Nórka Johaugová vyhrala v Davose beh na 10 km, Procházková 33.

Therese JohaugováTherese Johaugová Zdroj: SITA

DAVOS - Nórka Therese Johaugová vyhrala záverečné preteky Svetového pohára v behu na lyžiach pred štartom MS v severských disciplínach, keď v Davose triumfovala na 10 km voľnou technikou. Slovenka Alena Procházková obsadila 33. miesto.

Johaugová dominovala na všetkých medzičasoch a v cieli mala na druhú v poradí, suverénnu líderku celkovej klasifikácie SP Poľku Justynu Kowalczykovú náskok 8,9 sekundy. Pre Johaugovú to bol premiérový triumf v sezóne a štvrtý v kariére. Tretia skončila ďalšia Nórka Kristin Störmer Steiraová (+13,4), preteky vynechala jej krajanka Marit Björgenová.

Slovenská reprezentantka Procházková pred odchodom na svetový šampionát do Talianska nebodovala, v cieli zaostala za Johaugovou na 33. mieste o takmer dve minúty. Zverenka trénera Jána Valušku začala pomalšie, v polovici trate figurovala až na konci piatej desiatky a ani zrýchlenie v záverečnej časti jej na prienik do elitnej tridsiatky nestačilo. Na body jej chýbalo 10 sekúnd.

Procházková ešte v nedeľu nabrala smer Val di Fiemme, kde v stredu štartujú MS klasikov.

ženy - 10 km voľne: 1. Therese Johaugová (Nór.) 26:16,7 min, 2. Justyna Kowalczyková +8,9, 3. Kristin Störmer Steiraová +13,4, 4. Emma Wikenová (Švéd.) +17,8, 5. Charlotte Kallaová (Švéd.) +19,4, 6. Julia Čekalevová (Rus.) +23,9, 7. Marina Pillerová (Tal.) +35,1, 8. Riikka Sarasojaová-Liljaová (Fín.) +39,3, 9. Heidi Wengová (Nór.) +40,8, 10. Kerttu Niskanenová (Fín.) +42,4..., 33. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +1:58,9

Poradie v SP (21 z 28): 1. Kowalczyková 1552 b., 2. Johaugová 1047, 3. Steiraová 929, 4. Kikkan Randallová (USA) 906, 5. Anne Kyllönenová (Fín.) 790, 6. Wengová 669..., 75. PROCHÁZKOVÁ 30