V pohronskom derby Zvolen zvíťazil v Banskej Bystrici

Hráči Zvolena sa tešia z góluHráči Zvolena sa tešia z gólu Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Pohronské derby naplnilo štadión najvyššou návštevou v sezóne. Aj keď nebolo vypredané, tak ako sa navyklo, diváci mali viacero dôvodov, aby si tradičný duel nenechali ujsť. Bystričanov naštartovalo predchádzajúce víťazstvo doma s Košicami, Zvolenčania na tabuľkovom piedestále si v momentálnej forme môžu trúfať na kohokoľvek.

Začali tlakom, z rytmu ich však vykoľajilo vylúčenie a domáci v ňom odštartovali plejádu zahodených šancí. Najmä Jána Sýkoru v samostatnom nájazde si pýtala gól, no netrafil bránku. Zvolenčania sa spoliehali na rýchle protiútoky, no aj na nátlakovú hru a častejšie si obsadili útočnú tretinu. V prvej tretine im k čiastočnej spokojnosti stačili dve nádejné strely L. Zuzina a viac si čisté možností nevytvorili.

Po prestávke zaujala spolupráca M. Juríka a strelca L. Zuzina, v 27. min zasypala v presilovke na opačnej strane bránku Šimka trojica Ján Sýkora, Češík, Grman a aj Heizer o čosi neskôr skúšal prepasírovať puk do vytúženej siete. V 31. min otvoril skóre P. Zuzin po strele Hraška a šikovnom teči, čo 'baranov' zdravo nahnevalo, aj keď opäť bez gólového efektu, ku ktorému boli blízko najmä Hlinka v 35. min a o dve minúty neskôr v presilovke Češík.

Na druhom góle Zvolena sa podpísala hrúbka defenzívy domácich a Ďaloga v 43. min pridal do vyprázdnenej bránky zblízka dôležitú poistku. Aj k tretiemu mali hostia, dokonca v oslabení blízko, keď sa prekľučkoval až k bránke Podkonický a z uhla trafil žŕdku, úspešný pri dorážke nebol ani Brabenec. Vzápätí v 47. min spálili tutovky Nemček a Heizer a domáci fanúškovia sa začlai pýtať, z čo už len môžu skórovať. Necelých šesť minút pred koncom odkrajovali domáci ďalšiu presilovku a bolo jasné, že ak Šimka neprekonajú, na zvrat už dostatok času ťažko nájdu. Šimko si čisté konto ustrážil, no v ďalšej presilovke podporenej power play  už nie, v 59. min pretlačil puk do bránky Richter. To však bolo všetko, čo zo seba domáci vyžmýkali, keď v záverečnej minúte im už power-play nepomohla.

HC'05 B. Bystrica - HKM Zvolen 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 59. Richter (Ján Sýkora, Češík) - 31. P. Zuzin (P. Hraško, Juraško), 43. Martin Ďaloga (Ľ. Zuzin, M. Jurík). Rozhodcovia P. Jonák - Rovenský, Snášel, vylúčení 4:6, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 2477 divákov.

Vladimír Országh, kouč B. Bystrice: "Bojovný zápas, v ktorom technickejší Zvolen ukázal svoju silu. Veľa šancí sme nevyužili, boríme sa neustále s koncovkou, dostali sme nešťastné góly. Boli sme blízko k bodu, ušiel nám medzi prstami."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Typické derby, nikto nebol predučený na víťaza. Boli sme lepší v medzihre, vedeli sme sa presadiť, takticky sme zápas zvládli. Rozhodujúci gól bol vyústením našej snahy, záver dvíhal zo sedadiel, súper sa na nás tlačil, v typickej atmosfére to bolo príťažlivé vyústenie."

Marek Šimko, zvolenská opora v bránke: "Chvalabohu za tri body, aj keď som si neustrážil čisté konto. Kulisa bola vynikajúca, rozchytal som sa, bolo to fajn. Veľmi dobré bolo, že som v úvode chytil nájazd Jána Sýkoru. tento hokej sa musel páčiť, diváci si prišli na svoje aj v závere. Ani neviem ako som inkasoval ten jeden gól, rozhodca ho uznal, netreba o tom špekulovať. Vyhrávame ako mužstvo, aj prehrávame, individuálne výkony by som nehodnotil, ani ten môj dnešný."

• Zdroj: SITA, TASR, huste.tv