Novotný rozhodol o triumfe Košíc, od postupu ich delí jedna výhra

Štěpán Novotný a Dušan DevečkaŠtěpán Novotný a Dušan Devečka Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti úradujúceho slovenského vicemajstra HC Košice triumfovali v piatom štvrťfinálovom stretnutí play off Tipsport extraligy na domácom ľade nad HK Poprad 3:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyhrávajú rovnako 3:2.

Už v úvodnej minúte preveril pozornosť popradského gólmana Jenčík, ale boli to hostia, ktorí v 4. minúte otvorili skóre duelu. Odrazený puk sa dostal k voľnému Samuelovi Takáčovi a ten nemal problém zakončiť do odkrytej časti košickej bránky - 0:1. O minútu neskôr sa dostal do dobrej šance Hvila, Hylák si dal pozor. V ďalšom priebehu prevzali iniciatívu na svoje hokejky "oceliari", ani v dvoch po sebe idúcich presilových hrách však nedokázali vyrovnať. Podarilo sa to až v 15. minúte Jokeľovi, ktorému ideálne naservíroval puk Slovák a mladý útočník vymietol ľavý horný roh Sidorovej bránky - 1:1. V 16. minúte mohol nakloniť misky váh na domácu stranu Novák, Sidor si s jeho tvrdou strelou dokázal poradiť. Na začiatku 18. minúty košický obranca Deyl neustrážil Vandasa, ten sa spoza bránky natlačil až pred Hyláka a bekhendom pridal druhý gól hostí - 1:2.

Hostia z Popradu od začiatku druhej dvadsaťminútovky umne bránili a vyrážali do protiútokov. Domáci hokejisti sa snažili o kombinačnú hru, ale ich súper im úspešne narúšal rozohrávku predovšetkým v strednom pásme. Šance sa na obidvoch stranách rodili veľmi ťažko, v 28. minúte mohol zvýšiť náskok hostí Buc, ale Hylák podržal svoj tím. O tri minúty neskôr zahrmelo na opačnej strane, keď Štrbák takmer od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a využil početnú výhodu o jedného hráča - 2:2. Vzápätí "kamzíci" zatlačili svojho súpera v jeho obrannom pásme, ale nič z toho nevyťažili. V 34. minúte sa ocitol v dobrej streleckej príležitosti Pašek, Sidor dobre zareagoval a puk skryl v lapačke. Košičanov mohol po prvý raz v stretnutí poslať do vedenia v 39. minúte Haščák, s jeho únikom po pravej strane si Sidor poradil.

Popradčania vstúpili do tretieho dejstva aktívne, z ofenzívne tlaku nič nevyťažili. V 44. minúte sa dostal do úniku domáci Gmitter, ale Sidor lapačkou zlikvidoval jeho strelu do ľavého horného rohu. O minútu neskôr bol blízko ku gólu Novotný, trafil iba dobre postaveného popradského brankára. Po ňom mohol skórovať i Pašek, ale po ideálnej prihrávke netrafil priestor hosťujúcej bránky. V 48. minúte sa v podobnej príležitosti ocitol na opačnej strane Smotrila, zakončoval rovnakým spôsobom. V 52. minúte sa dostali do zakončenia Vaic i Stals, Hylák dobre zasiahol. O minúte neskôr preveril Sidorovu lapačku Pašek, stav sa nezmenil. V 56. minúte už nestačil na dorážku Novotného, ktorý poslal Košice po prvý raz do vedenia - 3:2. V závere zápasu Popradčania odvolali brankára, no gól už nestrelili.

HC Košice - HK Poprad 3:2 (1:2, 1:0, 1:0) - stav série: 3:2
Góly: 15. Jokeľ (Marek Slovák), 32. Štrbák (Cebák), 56. Š. Novotný (Jokeľ, Cebák) - 4. S. Takáč (Ľ. Vaic, P. Stanfield), 18. Vandas (Hvila, R. Suchý)
Vylúčení: 0:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák, D. Konc - Gajan, M. Korba, 5135 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Deyl, Šeda, Michal Novák, Macejko, M. Takáč - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - P. Svitana, T. Marcinko, Spilar - O. Gmitter, T. Hričina, Boltun

Poprad: Sidor - D. Devečka, Fabian, M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym - Smotrila, Štals, Ľ. Vaic - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Milan Staš, tréner Košíc: "Vstup do zápasu sme nemali najlepší, zaskočil nás rýchly gól hostí. Dokázali sme odpovedať, žiaľ pred koncom prvej tretiny išiel súper do vedenia po našej individuálnej chybe. V druhej tretine sme už boli lepší, súpera sme dostávali pod tlak a podarilo sa nám vyrovnať. V tretej tretine sme jasne dominovali a vytvorili sme si veľa šancí. Čakali sme na svoju príležitosť a tá prišla v podobe dorážky Novotného. Chlapcom patrí vďaka, že dreli celý zápas a splnili to, s čím sme išli do zápasu."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Do tretice sme prehrali nešťastne o gól. Je to škoda, pretože sme začali dobre a vyhrávali 1:0 i 2:1 a mali sme šance zvýšiť náskok. Nepodarilo sa to a dnes rozhodli presilovky. Čo je rarita, my sme nehrali ani jednu. Košice potom na nás vyvinuli tlak a podarilo sa im dať rozhodujúci gól. Zbrane neskladáme a urobíme všetko pre to, aby sme sa vrátili do Košíc."

Viac o téme: Košice Play Off Poprad
  • Zdroj: TASR, huste.tv, SITA