Japonsko smúti za Tomizawom: Bol tromfom pre budúcnosť!

Šoja TomizawaŠoja Tomizawa Zdroj: internet

TOKIO - Tragická smrť japonského jazdca Šoju Tomizawu na nedeľňajšej Veľkej cene San Marína cestných motocyklov na okruhu v Misane nenechala chladnými japonské médiá, fanúšikov a popredných predstaviteľov motoristického športu.

"Pre 19-ročnú nádej už niet cesty späť," trúchli v Tokiu vychádzajúci športový denník Čuniči Sports. "Bol naším tromfom pre budúcnosť, čakalo sa od neho veľmi veľa. Jeho smrť v nás vyvolala hlboký zármutok."

Tomizawa mal v pretekoch triedy Moto2 ťažkú haváriu a po prevoze do nemocnice v Riccione v nedeľu o 14.20 h podľahol zraneniam, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Japonec utrpel vážne poranenia lebky, hrude a brucha. Úmrtie Tomizawu bolo prvým v seriáli MS cestných motocyklov od roku 2003, keď na Veľkej cene Japonska v Suzuke prišiel o život jeho krajan Daidžiro Kato.

"Odišiel zo sveta príliš skoro, veď mal ešte len devätnásť," napísal vo vyhlásení riaditeľ spoločnosti Bridgestone Motorsport Hiroši Jasukawa. "Vyslovujeme jeho rodine sústrasť z hĺbky našich sŕdc. Nikdy na neho nezabudneme."

Žiaľ a smútok cítiť aj z vyjadrení fanúšikov na oficiálnej internetovej stránke Šoju Tomizawu. "Nemôžem tomu uveriť, nenachádzam nijaké slová," napísal jeden z priaznivcov mladého motocyklového pretekára.

Tomizawov posledný odkaz svojim fanúšikom sa na jeho webe objavil krátko po kvalifikácii. "Budem štartovať z druhého radu. Je to pozícia, na ktorej musím byť pri štarte opatrný, ale chcem opäť zajazdiť čo najlepšie preteky."

Japonec nezvládol v 16. kole pretekov jednu zo zákrut, podkĺzlo sa mu predné koleso a následne spadol. Približne 40 metrov sa šmýkal po trati až na vozovku vedľa trate, kde zostal nehybne ležať. Tesne po páde prepadli cez Tomizawu ďalší dvaja jazdci Alex De Angelis a Brit Scott Redding, ktorí sa mu už nestihli vyhnúť. De Angelis sa zrazil s Tomizawovým motocyklom, ale Redding narazil priamo do Japonca.

Tomizawa vyhral v tejto sezóne v seriáli MS cestných motocyklov v triede Moto2 hneď úvodnú Veľkú cenu Kataru a na druhých pretekoch v Španielsku skončil na druhom mieste. V priebežnom hodnotení bol siedmy s 82 bodmi.

• Zdroj: SITA, youtube