Tréner Seman verí Barcelone, v Mníchove tipuje remízu

Stanislav Seman
Stanislav Seman

PREŠOV - Veľkú zásluhu na dobrých výkonoch celej plejády slovenských futbalových brankárov, ktorí sú hráčmi mnohých európskych kluboch počnúc Anglickom cez Škótsko, Taliansko až po Rumunsko, Poľsko alebo Maďarsko má aj dlhoročný tréner brankárov Stanislav Seman (59), bývalý československý reprezentant a úspešný olympionik.

Jeden z dvojice slovenských zlatých futbalistov z OH 1980 v Moskve s futbalom začal ako desaťročný v roku 1962 v Lokomotíve Košice. A s výnimkou dvojročnej vojenskej služby v Dukle Banská Bystrica (1972-1974) v drese košických „železničiarov“ vydržal až do roku 1984. Záver kariéry strávil v cyperskom mužstve Alki Larnaka (1984 – 1987).

Z bránky košickej Lokomotívy na ME, OH a MS

Stanislav Seman reprezentoval farby „rodnej“ Lokomotívy na československých trávnikoch dlhých 20 rokov. Za ten čas v bývalej spoločnej federálnej lige odohral 225 ligových zápasov a po boku skúseného reprezentanta Antona Flešára sa postupne vypracoval medzi najlepších československých brankárov. Stal sa nástupcom legendárneho Iva Viktora.

Na OH 1980 v Moskve, kde mužstvo ČSSR získalo zlaté medaily, patril k najväčším oporám. Na turnaji odchytal všetky zápasy a dostal iba jeden gól v stretnutí s Nigériou (1:1). Potom rodák z Košíc  „zatiahol roletu“ a 370 minút si udržal čisté konto. V tom istom roku bol hráčom A-tímu ČSSR, ktorý na ME v Taliansku vybojoval bronzové medaily. V drese košickej Lokomotívy sa dvakrát tešil z triumfu v Československom a Slovenskom pohári (1977 a 1979). V roku 1971 bol v mužstve materskej Lokomotívy, ktoré vyhralo federálnu dorasteneckú ligu. Jeho meno sa dvakrát objavilo aj medzi laureátmi prestížnej futbalovej ankety „Jedenástka roka.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Vsaď si v našej tipovacej hre na zápasy európskych pohárov


Stanislav Seman je jediným slovenským futbalistom, ktorý hral na troch najvýznamnejších futbalových podujatiach – a z dvoch z nich (ME a OH) má dokonca medailu. Okrem OH v Moskve a ME v Taliansku štartoval aj na MS 1982 v Španielsku, na ktorých chytal proti Anglicku. Okrem tohto stretnutia v bránke A-mužstva ČSSR stál ešte 14-krát. O jeden medzištátny duel menej má na konte v drese československých olympionikov.  V roku 1981 chytal v Prahe v prestížnom súboji ČSSR – UEFA (4:0).

Po skončení aktívnej kariéry bol krátky čas trénerom Dukly Banská Bystrica a 1. FC Košice. V súčasnosti je trénerom brankárov v 1. FC Tatran Prešov a koučom brankárov v národnom výbere hráčov do 21 rokov. V pozícii trénera brankárov pôsobil aj v MŠK Žilina a MFK Košice.  V rokoch 1994 -1995 mal na starosti tréning brankárov v lotyšskom mužstve FC Ventspils.

„Do tohto mužstva som priviedol so sebou Mariána Kelemena, ktorý z Lotyšska prestúpil na Kanárske ostrovy. Na dva roky sa stal hráčom Tenerife, kde si urobil dobré meno, a teraz už druhý rok pôsobí v Poľsku, kde patrí k najlepším brankárom poľskej ligy, z čoho mám veľkú radosť. Je to skúsený brankár, ktorý má svoju kvalitu,“ pripomenul Stanislav Seman brankárske majstrovstvo rodáka z Michaloviec.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zaregistruj sa v Synot Tipe a získaj bonus až 120 €


Slovenskí brankári sa vo svete nestratia

„Slovenská brankárska škola nám hanbu vo svete nerobí. Každý brankár, ktorý sa dokáže presadiť v niektorom európskom klube, je veľmi dobrou vizitkou práce mojich kolegov - bývalých ligových brankárov. Všetko sú to ľudia, ktorí majú svoju kvalitu a najmä bohatú brankársku prax. Som rád, že sa neboja svoje bohaté skúsenosti odovzdávať nastupujúcim generáciám,“ zdôraznil aktuálne najstarší aktívny tréner v Corgoň lige.

Podľa Stanislava Semana v súčasnosti možno nie je v Európe krajina, v ktorej by nepôsobil slovenský futbalový brankár. „To je fakt, ktorý mňa i mojich kolegov z iných slovenských klubov teší. Je to dôkaz toho, že svoju trénersku prácu v kluboch robíme dobre,“ dodal Stanislav Seman, ktorého sme požiadali o rozbory blížiacich sa prvých semifinálových duelov Ligy majstrov a Európskej ligy UEFA.


  Tiež by vás mohlo zaujať: Prečítajte si naše tipovacie predzápasové analýzy


Liga majstrov, semifinále, prvé zápasy (utorok a streda 17. a 18. apríla):

Bayern Mníchov – Real Madrid:

„Tento zápas je veľmi ťažký na tipovanie, pretože obe mužstvá majú svoju hernú kvalitu. Dôkazom ich futbalového majstrovstva je fakt, že sú v semifinále. Takže oba tímy sa v tejto sezóne v pohárovej Európe dostali veľmi ďaleko. Real Madrid je navyše mužstvo, ktoré európske pohárové súťaže vie hrať aj na ihriskách súperov. Bayern Mníchov je zasa doma mimoriadne silný. Diváci budú chcieť vidieť víťazstvo domácich. Vzhľadom na to, že je to prvý semifinálový zápas, osobne sa prikláňam k remíze.“

Chelsea – Barcelona:

„Aj v tomto súboji Ligy majstrov sa stretli dve slávne mužstvá. Opäť to bude podľa mňa veľmi náročné pre oba tímy. V prospech Chelsea hovorí domáce prostredie, pre Barcelonu zasa aktuálna špičková forma. Darmo, Barca je Barca! Mužstvo hviezd, ktoré už dlhšie obdobie hrá ako z veľkej knihy a v súčasnosti podľa mňa vo futbalovom svete nemá seberovného konkurenta. Barcelona v plnej sile je extra trieda. Navyše, Chelsea momentálne nemá takú kvalitu ako sme u nej boli zvyknutí v minulosti. Preto si myslím, že Barcelona tento zápas v Londýne zvládne - a vyhrá ho. Tipujem dvojku.“

Európska liga UEFA, semifinále, prvé zápasy (štvrtok 19. apríla):

Atlético Madrid – FC Valencia:

„Dôkazom absolútnej futbalovej kvality, ktorú momentálne predstavuje Španielsko, je aj tento čisto španielsky semifinálový duel Európskej ligy UEFA. Bude to zaujímavá konfrontácia mužstiev z jednej krajiny v tak vysokej fáze európskej pohárovej súťaže a každý futbalový priaznivec bude zvedavý na jej výsledok. Ja osobne tipujem jednotku. O všetkom podstatnom v tomto stretnutí rozhodne domáce prostredie.“

Sporting Lisabon – Athletic Bilbao:

„Podľa mňa aj tento portugalsko-španielsky súboj o postup do finále Európskej ligy UEFA rozhodne výhoda domáceho prostredia. Obe mužstvá sú na takej vysokej úrovni, že pri ich súboji budú o úspechu či neúspechu rozhodovať detaily. A pri takýchto vyrovnaných stretnutiach v minulosti mnohokrát rozhodujúcu úlohu zohrala výhoda domáceho štadióna. Myslím si, že teraz sa to opäť potvrdí. Tipujem jednotku.“


Zdroj:
športky, sz
Foto:
TASR

DISKUSIA