže je vždy pekné vidieť, že takíto chlapci sú odmeňovaní gólmi," dodal Matthews.

Auston Matthews Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

V drese Toronta sa presadil aj Matthew Knies, ktorý v 26. minúte vyrovnal na 1:1. Maple Leafs ukončili víťaznú sériu Pittsburgu na štyroch dueloch. Toronto si už skôr zaistilo účasť v play off a patrí mu tretie miesto v Atlantickej divízii.

Pittsburgh v stretnutí viedol od 19. minúty, keď Jevgenij Malkin našiel Rickarda Rakella, ktorý sa s pukom otočil a z ľavého kruhu prekonal Iľju Samsonova. Pre švédskeho útočníka to bol 200. gól v základnej časti.

Penguins síce potom dvakrát inkasovali, ale zisk bodu zaradil Drew O'Connor, ktorý sa po strele Pierrea-Oliviera Josepha presadil v prebránkovom priestore. Asistenciu si pripísal aj Sidney Crosby. Pre kapitána Pittsburghu to bola 998. asistencia v kariére.

"Myslím si, že každý bod je veľmi cenný. Našli sme v závere tretiny spôsob, ako jeden získať. Prehrali sme však v predĺžení, musíme sa v tomto zlepšiť a nájsť spôsob, ako získať bod navyše," povedal O'Connor.

Penguins bodovali v deviatom stretnutí v rade a majú na konte rovnaký počet 84 bodov ako Detroit, ktorý drží druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii. Pittsburgh odohral však o jeden duel viac. Boj o vyraďovaciu časť na východe zostáva naďalej otvorený. V hre je stále sedem tímov, ktoré sa uchádzajú o dve miestenky.

Premiéra Hertla vo Vegas

V druhom nočnom stretnutí zvíťazil Vancouver nad Vegas Golden Knights 4:3. Hrdinom Canucks sa stal dvojgólový Conor Garland, ktorý najprv v 12. minúte znížil počas presilovej hry na 1:2, dosiahol 100. presný zásah v 400. zápase. Svoju štatistiku si vylepšil 89 sekúnd pred koncom druhej časti, keď upravil na konečných 4:3.

"Myslíme si, že sme dobrý tím, a je pekné zdolať kvalitné mužstvo. Pripomínalo to play-off zápas a sme radi, že sme ho dokázali zvládnuť," uviedol Garland. Asistenciu pri druhom góle zaznamenal J. T. Miller, dosiahol 100. bod v sezóne (35+65) a 400. asistenciu v kariére.

Miller mal v stretnutí bilanciu 0+3, Quinn Hughes a Brock Boeser zhodne 1+1. Vancouver potvrdil prvé miesto v Pacifickej divízii, druhý je s päťbodovou stratou Edmonton Oilers, ale ma dve stretnutia k dobru.

Conor Garland a Jonathan Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Ethan Cairns/The Canadian Press

Golden Knights prehrali druhýkrát za sebou, no držia druhú voľnú kartu na západe. Premiéru v drese Vegas zaznamenal Tomáš Hertl a pripísal si aj asistenciu pri góle Noaha Hanifina v polovici duelu. Obranca ním v presilovej hry upravil na 3:2. Český útočník hral svoj prvý duel od 8. marca, keď ho Vegas získal zo San Jose Sharks.

Hertl 12. februára podstúpil operáciu, pri ktorej mu odstránili uvoľnenú chrupavku v ľavom kolene. Obhajca titulu viedol v úvode stretnutia 2:0, keď sa dvakrát presadil Jack Eichel, ale ani jeho dva presné zásahy nestačili na body. Center prvej formácie tímu mal tiež asistenciu pri góle Hanifina a bola jeho 300. v základnej časti.

"Oni majú dobrý tím. Aj to je dôvod, prečo sú v tabuľke tam, kde sú. Myslím si, že sme zápas v niektorých častiach kontrolovali. V iných momentoch mali však navrch. Je to frustrujúce. Mali sme náskok a nezískali sme žiadne body, ktoré sú pre nás teraz dôležité," skonštatoval Eichel.

NHL - sumáre:

Toronto Maple Leafs - Pittsburgh Penguins 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 26. Knies (Brodie, Rielly), 42. Matthews (Tavares), 62. McCabe (Matthews, Marner) – 19. Rakell (Malkin), 54. O'Connor (Joseph, Crosby). Brankári: Samsonov - Nedeljkovic, strely na bránku: 23:32.

Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)
Góly: 12. Garland (Hughes, J. T. Miller), 15. Hughes (Boeser, J. T. Miller), 34. Boeser (Pettersson, Myers), 39. Garland (J. T. Miller, Joshua) – 2. Eichel (Hanifin, Thompson), 9. Eichel (Marchessault), 30. Hanifin (Eichel, Hertl). Brankári: Šilovs - Thompson, strely na bránku: 30:23.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Viac o téme: NHL Vancouver Canucks Pittsburgh Penguins Toronto Maple Leafs Vegas Golden Knights