VIDEO Španielsko po penaltách cez Portugalsko do finále ME

Španielska radosť po penaltovom rozstreleŠpanielska radosť po penaltovom rozstrele Zdroj: SITA

DONECK - Nádherná Donbass Arena v ukrajinskom meste Doneck bola dejiskom prvého semifinálového stretnutia európskeho šampionátu vo futbale 2012. Obhajcom titulu zo Španielska sa do cesty postavil tradičný rival z Pyrenejského polostrova Portugalsko. O víťazovi museli po bezgólovom priebehu rozhodnúť až pokutové kopy, v ktorých uspeli Španieli a v kyjevskom finále 1. júla sa stretnú s úspešnejším z dua Nemecko - Taliansko.

Oba tímy ponúkli v prvom polčase zaujímavý futbal, ale vychádzali predovšetkým z pozornej defenzívy. "Vidieť" bolo predovšetkým Iniestu na jednej strane a v drese Portugalska bol najaktívnejší Ronaldo s Nanim. Ani jedno mužstvo si však vyloženú šancu nevypracovalo. Podobný priebeh malo aj druhé dejstvo, pričom väčšiu snahu rozhodnúť mali Portugalci, lenže španielska defenzíva bola pozorná a tak sa duel dostal až do predĺženia. V ňom sa do najväčšej šance celého zápasu dostal Iniesta po centi Albu,a le Rui Patrício ho vychytal. Napokon sa rozhodovalo v penaltovej lotérii, ktorú zvládli lepšie Španieli a vyhrali 4:2.

Portugalsko - Španielsko 0:0 - po 90. minútach a predĺžení, 2:4 na pokutové kopy
ŽK: Coentrao, Pepe, Pereira, Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa, Alonso, 48 000 divákov.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Almeida (81. Oliveira), Cristiano Ronaldo

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Busquets, Xabi Alonso - Silva (60. Navas), Xavi (87. Rodriguez), Iniesta - Negredo (54. Fábregas)

Prvý polčas veľa futbalového vzruchu nepriniesol. Obaja súperi sa snažili najmä neurobiť chybu a bola to najmä taktická bitka. Z uspávanky s perfektným technickým ovládaním lopty a množstvom prihrávok vyšli ako prví Španieli, po akcii Iniestu sa lopta odrazila v 8. minúte k Arbeloovi, ten ale strieľal nad. O chvíľu to skúsil Iniesta, ale tiež nepresne. Po polhodine sa opäť dostal k zakončeniu Iniesta, zasekol si loptu, no cez Neneho a Pepeho strieľa technicky opäť nad. Portugalsko čakalo na protiútoky, v 31. minúte sa k nebezpečnému zakončeniu dostal Cristiano Ronaldo, ale tiež tesne minul. V Donbass Arene sa miestami ozval aj piskot nespokojného publika.

Ani druhý polčas žiadnu veľkú zmenu v obraze hry nepriniesol. Opäť nik nešiel do rizika. Dvakrát sa dostal do zakončenia Almeida, ale ani raz netrafil priestor brány. V 67. minúte po chybe Velosa v strede ihriska pálil Xavi, ale len do stredu a náruče Patricia. V 73. minúte to skúšal z priameho rohu Cristiano Ronaldo, ale opäť neúspešne. V 84. minúte mal ten istý hráč tú istú pozíciu, ale naložil s ňou rovnako. Už v 90. minúte Španieli prvýkrát úplne prepadli v obrane, do brejku sa rútili štyria Portugalci na dvoch obrancov, Meireles ale zle prihral C. Ronaldovi a ten ľavačkou minul.

Duel tak dospel do konečne zaujímavého predĺženia, na konci jeho prvej časti mal šancu najprv Navas, potom však obrovskú príležitosť zahodil Iniesta. Autor rozhodujúceho gólu z finále MS zaváhal, keď po krídelnom prieniku a prihrávke Albu strieľal z 10 metrov, ale skvele zasiahol Patricio. V 106. minúte to ešte vyskúšal z priameho kopu nádejne Ramos, ale neúspešne. V druhej časti predĺženia nevyužil svoju chvíľu opäť Navas, ktorému strelu Patricio vyrazil. V 114. minúte sa rútil sám na bránu Pedro, ale zabrzdil akciu a portugalská obrana ho eliminovala.

Napokon o všetkom musel rozhodnúť až rozstrel z 11 m, v ktorom mali pevnejšie nervy Španieli a postúpili do finále. Budú tak mať šancu získať tretí veľký titul za sebou. Cristiano Ronaldo sa k svojmu pokusu ako piaty v poradí ani nedostal. V prvej sérii svoje pokusy nepremenili Španiel Alonso ani Portugalčan Moutinho, potom však skórovali Iniesta, Pepe, Piqué, Nani aj Ramos. Portugalský stopér Bruno Alves ale trafil vo štvrtej sérii len brvno a Fábregas strelou o žrď rozhodol o víťazstve Španielska.

Cesc Fabregas Gif: Sergio Ramos panenka penalty & Cesc Fabregas winner (Spain) v Portugal

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Bol to vyrovnaný zápas. V predĺžení sme boli o čosi lepší. Portugalčania vyzerali trochu unavení. Nebolo jednoduché prejsť cez ich obranu. Na konci sme mali viac šťastia v jedenástkovom rozstrele. Ešte raz musíme pozbierať všetky sily a uspieť vo finále."

Cesc Fábregas: " Nepretržite sme išli za víťazstvom, vrátane predĺženia. Napokon sme sa však nevyhli rozstrelu z jedenástich metrov, ktorí sme našťastie zvládli. Sú to neskutočné emócie, najprv si ich vychutnáme a potom sa už musíme koncentrovať na nedeľňajšie finále."

Sergio Ramos: "Sme zaslúžene vo finále. Som hrdý, že môžem byť súčasťou tohto mužstva."

Nani, stredopoliar Portugalska: "Nie je to jednoduché, keď človek vie, že odovzdal všetko. V jedenástkovom rozstrele som dúfal, že môžeme uspieť. Ale taký je futbal. Gratulujem Španielsku. Bolo ťažké pre oba tímy vytvoriť si šance a streliť gól."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, dailymotion