Česi si triumfom nad Talianskom zabezpečili olympiádu

Vincent Rocco a Jiří NovotnýVincent Rocco a Jiří Novotný Zdroj: SITA

HELSINKI - Zásluhou víťazstva 6:0 nad Talianskom na 76. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji si českí reprezentanti vybojovali priamu miestenku na ZOH 2014 do ruského Soči.

Zverenci Aloisa Hadamczika sa tak pridali ku kvartetu Fínsko, Švédsko, Rusko a Kanada. V hre sú ešte štyri voľné miesta, účasť na olympijskom turnaji by nemala minúť Američanov a Švajčiarov.

Česi nastúpili už aj s útočníkom Martinom Eratom z Nashvillu Predators a od úvodu boli lepším celkom. Súperova defenzíva odolávala len do 6. minúty, keď skóre otvoril veterán Nedvěd. Favorizovaný celok pridal v priebehu prvej tretiny ešte jeden gól a ďalšími troma v prostrednom dejstve si vypracoval pohodlný náskok. Talianom sa v záverečnej časti nepodarilo zaznamenať ani len čestný úspech, naopak inkasovali ešte raz z hokejky Erata a po štvrtej prehre na šampionáte sa ich šance na postup do štvrťfinále znížili na minimum.

Taliansko - Česko 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)
Góly: 6. Nedvěd (Krejčí, Nakládal), 13. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (Krajíček). Rozhodcovia: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) – Semionov (Est.), VALACH (SR), vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:1.

Taliansko: Tragust – de Marchi, Plastino, Marchetti, Fontanive, Johnson, Larkin, Hofer, Iori – Scandella, Tudin, Ansoldi – Egger, Rocco, Sirianni – Insam, Felicetti, Iannone – Edwardson, Bernard, de Toni

Česko: Štěpánek – Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček, Krejčík – Michálek, Plekanec, Erat – Tenkrát, Krejčí, Hemský – Frolík, Nedvěd, Průcha – Kašpar, Novotný, Petružálek – Koukal