Švédi zdolali Lotyšov, Fasth udržal čisté konto

Maris Jucers a Patric HörnqvistMaris Jucers a Patric Hörnqvist Zdroj: SITA

ŠTOKHOLM - Hokejisti Švédska zavŕšili svoje vystúpenie v základnej skupine na majstrovstvách sveta v Štokholme víťazstvom nad Lotyšskom 4:0. Švédi potvrdili úlohu favorita a o svojom triumfe, ktorým potvrdili 2. priečku v tabuľke za Rusmi, rozhodli už v prvej tretine. Severania sa vo štvrťfinále stretnú vo štvrtok 17. mája o 20.15 h s reprezentantmi Česka.

Darilo sa Henrikovi Zetterbegovi, ktorý si do kanadského bodovania pripísal tri body za gól a dve asistencie. Vychytaná nula určite potešila gólmana Fastha. Zverenci Pära Martsa mali zápas od úvodu pod kontrolou napriek tomu, že nehrali naplno a šetrili sily do ďalších bojov. Skóre otvoril už v 5. minúte Eriksson a prevahu domácich potvrdil druhým gólom o desať minút neskôr Silfverberg. V ďalších dvoch tretinách pridali Švédi po jednom góle, záverečnú tretinu ešte okorenili šarvátky medzi Jassom a Karlssonom.

Švédsko - Lotyšsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 5. L. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 15. Silfverberg (E. Karlsson, N. Bäckström), 34. Zetterberg (Alfredsson), 53. Franzén (Zetterberg, E. Karlsson) Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Jass (Lot.) 5+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Brüggemann (Nem.) - Dehaen (Fr.), Morrison (USA)

Švédsko: Fasth - N. Kronwall, Hedman, Hjalmarsson, Karlsson, S. Kronwall, Brodin - Alfredsson, Bäckström, Hornqvist - Eriksson, Zetterberg, Franzen - Stalberg, Krüger, Landeskog - Larson, Järnkrok, Person - Silfverberg

Lotyšsko: Jučers - Galvinš, K. Redlihs, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, Andersons - Sprukts, Keninš, Indrašis - Dzerinš, Daugavinš, M. Redlihs - Širokovs, Cipulis, Meija - Saulietis, Stals, Jass