Keňan Kemboi zvíťazil v behu na 3000 metrov

Ezekiel KemboiEzekiel Kemboi Zdroj: SITA

LONDÝN - Úradujúci majster sveta Ezekiel Kemboi z Kene sa stal v Londýne olympijským víťazom v behu na 3000 m prek. V stípli predĺžil sériu olympijských víťazstiev reprezentantov Kene už na osem, čo je aktuálne najdlhšia atletická šnúra.

Keňania vyhrali 3000 m prek. na všetkých olympijských hrách od Los Angeles 1984. Rekord v počte víťazstiev v jednej atletickej disciplíne držia Američania, ktorí triumfovali v rokoch 1908 až 1968 v žrdi trinásťkrát v rade.

Kemboi v taktických pretekoch predviedol v záverečnom kole skvelé zrýchlenie a už po poslednej vodnej priekope nebolo o jeho prvenstve pochýb. Napokon dosiahol čas 8:18,56 min. Striebro si vybojoval výborne finišujúci Francúz Mahiedine Mekhissi-Benabbad a bronz ďalší Keňan Abel Kiprop Mutai.

Reprezentanti afrického štátu už siedmykrát v rade získali v stípli dve medaily. Obhajca prvenstva Brimin Kiprop Kipruto finišoval piaty a v treťom olympijskom štarte kariéry ostal prvýkrát bez medaily.

3000 m prek.: 1. Ezekiel Kemboi (Keňa) 8:18,56, 2. Mahiedine Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:19,08, 3. Abel Kiprop Mutai (Keňa) 8:19,73, 4. Roba Gari (Et.) 8:20,00, 5. Brimin Kiprop Kipruto (Keňa) 8:23,03, 6. Evan Jager (USA) 8:23,87, 7. Hamid Ezzine (Mar.) 8:24,90, 8. Donald Cabral (USA) 8:25,91