Japonky vyzvú vo finále futbalového turnaja USA

Hráčky Japonska postúpili do finále futbalového turnajaHráčky Japonska postúpili do finále futbalového turnaja Zdroj: SITA

LONDÝN - Reprezentantky Japonska sa stali prvými finalistkami ženského futbalového turnaja na Hrách XXX. olympiády v Londýne. Zverenky trénera Noria Sasakiho v pondelkovom semifinále zdolali výber Francúzska 2:1.

Skóre duelu otvorila v 32. min útočníčka Ogimiová a po zmene strán v 49. min zvýšila na 2:0 krídelníčka Sakagučiová. Štvrťhodinu pred koncom druhého polčasu síce skorigovala francúzska stredopoliarka Le Sommerová, ale na vyrovnanie už reprezentantkám krajiny "galského kohúta" nezostalo dostatok síl.

Vo finále sa Japonky stretnú s Američankami v repríze finále MS. Američanky si v strhujúcom zápase poradili s Kanadou 4:3 po predĺžení, keď o ich postupe rozhodla v tretej minúte nadstaveného času druhého predĺženia hlavou Alex Morganová.

V drese majsteriek sveta sa gólmi prezentovali na štadióne Wembley v Londýne Juki Ogimiová a Mizuho Sakagučiová. Francúzky znížili a mali šancu vyrovnať, keď kopali penaltu, ale neuspeli a budú hrať len o bronz.

V súboji na Old Trafford v Manchestri videli diváci neskutočnú drámu. Kanaďanka a kapitánka Christine Sinclairová excelovala hetrikom, ale Megan Rapinoevá a Abby Wambachochá vždy vyrovnali a v 3. minúte nadstaveného času predĺženia rozhodla o všetkom Morganová.

Francúzsko - Japonsko 1:2 (0:1)
Góly: 76. Le Sommerová - 32. Ogimiová, 49. Sakagučiová

Kanada - USA 3:4 pp (3:3, 1:0)
Góly: 23., 68. a 72. Sinclairová - 54. a 70. Rapinoeová, 80. Wambachová (z 11 m), 120+3. Morganová