Košice zvládli drámu s Popradom, v semifinále narazia na Nitru

Košice postúpili do semifinále extraligyKošice postúpili do semifinále extraligy Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti HC Košice rozhodli o svojom postupe do semifinále play off Tipsport extraligy až v siedmom zápase pred domácim publikom, keď zdolali Poprad 3:1 a sériu vyhrali 4:3 na zápasy. Základ svojho víťazstva položili už v úvodnej tretine, v ktorej dokázali dva razy skórovať, víťazný gól stretnutia zaznamenal už v 6. minúte Jenčík.

Vo východniarskom derby začali rozhodujúci siedmy štvrťfinálový duel play off lepšie Košičania, keď už v 4. minúte otvoril v hre štyroch proti štyrom skóre duelu Marcinko, ktorý zužitkoval dobrú prihrávku Spilara - 1:0. O dve minúty neskôr sa "oceliari" tešili po druhý raz, Pašek prenechal puk Jenčíkovi a ten pohotovou strelou zvýšil na 2:0. Hosťujúci tréner si vzal oddychový čas a hneď po ňom nebezpečne pohrozil Smotrila, Hylák však dobre zasiahol. Ďalšiu šancu si domáci vypracovali v 11. minúte, strelu Cebáka v presilovej hre Sidor kryl. Popradský gólman predviedol svoje umenie i o tri minúty neskôr, keď si poradil so zakončením Haščáka i následnou dorážkou Pašeka. Popradčania zvýšili dôraz i početnosť streľby, no gól v prvej dvadsaťminútovke nezaznamenali. Najbližšie k nemu bol v 19. minúte Buc, v dobrej pozícii však trafil iba vrchnú konštrukciu košickej bránky. Na opačnej strane ešte preveril pozornosť Sidora Jenčík.

Do druhej tretiny vstúpili obidve družstvá koncentrovane, dobre bránili a napádali sa vysoko pri rozohrávke. V 28. minúte sa dostal pred popradského gólmana Matis, no tiesnený nedokázal razantnejšie zakončiť. Vzápätí si vypracoval dobrú streleckú príležitosť Jenčík, Sidor podržal svoj tím. O minútu neskôr zasiahol i pri zakončení Cebáka. Ešte v tej istej minúte znížil na opačnej strane v početnej výhode o jedného hráča Devečka, ktorý napriahol z prvej po prihrávke Kloudu - 2:1. V 31. minúte mal gól na hokejke domáci Matis, Sidora však nedokázal prekonať ani dva razy. O päť minút neskôr nebezpečne vystrelil hosťujúci Buc, Hylák reflexívne zasiahol.

V 44. minúte sa dostal do úniku Jokeľ, napriek tomu, že bol nedovolene atakovaný, stihol zakončiť, no trafil iba dobre postaveného Sidora. Domáci mohli skórovať v 47. minúte, najprv Haščák tečom trafil Sidora a po ňom Pašek netrafil odkrytú časť popradskej bránky. Hostia pohrozili v 51. minúte počas presilovej hry, Kovačevič tvrdo vypálil od modrej čiary, následnú Hvilovu dorážku zlikvidoval Hylák. V 54. minúte sa dostali do šancí Haščák s Pašekom, na opačnej strane Klouda, obaja gólmani podržali svoj tím. Dve minúty pred koncom zápasu odvolali hostia brankára, no inkasovali z hokejky Pašeka - 3:1.

HC Košice - HK Poprad 3:1 (2:0, 0:1, 1:0) - konečný výsledok série: 4:3
Góly: 4. T. Marcinko (Spilar), 6. R. Jenčík (Pašek, Marcel Haščák), 60. Pašek - 29. D. Devečka (Klouda, Ľ. Vaic)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák, J. Konc - Gajan, M. Valach, 7314 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Deyl, Šeda, Martin Chovan, Macejko - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - O. Gmitter, T. Marcinko, Spilar - Matis, Mlynarovič, P. Svitana

Poprad: Sidor - D. Devečka, Fabian, M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, Kurali - Smotrila, Štals, Ľ. Vaic - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Milan Staš (tréner Košíc): "Hneď v úvode sme dosiahli pohodové dvojgólové vedenie, čo určilo vývoj zápasu. Súper nás však dostal kontaktným gólom pod tlak. Väčšinou sme sa bránili, vyhadzovali sme puky. Nápor Popradu bol v niektorých chvíľach enormný. Čo sa však nepodarilo vyriešiť korčuliarom, zvládol brankár Saša Hylák. Celému tímu ďakujem za obetavý výkon - srdce a dravosť zvíťazili nad skúsenosťou."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "V siedmom zápase rozhodovali maličkosti. Žiaľ, rýchlo sme dostali dva góly. Pozviechali sme sa z toho a strelili sme kontaktný gól. V závere to smrdelo vyrovnaním, mali sme naň veľmi veľa šancí, skúšali sme to aj bez brankára. Chýbalo nám viac šťastia. Napokon sme tesne prehrali aj štvrtý zápas na ľade súpera. Treba povedať, že nezvíťazilo lepšie, ale šťastnejšie mužstvo. Mali sme skrátka smolu. Je mi ľúto, že sme nepostúpili. Myslím si totiž, že partia, ktorá sa utvorila, by to potom dotiahla ďaleko. Séria proti Košiciam mala všetko, čo patrí k dobrému hokeju."

• Zdroj: TASR, SITA