Slovan po návrate domov podľahol Torpedu Nižnij Novgorod

Martin Štajnoch a Matt Ellison Martin Štajnoch a Matt Ellison Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava sa po dlhej prestávke predstavili v KHL na domácom ľade. Naposledy hrali zverenci trénera Rostislava Čadu pred vlastnými fanúšikmi ešte 30. októbra a skončilo sa to víťazstvom 6:2 nad Sibirom Novosibirsk. Teraz privítali Slovanisti na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu Torpedo Nižnij Novgorod, s ktorým vo svojom doteraz poslednom zápas prehrali 2:3 po samostatných nájazdoch a na súpera nestačili ani v "odvete", keď mu podľahli 1:4. Najbližší zápas odohrá Slovan v piatok 23. novembra od 19:00 proti Atlantu Mytišči.

Slovan Bratislava - Torpedo Nižnij Novgorod 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Góly: 45. Mikúš (Šťastný) - 3. Hietanen (Thörnberg), 9. Thörnberg, 27. Thörnberg (Makarov, Potapov), 33. Galuzin (Valuiskij). Rozhodcovia: Anisimov, Buturlin - Sadovnikov, Sazonov (všetci Rus.), vylúčení: 6:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus – Višňovský, Štajnoch, Sekera, Tabaček, Sersen, Švarný - Bartovič, Bližňák, Hudáček – Miklík, Lipiansky, Vondrka - Kukumberg, Kytnár, Dravecký – Daňo, Ölvecký, Mikúš - Šťastný, Kudrna

Torpedo: Kovaľ - Hietanen, Malenkich, Varlamov, Kousa, Jevsejenkov, Vasiliev - Thörnberg, Makarov, Krikunov - Siomin, Ellison, Varnakov - Potapov, Gorbunov, Zajnullin - Černov, Galuzin, Valuiskij

V úvode sa mužstvá oťukávali, no potom prišiel faul Sersena a hostia mali k dispozícii prvú presilovku. Neprešlo z nej ani dvadsať sekúnd a Slovan inkasoval gól, keď Hietanen zrazil Thörnbergovu strelu medzi Janusove betóny. V piatej minúte si vypracovali šancu aj domáci, no Vondrka ani Lipiansky nepretlačili puk za Kovaľov chrbát. Z ich tlaku rezultovala aspoň presilovka. Slovan mal aj ďalšie pološance, ale nedotiahol ich do konca. V 10. minúte prišiel trest v podobe druhého inkasovaného gólu. Slovanisti nedostali puk z obranného pásma, na modrej ho zachytil Thörnberg a tvrdou ranou prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 0:2. Slovanu vôbec nevyšla druhá početná výhoda a aj keď v prvej tretine prestrieľal súpera 15:6, do kabíny išiel s dvojgólovým mankom.

"Belasí" zahrali tretiu presilovku v úvode prostrednej časti už lepšie, vypracovali si viaceré možnosti, ale Kovaľ odolal. Tlak Slovana pokračoval aj po vyrovnaní síl na ľade, hráčom však chýbal väčší doraz a presnosť v koncovke. Nepresadil sa ani Bartovič, ktorý z uhla netrafil odkrytú časť bránky. Potom už patril duel hosťom, ktorí predčili svojho súpera takmer vo všetkom. Boli rýchlejší, agresívnejší a hlavne premieňali svoje šance. V 27. minúte zvýšil Thörnberg už na 3:0, keď premenil aj druhú presilovku Torpeda. V 33. minúte svietilo na ukazovateli skóre už 0:4. Slovan doplatil na slabý dôraz v útočnej tretie a rýchly brejk po ľavej strane zakončil gólovo Galuzin. Hostia boli blízko aj k piatemu gólu, keď hrali dve minúty piati na troch a hneď na to aj presilovku o jedného, ale "belasí" ich tlaku odolali.

Záverečné dejstvo odštartovalo dohrávanou presilovkou domácich, ale opäť bez úspechu. S následnou delovkou Švarného od modrej si poradil Kovaľ. Slovanu to vyšlo až v 45. minúte. Po vyhratom buly Šťastného napriahol od modrej Mikúš a konečne prekonal Kovaľa - 1:4. Nabudení domáci, ktorých hnal do útoku vypredaný štadión, sa ešte snažili zvrátiť duel. Na Kovaľa išla jedna strela za druhou, ale brankár Torpeda podal výborný výkon a puk už za svoj chrbát nepustil.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Chýbalo nám potrebné nasadenie, agresivita. Bohužiaľ, z prvých štyroch striel sme dostali dva góly, čo nepriaznivo ovplyvnilo našu morálku. Pozitívne bolo, že hráči nezložili zbrane a v poslednej tretine sa nám aspoň trochu podarilo skorigovať nepriaznivý stav. S výkonom nemôžeme byť a ani nie sme spokojní. Andrej Sekera má stehy na ruke a ja verím, že proti Altantu bude hrať, pretože sa jedná o charakterovo veľmi silného hráča."

Kari Jalonen, tréner Torpeda: "Mali sme veľké problémy s príletom do Bratislavy. Namiesto toho sme najprv prišli do Ostravy a sem sme mali prísť včera večer, ale ani to sa nám nepodarilo. Nakoniec sme išli autobusom asi štyri hodiny. Napriek tomu hrali naši hráči veľmi dobre. Vedel som, že na tomto štadióne je veľmi dobrá atmosféra a že máte výborných fanúšikov, takže som veľmi spokojný s dnešným zápasom."

Milan Bartovič: "Začiatok nebol dobrý, to rozhodlo o celom zápase. Prehrávali sme 0:2, potom z toho bolo 0:4. Mali sme zlý pohyb a až v tretej tretine sme sa trošku rozohrali. Dúfam, že sme si to pripravili do ďalšieho zápasu a v tom výkone budeme pokračovať v piatok."

Ľubomír Višňovský: "Úplne perfektne nás prečítali, v strednom pásme nám brali puky do brejkov. Musíme hrať s väčšou zodpovednosťou a bojovnosťou a hlavne niečo vpredu doma predviesť. Prvé dve tretiny sme proste čakali, čo spravia. Hlavne v prvých dvoch to bol veľmi zlý výkon, musíme sa z toho poučiť. Je mi ľúto divákov, že sme nedokázali zahrať aspoň krajší hokej. Bol to asi najhorší výkon, aký sme doma predviedli."

ONLINE KOMENTÁR:

60. min: Je tu koniec, Slovan Bratislava podľahol Torpedu Nižnij Novgorod 1:4.

60. min: Aj napriek vysokej prehre obecenstvo na štadióne pomaly vstáva a skandovaným potleskom ďakuje hráčom za ďalší hokejový zážitok.

59. min: Propagačná strela Bartoviča nemohla ohroziť Kovaľa, ten zlikvidoval už 39 pokusov.

58. min: Hra stratila tempo, Slovan už nemá dostatok síl na zdramatizovanie stavu.

56. min: Andrej Šťastný sa preštrikoval až pred Kovaľa, ale v poslednom momente stratil rovnováhu a nemal sily zakončiť.

55. min: Najproduktívnejší hráč hostí Varnakov v individuálnej akcii, Janusa neprekonal.

54. min: Po výborných šanciach oslabuje svoj tím Dravecký, zbytočné podrazenie v útočnom pásme.

52. min: Šanca pre Slovan, dve minúty za krosček si odsedí Kousa.

51. min: Hostia z Nižného Novgorodu sa zameriali už iba na defenzívu, o svoj náskok nechcú prísť. Z ojedinelého protiútoku pohrozil Ellison.

50. min: Torpedo v tomto dejstve ešte nevystrelilo, Slovan už desaťkrát.

49. min: Višňovský mal ideálnu možnosť znížiť, ale jeho bomba skončila na hrudníku Kovaľa.

48. min: Hrá sa v podstate iba pred hosťujúcou bránkou, zvýšená aktivita sa fanúšikom páči.

47. min: Slovanisti okamžite ožili a skúšajú sa vrátiť do stretnutia. Vondrkovu strelu vyrazil Kovaľ na ochrannú sieť. Obecenstvo si "pýta gól".

45. min: Ihneď po následnom vhadzovaní sa od Šťastného dostal puk až k Mikúšovi, ktorý strieľa prvý gól Slovana - 1:4!

44. min: Dravecký to skúšal strelou z prvej, neuspel ani pri následnej dorážke.

43. min: Valuiskij sa snažil individuálne zakončiť, Janus bol pozorný. Fanúšikovia medzitým vítajú pokrikom Michala Sersena, ktorý ho telom "prilepil" na mantinel.

42. min: Švarného výborný strelecký pokus zlikvidoval ešte lepším zákrokom Kovaľ.

41. min: Slovan dohráva 30 sekunúd presilovej hry, ale k zakončeniu sa nedostal.

-----

Na ďalšie pokusy už Slovanistom nezostal čas, zaznela druhá siréna.

40. min: Konečne vydarenejšia presilovka, ale pri Višňovského strele zasiahol puk Štajnocha do ruky a hra je prerušená. Hráč odchádza s bolestivou grimasou z ľadu.

39. min: Po návrate na ľad sa okamžite zapojil do útočnej akcie a aktivitou tentokrát získal presilovú hru. Jevsejenkov si oddýchne za hákovanie.

39. min: Na ľade sa začína iskriť, na trestnej lavici zostal už iba Štajnoch, ale onedlho sa vráti.

37. min: Torpedo hrá presilovku perfektne, Slovan drží nad vodou iba brankár a šťastie. Medzitým sa na ľad vrátil Švarný a Jevsejenkov trafil žrď.

36. min: Obstreľovanie Janusa, vo vzduchu "cítiť" piaty gól.

36. min: Z tlaku rezultuje ďalší faul, na trestnú lavicu si sadol aj Martin Štajnoch.

35. min: Torpedo bez problémov rozostavené v útočnom pásme a hráči hľadajú vhodnú pozíciu.

35. min: Navyše je tu ďalšia hrozba, Švarný odchádza na trestnú lavicu za podrazenie. Po šiestich sekundách ho doplní aj Kytnár za úmyselné vyhodenie puku do hľadiska a Slovan bude hrať takmer dve minúty iba s trojicou hráčov.

33. min: V Bratislave sa rodí debakel, Janus strelu Galuzina iba vyrazil, puk vrátil pred bránku Valuiskij a Galuzin už to mal pri ležiacom brankárovi jednoduché - 0:4!

32. min: Vondrkov pokus netrafil priestor bránky. Hrá sa dlho bez prerušenie, na ľade sa už vymenili všetky štyri slovanistické formácie.

31. min: Nevyužil ani túto, Torpedo sa ubránil s veľkým prehľadom.

29. min: Presilovky hrá Slovan katastrofálne, diváci ho síce stále ženú, ale ani to nepomáha.

28. min: Okamžitá snaha o odpoveď, tvrdú strelu Štajnocha Kovaľ iba vyrazil, k dorážke sa dostával Kytnár, ale bol faulovaný brankárom

27. min: Torpedo sa okamžite usadilo pred Janusom a tentokrát mu stačilo 27 sekúnd na strelenie ďalšieho gólu, opäť sa presadil Thörnberg - 0:3.

27. min: Tabaček dostal dve minúty za hrubosť, presilovka pre Torpedo.

27. min: Lipiansky zavelil do útoku, za skandovaného potlesku fanúšikov v stoji pri tradičnom rituále.

25. min: Snaha Daňa, ale bránila ho hneď trojica súperov.

24. min: Tesne pred návratom vylúčeného hráča na ľad v obrovskej šanci Bartovič, ale nepochopiteľne ani netrafil bránku.

24. min: Na štadióne sa ozýva nesmelý piskot, presilovka Slovanu vôbec nejde.

23. min: Hudáček pekne získal pásmo, už-už nabíjal Višňovskému, ale Malenkich jeho úmysel výborne vystihol.

22. min: Šanca pre domácich, za držanie bol vylúčený Vasiliev.

22. min: Rozháraná hra, Slovanisti sa snažia, Torpedu v podstate stačí aj "kaziť".

21. min: Diváci sa pomaly vracajú na svoje miesta, rozhodca vhadzovaním začal druhú tretinu.

-----

Záver prvého dejstva sa dohral bez väčšieho vzruchu, skôr sa iba odkorčuľoval. V šatni Slovana asi bude dusno.

20. min: Siomin sa snažil svojou technikou dostať cez Štajnocha, ktorý ho jednoducho hokejkou odzbrojil.

18. min: Sersen založil akciu, cez Draveckého sa puk dostal až ku Kukumbergovi, ktorý ale nemal dostatoč času zamieriť a trafil iba do ruského brankára.

17. min: V závere početnej prevahy pokus Hudáčka, mieril nad.

16. min: Belasí sa nedokázali za 60 sekúnd dostať do útočného pásma a keď už sa tam usadili, nepresnou rozohrávkou na modrej čiare sa oň opäť pripravili.

15. min: Presilovka pre Slovan, Valuiskij poslal nedovolene k zemi Vondrku.

14. min: Slovan v doterajšom priebehu až na malé záblesky veľmi nevýrazný. Chýba skúsený ťahúň, ktorý by zavelil do útoku.

12. min: Višňovského strela od modrej zblokovaná ešte skôr, ako dorazila ku Kovaľovi.

11. min: Nevydarené striedanie ruského tímu mohol potrestať Miklík, strele chýbal dôraz.

10. min: Najnebezpečnejším útokom Slovana zatiaľ ten najmladší. Daňo perfektne zakombinoval s Olveckým a pripravili dobrú pozíciu Mikúšovi, ten nezamieril presne.

9. min: Z ničoho nič prichádza druhý gólový úder Torpeda, Švéd Thörnberg perfektne trafil medzi Janusove betóny od pravého mantinelu - 0:2!

8. min: Do zakončenia sa dostal Mikúš, vzápätí v dobrej šanci aj Daňo. Mladíci roztlieskali štadión, ktorý si ohlušujúco pýta gól.

7. min: Bombou od modrej to skúšal Štajnoch, Kovaľ bol na mieste. Je po presilovej hre.

5. min: Závar v obrannom pásme Torpeda, ale Lipiansky, Miklík ani Višňovský nevyrovnali. Je tu však vylúčenie Ellisona za hákovanie.

3. min: Hosťom stačilo 19 sekúnd na využitie presilovej hry, nahodený puk obrancu Hietanena od modrej čiary skončil s jemným tečom v sieti - 0:1!

3. min: Prvé vylúčenie zápasu, Michal Sersen sa nechápavo pozerá na rozhodcu.

2. min: V prvej akcii sa predviedol hviezdny Siomin, ktorého strela švihom tesne minula bránku Janusa. Bývalý hráč Washingtonu Capitals je ďalšou veľkou osobnosťou, ktorý hrá počas lockoutu v NHL v rodnej krajine. V lete podpísal zmluvu s Carolinou.

1. min: Zápas sa začal, diváci si od prvej sekundy užívajú "návrat" KHL do Bratislavy po dlhej dobe. Aréna už tradične beznádejne vypredaná.

-----

- Hráči aj rozhodcovia sú na ploche, nasledujú štátne hymny.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, odišli do kabín. Úvodné vhadzovanie je na programe o 15 minút.

- Najproduktívnejším hráčom hostí je Michail Varnakov, ktorý doteraz nazbieral 26 bodov za 15 gólov a 11 asistencií. Český legionár Michal Vondrka vládne štatistikám v bratislavskom klube so 16 bodmi (7+9), prenasleduje ho 13-bodový Mário Bližňák.

- Nováčika KHL čaká ďalší mimoriadne dôležitý zápas s priamym tabuľkovým susedom. Šiesty Slovan má na konte 38 bodov, siedme Torpedo ich získalo 36. Oba tímy odohrali 25 stretnutí.

- Slovan dnešným duelom odštartuje trojzápasovú sériu na vlastnom ľade, v piatok 23. novembra privíta Atlant Mytišči a v nedľu 25. novembra Lokomotiv Jaroslavľ.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan - Torpedo.

• Zdroj: športky, ts, TASR