Kližan nezvládol druhý päťsetový zápas, vypadol s Troickim

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

LONDÝN - Slovenský tenista Martin Kližan prehral v stredajšom zápase 2. kola na Wimbledone v Londýne s favorizovaným nenasadeným Srbom Viktorom Troickým, 34. vo svetovom rebríčku ATP, tesne 4:6, 6:4, 7:5, 6:7 (3), 4:6.

Kližan si odnáša 23 125 libier a 45 bodov do renkingu, v ktorom figuruje na 62. priečke. Víťaz piatich podujatí ATP Challenger Tour bol dosiaľ najvyššie na 60. mieste. V britskej metropole sa ešte predstaví vo štvorhre po boku Lukáša Lacka v rámci prípravy na OH, ktoré sa tiež uskutočnia v areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu. Kližan si napokon iba vyrovnal osobný rekord na úrovni veľkej štvorky, ktorý dosiahol na Roland Garros 2012.

Kližan sa po brejku v siedmom geme ujal vedenia 4:3, Troicki však potom získal tri gemy v rade a prvý set sa stal jeho korisťou. O osude druhého dejstva rozhodol úvodný gem, v ktorom slovenský reprezentant prelomil podanie Troického. V treťom sete si Srb po rýchlom brejku vybudoval náskok 4:1, Kližan však vyrovnal na 4:4, za stavu 5:5 opäť súpera brejkol a išiel podávať na víťazstvo v sete. V dvanástej hre musel čeliť brejkbalom, po odvrátení tretieho zápas na niekoľko hodín prerušili pre dážď. Po návrate na dvorec Kližan dotiahol tretí set do úspešného konca. Vo štvrtom dejstve vyrovnal z 2:5 na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v skrátenej hre mal však navrch Troicki. Obaja hráči tak museli na tohtoročnom Wimbledone absolvovať už druhý "päťseťák". V rozhodujúcom dejstve sa chlieb lámal v piatom geme, v ktorom Kližan stratil vlastné podanie. Troicki premenil za stavu 5:4 hneď prvý mečbal.

Slovák mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 58:40, Troicki 61:31. Obaja zužitkovali po 5 brejkbalov, Srb na to potreboval iba 10 príležitostí, Slovák až 16. Postupujúci zvládol 37 z 59 zákrokov pri sieti, zdolaný 30 z 37. Troicki nastrieľal 18 es, Kližan 5.

Zverenec Karola Kučeru dosiahol v 1. kole premiérový triumf vo svojej kariére v päťsetovom stretnutí, keď prekonal Argentínčana Juana Ignacia Chelu za 292 minút 7:5, 3:6, 7:6 (6), 1:6, 11:9.

Kližan štartoval vo wimbledonskom singli medzi seniormi druhý raz. Vlani nedohral 1. kolo kvalifikácie proti Holanďanovi Igorovi Sijslingovi.

Milos Raonic (Kan.-21) - Santiago Giraldo (Kol.) 6:4, 6:4, 6:4
Jürgen Melzer (Rak.) - Stanislas Wawrinka (Švaj.-25) 3:6, 7:6 (2), 2:6, 6:4, 8:6
Andy Roddick (USA-30) - James Baker (V. Brit.) 7:6 (1), 6:4, 5:7
Ivo Karlovič (Chor.) - Dudi Sela (Izr.) 6:4, 6:4, 7:6 (5)

Xavier Malisse (Belg.) - Gilles Simon (Fr.-13) / odklad na štvrtok
Juan Monaco (Arg.-15) - Jérémy Chardy (Fr.) 6:3, 3:6, 6:3, 7:6 (3)
Fernando Verdasco (Šp.-17) - Grega Žemlja (Slovin.) / odklad na štvrtok
Richard Gasquet (Fr.-18) - Ruben Bemelmans (Belg.) 6:3, 6:4, 6:4
Michail Južnyj (Rus.-26) - Iňigo Cervantes-Huegun (Šp.) 6:1, 6:3, 6:4
Benjamin Becker (Nem.) - Radek Štěpánek (ČR-28) 2:6, 6:5 - prerušené pre tmu
Julien Benneteau (Fr.-29) - Michael Russell (USA) 7:6 (4), 2:6, 6:4, 7:5
Florian Mayer (Nem.-31) - Philipp Petzschner (Nem.) 3:6, 3:6, 6:4, 6:2, 6:4
Alejandro Falla (Kol.) - Nicolas Mahut (Fr.) 6:4, 6:3, 4:6, 3:3 - prerušené pre tmu
Denis Istomin (Uzb.) - Igor Andrejev (Rus.) 6:3, 7:6 (3), 4:6, 6:2
Jerzy Janowicz (Poľ.) - Ernests Gulbis (Lot.) 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (2), 9:7