Slovenské hádzanárky prehrali s Dánskom aj doma

Patrícia Wollingerová v akciiPatrícia Wollingerová v akcii Zdroj: SITA

POVAŽSKÁ BYSTRICA - Slovenské hádzanárky sa na majstrovstvách Európy v Holandsku nepredstavia. Zverenky trénera Petra Sabadku podľahli v zápase 5. kola 6. kvalifikačnej skupiny v Považskej Bystrici favorizovanému Dánsku 18:24 a bez ohľadu na výsledok v Chorvátsku už nemôžu získať ani jednu z postupových miesteniek.

Šnúra slovenských absencií na vrcholných podujatiach sa v decembri natiahne už na dlhých sedemnásť rokov - naposledy Slovenky štartovali na MS 1995.

Dvojnásobný olympijský víťaz Jan Pytlick nechal doma najväčšie esá a jeho mašina sa pod Manínom rozbiehala len pomaly. Slovenky výborne bránili a nebyť ich bezzubej ofenzívy, mohli dostať favorita rýchlo pod tlak. Strelecké mlčanie ukončili ako prvé Dánky po šiestich minútach, no rozpačitý herný prejav sa ich trénerovi vôbec nepozdával a ten už po pätnástich minútach bral tajm. Jeho tím si vypracoval náskok 4:1, no domáce sa dotiahli na 4:3 a mohli aj vyrovnať, no ich strelám chýbal buď potrebný dôraz, alebo lepšia pozícia, navyše spoľahlivo v dánskej bránke účinkovala Christina Pedersenová. Favoritky opäť odskočili po rýchlych prechodoch do útoku na tri góly a tentoraz brzdil časom slovenský kouč Peter Sabadka. Obraz hry sa ale príliš nezmenil a Túrociová síce veľa dánskych striel zlikvidovala, náskok súperiek aj tak nezadržateľne rástol a do prestávky už išli so sedemgólovým náskokom. Po zmene strán Slovenky neubrali na bojovnosti, ale pridali v dôraze a aj keď sa nezbavili unáhlených rozhodnutí, ich hra získala na tempe a vyslúžila si aj hlasitejšiu podporu z publika. Po viacerých brejkoch sa im podarilo znížiť na sľubný rozdiel 13:17. Nasledovalo ale oslabenie o dve hráčky a Dánky sa mohli opäť upokojiť (14:20). Lepšie to mohlo opäť vyzerať desať minút pred koncom, no Tóthová neuspela na sedmičke (15:20). Záver už severanky pohodlne kontrolovali.

Slovensko - Dánsko 18:24 (5:12)

Slovensko: Túrociová, Súlovská - Trochtová, Pileková 2, Košíková, Súkenníková, Wollingerová 3, Polláková, Stuparičová 1, Drotárová, Tóthová 4/2, Michnová 2, Dubajová 1, Szarková, Jakubisová 5, Szöllösiová.

Dánsko: Pedersenová, Mortensenová - Melgaardová 2, Thorsgaardová, Augustesenová 2, Dalbyová 2, Krogshedeová, Grigelová, Larsenová 1, L. Jorgensenová 3, Trölsenová 1/1, Norgaardová 3/2, Kristensenová, Spellerbergová 5, Burgaardová 5, S. Jorgensenová
Rozhodcovia: Leandersson, Lindroos (obaja Fín.), vylúčenia: 4:3, 7m hody: 4/2 - 4/3, 1000 divákov.

Peter Sabadka (tréner): "Pre nás to bol veľmi náročný zápas, v ktorom sme chceli spraviť športový zázrak. Myslím si, že o víťazstve rozhodla väčšia zohratosť Dánska, ktoré vyvíjalo tlak. V prvom polčase sme hrali vynikajúco v obrane, ale naša prechodová fáza bola ustráchaná. Neboli sme úderní na postavenú defenzívu súpera a ťažko vypracované šance sme nepremieňali, čo Dánky využívali na protiútoky a získali dostatočný náskok. V druhom polčase sme ho chceli skorigovať, ale už sa nám to nepodarilo. Fantastický výkon proti zdatnému protivníkovi podala brankára Túrociová."

Lýdia Jakubisová: "Nepodali sme zlý výkon. Myslím si, že nám to viac škrípalo v útoku ako v obrane. V defenzíve sme zabojovali o každú loptu, podržala nás brankárka. Škoda, že nám to nešlo v ofenzíve."

Alžbeta Tóthová: "Myslím si, že sme si v zápase so špičkovým tímom neurobili hanbu a odohrali vyrovnanú partiu. Doplatili sme na slabšiu hru v útoku, päť gólov za polčas je málo. Dánky navyše dobre bránili, čo nás pribrzdilo."

Tabuľka 6. skupiny:
1. Chorvátsko    4 4 0 0 126:84 8
2. Dánsko          5 3 0 2 133:116 6
------------------------------------------------
3. Slovensko     5 2 0 3 113:128 4
4. Taliansko       4 0 0 4 71:115 0

Doterajšie výsledky: Dánsko - Slovensko 36:24, Chorvátsko - Taliansko 40:15, Slovensko - Chorvátsko 23:34, Taliansko - Dánsko 22:27, Taliansko - Slovensko 19:25, Chorvátsko - Dánsko 21:19, Dánsko - Chorvátsko 27:31, Slovenkso – Taliansko 23:15, Slovensko – Dánsko 18:24