Slovanisti uspeli v Donecku, v predĺžení rozhodol Kukumberg

Momentka zo zápasu Doneck - SlovanMomentka zo zápasu Doneck - Slovan Zdroj: facebook.com/HCDonbass

DONECK - Hokejisti Slovana Bratislava nastúpili na predposledný zápas základnej časti Kontinentálnej hokejovej ligy. Ich súperom bol ukrajinský Donbass Doneck, ktorý na rozdiel od „belasých“ ešte nemá istotu play off, naopak si účasť medzi najlepšími po prehre 3:4 po predĺžení poriadne skomplikoval. O triumfe "belasých" rozhodol v štvrtej minúte predĺženia Roman Kukumberg.

Zverenci trénera Rostislava Čadu si do tabuľky Západnej konferencie KHL pripísali ďalšie dva body a na konte ich majú 78. Posledný zápas základnej časti odohrajú v nedeľu 17. februára o 16.00 h v Rige s domácim Dinamom.

Slovan nastúpi v play off určite proti súperovi z Moskvy. Buď proti Dinamu alebo si zmeria sily s CSKA. Prvý zápas je na programe 20. februára.

Ak Slovanisti získajú v Rige aspoň bod, budú hrať proti Dinamu, čiže obhajcovi Gagarinovho pohára, bez ohľadu na výsledok Leva s Donbassom.

V prípade prehry v riadnom hracom čase musia čakať na výsledok českého zástupcu, ktorý by vďaka trojbodovej výhre Slovanistov predstihol a na "Čadovcov" by vo vyraďovačke čakalo CSKA.

Donbass Doneck – Slovan Bratislava 3:4 pp (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 8. Varlamov (Kagarlickij), 30. Pettersson (Wirtanen), 35. Wirtanen (Bartulis) - 14. Bartovič (Sersen), 15. Mihálik (Kukumberg), 47. J. Mikúš (Miklík), 64. Kukumberg (Sersen, Sigalet). Strely 27:29. Rozhodcovia: Odins (Lot.), Gofman - Putilin (obaja Rus.), Balodis (Lot.), vylúčení: 3:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3976 divákov.

Donbass Doneck: Laco - Wilson, Podhradský, Tereščenko, Bartulis, Pereťagin, Kolář, Puistola, Nikiforov - Dadonov, Nedorost, Kiiskinen - Kagarlickij, Varlamov, Kašpar - Kočetkov, Wirtanen, Kvitčenko - Matoušek, Šalimov, Pettersson

Slovan Bratislava: Konrád - Sersen, Sigalet, Mojžíš, Tabaček, Štajnoch, Mihálik - Miklík, J. Mikúš, Bartovič - Kukumberg, Lipiansky, Hudáček - Svatoš, Kytnár, Bakoš - T. Mikúš, Ölvecký, Daňo - Šťastný, Preisinger

Tréner Slovana Čada doprial brankárskej jednotke Jaroslavovi Janusovi oddych a medzi žrďami sa tak po dlhšom čase objavil Branislav Konrád. V porovnaní so stredajším zápasom proti Spartaku Moskva nenastúpili ani Michal Vondrka a Mário Bližňák, do zostavy "belasých" sa naopak vrátili Ján Lipiansky a Marek Svatoš.

Úvodné sekundy patrili hosťom, ktorí z diaľky trikrát ohrozili Laca v bránke Donbassu. Prvú vážnejšiu príležitosť si však utvorili domáci, v 3. minúte nechala obrana Slovana medzi kruhmi osamoteného Kočetkova a ten pálil do stredu bránky, kde stál pripravený Konrád. Na opačnej strane Bartovič v sľubnej pozícii nespracoval žabičku J. Mikúša. Hráči Donbassu postupne zvýšili aktivitu a v 8. minúte sa ujali vedenia, keď totálne vyšachovali súperovu obranu a Varlamov po prihrávke Kagarlického zakončoval do prakticky prázdnej bránky - 1:0. Slovan kontroval akciou Lipianskeho, kapitán hostí sa natlačil pred Laca, jeho prihrávka ale nenašla adresáta. Čo sa nepodarilo jemu, dokonale zrealizoval o pár minút neskôr Bartovič. Rýchlonohý krídelník tvrdou strelou prekvapil strnulého Laca a zúžitkoval presilovku. Ubehlo len 41 sekúnd a hostia sa tešili znovu, Mihálik sa vydal na atypický útočný výlet a zo vzduchu dorazil puk do siete po strele Kukumberga. Pre hráčov Donecka to bola studená sprcha a tréner Šupler musel reagovať time-outom. V závere tretiny si potom vydýchol, keď Laco zlikvidoval šancu Bartoviča po rýchlom prečíslení Slovana 2 na 1.

V druhej časti sa "belasí" viac stiahli dozadu a prenechali iniciatívu domácim. Tí mali pri vylúčeniach Mihálika a Daňa možnosť hrať dve presilovky, slovanisti však zvládli oslabenia na výbornú. V 26. minúte nevyužil dobrú príležitosť Kočetkov, na opačnom konci klziska Daňova strela prešla cez Lacove betóny, ale puk tesne minul priestor troch žrdí. Hra sa v týchto momentoch otvorila a útoky sa začali prelievať z jednej strany na druhú. V polovici súboja prišla obrovská chyba v rozohrávke Slovana vo vlastnom obrannom pásme, ktorá vyvrcholila prihrávkou Wirtanena a vyrovnávajúcim gólom Petterssona. Čadova partia sa pokúsila o okamžitú odpoveď, Bartovič sa dostal do samostatného úniku, Laco jeho bekhendový blafák prečítal. V 32. minúte mohol nakloniť misky váh na stranu ukrajinského tímu Kočetkov, jeho pokus ale Konrád zneškodnil, rovnako ako dorážku Petterssona. O tri minúty neskôr to už domácim vyšlo. Wirtanen naskočil z trestnej lavice do hry a tvrdou strelou príklepom vymietol ľavý horný roh Konrádovej bránky - 3:2. Doneck mal v tejto fáze herne navrch.

Tretia tretina priniesla opatrnejší hokej, v ktorom domáci nechceli urobiť zbytočnú chybu a hru napriek nepriaznivého stavu netváral ani Slovan. V 43. minúte sa postaral o rozruch Kočetkov, iba duchaprítomnosť Sersena, ktorý sa vrhol do strely, zabránila domácemu útočníkovi k vážnemu ohrozeniu bránky hostí. Následne Konrád včas stiahol betóny a nedovolil skórovať Nedorostovi. V 47. minúte predviedol nenápadnú akciu prvý útok Slovana, Miklík prenechal puk Jurajovi Mikúšovi a ten strelou nad ľadom spoza cloniaceho obrancu zaskočil Laca - 3:3. Domáci reagovali na vyrovnávajúci gól sériou striel, Konrád podržal svoje mužstvo pri šanciach Kagarlického i Petterssona. V 56. minúte potom zakročil betónmi aj proti Wirtanenovi. V závere skomplikoval slovanistom bodové vyhliadky Juraj Mikúš, ktorý 2 minúty pred koncom riadneho hracieho času vystrelil puk mimo hraciu plochu a dostal 2 min, hostia však oslabenia ubránili.

Zápas tak dospel až do predĺženia. V ňom najprv upútal tvrdý zákrok Dadonova na Štajnocha a potom šanca domáceho Wilsona. Z víťazstva sa nakoniec tešili hostia, v 64. minúte obranca Sigalet našiel čepel hokejky Kukumberga a ten rozhodol.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Videli sme kvalitný zápas, rýchly, dramatický, dôrazný v osobných súbojoch. Padlo síce šesť gólov v riadnom hracom čase, ale obe mužstvá hrali dobre v obrane i v útoku. Môžu nás mrzieť nevyužité šance v druhej tretine. Myslím si, že sme zaslúžene vyrovnali a s troškou šťastia sa nám podarilo streliť víťazný gól."

• Zdroj: športky, ts, TASR, youtube