Kližan nedohral štvrťfinále v Rotterdame, v treťom sete dostal silné kŕče

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

ROTTERDAM - Slovenský tenista Martin Kližan neuspel v zápase štvrťfinále na turnaji ATP World Tour 500 ABN AMRO World Tennis Tournament v holandskom Rotterdame. S favorizovaným Francúzom Gillesom Simonom nasadeným ako piatym prehrával v ich premiérovom vzájomnom súboji 7:6 (6), 3:6, 0:3 s dvojitým brejkom, keď po 140 minútach odstúpil.

V semifinále si 14. muž svetového rebríčka Simon zmeria sily s krajanom Julienom Benneteauom (39. v renkingu), ktorý medzi najlepšími ôsmimi šokujúco vyradil švajčiarskeho obhajcu trofeje Rogera Federera 6:3, 7:5. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Argentínčan Juan Martín Del Potro a Bulhar Grigor Dimitrov.

V úvodnom dejstve zverenec trénera Karola Kučeru odvrátil 12 brejkbalov a po 79 minútach ho získal vo svoj prospech, hoci v tajbrtejku prehrával už 1:4. Hneď na začiatku druhého setu sa Kližanovi podaril brejk. Simon však bleskovo vyrovnal na 1:1 a v ďalšom priebehu zápasu mal navrch. Po brejku v ôsmom geme sa stal druhý set jeho korisťou.

Kližan začal mať čoraz väčšie problémy s pohybom, dvakrát ho ošetrovali a za stavu 0:3 v treťom sete po dvoch stratených podaniach pre silné kŕče zápas vzdal.

Víťaz 6 podujatí ATP Challenger Tour Kližan na tomto turnaji predviedol šnúru 21 odvrátených brejkbalov - načal ju v 1. kole vymazaním 1 hrozby za stavu 4:4 v treťom sete, v osemfinále pridal 7 položiek a vo štvrťfinále 12 vo vstupnom sete a 1 pri skóre 1:0 v druhej časti.

Kližan si odnáša 31 440 eur a 90 bodov do svetového rebríčka, v ktorom figuruje na 31. pozícii. Najvyššie bol na 29. mieste (premiérovo k 29. októbru 2012) a už prostredníctvom prieniku do štvrťfinále siaha po novom osobnom renkingovom rekorde. Momentálne totiž figuruje na 28. stupienku v neoficiálnej online prepočtovej verzii a teoreticky ho k 18. februáru už môže zosunúť iba Benneteau a Bulhar Grigor Dimitrov.

"Prvý set bol veľmi náročný. Trval takmer hodinu a pol, čo sa nevidí často. Simon má taký štýl, že hrá ´priamky´ so strašne nízkym odskokom , ja som chcel byť pri každej lopte, dával som do toho 120 percent a napokon mi to bolo osudné. Minul som priveľa energie. Mal som ho pritom na lopatkách. Ak by som si podržal servis na 2:0 v druhom sete, možno by všetko bolo inak - trochu by mi odľahlo, takto to zostalo stále v kŕči," povedal Kližan a k okolnostiam svojho odstúpenia dodal: "Kedysi som mal problémy s chodidlami, robili sa mi tam pľuzgiere. Aj fyzioterapeut mi potvrdil, že som si to teraz asi prisilno zatiahol. Znecitlivilo mi to prsty na nohách, tie partie sa mi zle okysličovali a zrejme to vyrazilo aj do stehien. Už som si prečítal aj na internete, že medzi najčastejšie príčiny kŕčov nôh patrí neprekrvenie chodidiel. Ja som si vo štvrtom geme prvého setu prestal cítiť palec na nohe a postupne aj zostávajúce prsty."

"Simon bol v podstate už hotový. Bolo vidieť, že tiež toho má dosť, špekuloval, vymýšľal ´blbosti´, diskutoval s rozhodcom. Už som ho mal a je to veľká škoda, pretože za semifinále by som získal 180 bodov, čo je veľa. Navyše, hral by som v ňom s Benneteauom namiesto Federera. Zo 7:6, 1:0 s brejkom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyhráva, lenže Simon je taký krtko - zalieza, zozadu to nahadzuje, všetko chytí. Musím sa naučiť lepšie si šetriť sily. Pri skóre 2:3 v druhom sete prišli náznaky kŕčov, prehral som si servis zo 40:15. Neskôr už boli tie kŕče také silné, že sa to nedalo vydržať. Ešte som skúsil dosiahnuť obrat v tom druhom sete, išiel som do každej lopty, returnoval som ´padne - nepadne´, ale proti takémuto hráčovi to nemôže viesť k úspechu," uviedol Kližan.

Slovák podotkol, že terajšie problémy mohli nepriamo vyvstať z nedávnych s rukou: "Počas toho zápalu zápästia som nemohol riadne trénovať. Teraz sa ukázalo, že takýto výpadok si človek nemôže dovoliť. Bol som rozbitý, ale zajtra už budem v pohode. Do Marseille určite idem. Kondičný tréner Juraj Dulík letí domov a pricestuje za mnou Kájo Kučera."

Gilles Simon (Fr.-5) - Martin Kližan (SR) 6:7 (6), 6:3, 3:0 - skreč

ulien Benneteau (Fr.) - Roger Federer (Švaj.-1) 6:3, 7:5
Juan Martín Del Potro (Arg.-2) - Jarkko Nieminen (Fín.) 6:3, 6:4
Grigor Dimitrov (Bul.) - Marcos Baghdatis (Cypr.) 6:7 (4), 7:6 (0), 6:3