Stoner oslávil svoj titul víťazstvom vo Valencii

Casey StonerCasey Stoner Zdroj: SITA

VALENCIA - Nedeľňajšiu Veľkú cenu Valencie v rámci majstrovstiev sveta cestných motocyklov v elitnej Moto GP vyhral Austrálčan Casey Stoner. Druhý na záverečnom podujatí sezóny skončil po dramatickom súboji v cieľovej rovinke Američan Ben Spies, tretí bol Talian Andrea Dovizioso.

Stoner na okruhu vo Valencii len zvýraznil svoj celkový úspech, o titule majstra sveta rozhodol už 16. októbra. Austrálčan vyhral už kvalifikáciu a svoju dominanciu potvrdil aj v pretekoch. Pred pretekmi absolvovali jazdci čestné kolo na počesť zosnulého Taliana Marca Simoncelliho, ktorý zomrel pred dvoma týždňami na Veľkej cena Malajzie.

Vo Valencii sa rozhodovalo o titule v kubatúre do 125 cc, ktorú vyhral Španiel Maverick Viňales. Jeho krajan Nicolás Terol skončil druhý a stal sa podľa predpokladov svetovým šampiónom.V kubatúre Moto2 sa presadil Talian Michele Pirro. Druhý skončil Fín Mika Kallio, tretí Dominique Aegerter zo Švajčiarska. Nemec Stefan Bradl sa stal majstrom sveta už pred záverečným podujatím sezóny, rozhodla o tom neúčasť druhého pretekára v priebežnom hodnotení Španiela Marca Márqueza zo zdravotných dôvodov.

MotoGP: 1. Casey Stoner (Aus.) Honda 48:18,645 min, 2. Ben Spies (USA) Yamaha +0,015 s, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda +5,936, 4. Cal Crutchlow (V. Brit.) Yamaha +8,718, 5. Dani Pedrosa (Šp.) Honda +9,321, 6. Kacujuki Nakasuga (Jap.) Yamaha +23,818
Konečné poradie MS (po 18 pretekoch): 1. Casey Stoner (Aus.) Honda 350 bodov, 2. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 260, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda 228, 4. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 219, 5. Ben Spies (USA) Yamaha 176, 6. Marco Simoncelli (Tal.) Honda 139, 7. Valentino Rossi (Tal.) Ducati 139

Moto 2: 1. Michele Pirro (Tal) Moriwaki 46:22,205, 2. Mika Kallio (Fín.) Suter +6,105, 3. Dominique Aegerter (Švaj.) Suter +6,363, 4. Anthony West (Aus.) FTR +8,843, 5. Kenny Noyes (USA) FTR +9,229
Konečné poradie (po 17 pretekoch): 1. Stefan Bradl (Nem.) Kalex 274 bodov, 2. Marc Márquez (Šp.) Suter 251, 3. Andrea Iannone (Tal.) Suter 177, 4. Alex De Angelis (San Maríno) Motobi 174, 5. Thomas Luthi (Švaj.) Suter 151, 6. Simone Corsi (Tal.) FTR 127

Do 125 cc: 1. Maverick Viňales (Šp.) Aprilia 41:44,138, 2. Nicolás Terol (Šp.) Aprilia +3,216, 3. Héctor Faubel (Šp.) Aprilia +7,460, 4. Efren Vazquez (Šp.) Derbi +14,560, 5. Jonas Folger (Nem.) Aprilia +18,451
Konečné poradie MS (po 17 pretekoch): 1. Nicolas Terol (Šp.) Aprilia 302 bodov, 2. Johann Zarco (Fr.) Derbi 262, 3. Maverick Viňales (Šp.) Aprilia 248, 4. Sandro Cortese (Nem.) Aprilia 225, 5. Hector Faubel (Šp.) Aprilia 177