Kowalczyková valcuje súperky, vyhrala štvrtú etapu Tour de Ski

Justyna KowalczykováJustyna Kowalczyková Zdroj: SITA

CORTINA D´AMPEZZO - Poľka Justyna Kowalczyková zvíťazila vo štvrtkovej štvrtej etape 7. ročníka prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS), ktorou bol beh na 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z predchádzajúcich troch dielov v talianskom Toblachu.

Druhá skončila Charlotte Kallová zo Švédska, bronzový stupienok obsadila Nórka Therese Johaugová. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Čoskoro tridsaťročná Kowalczyková (nar. 23. januára 1983) dokonale využila svoje postavenie na štarte. Na tri 5239 m dlhé okruhy vybiehala s 50-sekundovým náskokom pred Nórkou Johaugovou, ďalšie súperky mali hendikep už viac ako minútu. Nórka dokázala v prvom okruhu ubrať z jej náskoku 13 sekúnd, ale v druhom sa ich odstup nezmenil, navyše odzadu sa približovala silná skupina, ktorú "ťahala" najmä Švédka Kallová.

Dva kilometre pred cieľom Johaugovú dobehli spomínaná Kallová a ďalšia Nórka Kristin Störmer Steirová. Kowalczyková si bezpečne prišla po etapové víťazstvo, v strhujúcom špurte trojčlennej skupiny jej najbližších prenasledovateliek mala najviac síl Kallová, o štyri desatiny sekundy zdolala Johaugovú.

Pre obhajkyňu celkového prvenstva v TdS v predchádzajúcich troch edíciách Kowalczykovú to bol dvanásty triumf v etape tohto prestížneho seriálu v kariére. Upevnila si ním svoju pozíciu líderky celkového poradia vo Svetovom pohári a je aj na čele poradia v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) a priebežného poradia v TdS.

Výsledky - 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:
1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 37:15,1 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +18,3 s3. Therese Johaugová (Nór.) +18,7, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +19,2, 5. Anne Kylönnenová (Fín.) +43,1, 6. Denise Herrmannová (Nem.) +43,3.