Federerov 7. titul z Wimbledonu, britské čakanie trvá

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA

LONDÝN - Švajčiarsky tenista Roger Federer vyhral siedmykrát v kariére Wimbledon a vyrovnal rekord Američana Petea Samprasa i Brita Willieho Renshawa. Vo finále si ako nasadená trojka poradil s turnajovou štvorkou domácim Britom Andym Murraym za 204 minút 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 a bude opäť svetovou jednotkou.

Vďaka zisku rekordného 17. grandslamového titulu vystrieda na poste lídra obhajcu wimbledonského prvenstva Srba Novaka Djokoviča.

Federer tak vyrovná rekordný zápis Samprasa, ktorý strávil na čele rebríčka ATP 286 týždňov. Švajčiar bol naposledy na tróne 6. júna 2010, vo veku 30 rokov a 335 dní sa stane druhou najstaršou jednotkou po Američanovi Andrem Agassim.

Federer získal na posvätnej tráve All England Clubu prvú grandslamovú trofej od januára 2010, keď triumfoval na Australian Open. Mnohí odborníci už neverili, že na podujatiach veľkej štvorky preruší víťaznú sériu Djokoviča a Španiela Rafaela Nadala, no Federer sa dokázal vrátiť na tenisové výslnie. Z Wimbledonu si odnáša prémiu 1,150 milióna libier a 2000 bodov do rebríčka ATP.

"Cítim sa skvele, keď tu znova stojím ako šampión. Ožili vo mne známe pocity - akoby nikdy ani neboli preč," povedal na slávnostnom ceremoniáli Federer a doplnil: "V niekoľkých ostatných zápasoch som predvádzal tenis na mojej najlepšej úrovni. Nemôžem byť šťastnejší."

Miestny šampión aj zo sezón 2003 - 2007 a 2009 Federer sa v historickej štatistike podľa počtu trofejí v britskej metropole dotiahol na prvú priečku k Britovi Williamovi Renshawovi a spomenutému Samprasovi. Zároveň 9. júla vyrovná Samprasových rekordných 286 týždňov na vrchole renkingu, na ktorom naposledy bol 6. júna 2010.

"Nikdy som neprestal veriť. Začal som hrať častejšie a všetko to napokon zafungovalo," povedal v tejto súvislosti Federer a na margo vyrovnania Samprasa v počte trofejí na adrese SW19 Church Road v britskej metropole dodal: "Je mojím hrdinom, takže tie pocity sú úžasné."

Murray neuspel ani vo štvrtom grandslamovom finále, pričom tretíkrát stroskotal na Federerovi. Napriek prehre dosiahol rodák zo škótskeho Dunblane svoj najlepší wimbledonský výsledok. Stal sa prvým britským wimbledonským finalistom od roku 1938, keď hral o titul Bunny Austin. Posledný domáci triumf na treťom podujatí veľkej štvorky je ešte o dva roky starší - Fred Perry zdvihol nad hlavu cennú trofej v roku 1936.

Murray so slzami v očiach skonštatoval. "Som stále bližšie. Chcem pogratulovať Rogerovi. Ktosi sa ma pýtal, či toto je moja najlepšia šanca - tridsiatnik proti mne. On však veru na 30-ročného nie je najhorší. Zaslúžil si titul."

Murraymu vyšiel úvod zápasu, keď hneď v úvodnom geme prelomila podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Švajčiar síce vyrovnal na 2:2, no naďalej robil priveľa nevynútených chýb najmä z bekhendu, čo bolo vodou na mlyn Murrayho, ktorý hral koncentrovane a viac si pomáhal servisom. Za stavu 4:4 Škót po druhý raz Federera brejkol a pri vlastnom podaní spečatil zisk vôbec prvého setu v grandslamovom finále.

V druhom dejstve predvádzal Murray agresívny tenis, nebál sa chodiť na sieť a v piatom i deviatom geme mali k dispozícii dva brejkbaly. Federer si však podržal podanie a v koncovke slávil úspech. Za stavu 5:6 pri Murrayho servise prehrával 30:0, no potom získal štyri fiftíny v rade, posledné dve výmeny zakončil dvomi skvelými stopvolejmi. V treťom sete za stavu 1:1 a 40:0 z pohľadu Federera zápas prerušili pre dážď a po 40-minútovej prestávke sa dohrávalo pod zatiahnutou strechou.

S halovými podmienkami sa dokázal lepšie vyrovnať Federer. V "maratónskom" šiestom takmer 20-minútovom geme, v ktorom sa Murray trikrát pošmykol, zobral Škótovi podanie a tretí set už s prehľadom doservoval. Federer v porovnaní s úvodnými dvomi dejstvami zrýchlil hru a pridal na agresivite, čo bol kľúč k úspechu. Murray s pribúdajúcimi minútami začal odchádzať kondične a vo štvrtom sete už nedokázal zastaviť rozbehnutého súpera. Federer za stavu 2:2 po ukážkovom bekhendovom obhodení získal rozhodujúci brejk a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal.               '

Roger Federer (3-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4