Kosteličová víťazstvo nečakala

ASPEN - Trojnásobná olympijská víťazka zo Salt Lake City 2002 Janica Kosteličová pre zdravotné problémy vynechala celú minulú sezónu. Počas uplynulého víkendu sa však vrátila na svahy Svetového pohára vo veľkom štýle.

Dvadsaťdvaročná rodáčka zo Záhrebu zaznamenala jubilejné 20. prvenstvo v pretekoch SP v kariére, z toho sedemnáste v obľúbenom slalome. Návrat na najvyššiu priečku sa jej podaril po 630 dňoch odmlky, keď predtým naposledy triumfovala vo švédskom Are 8. marca 2003. Počas vyše roka a pol sa podrobila piatim operáciám kolien a okrem toho jej ešte stihli vyoperovať štítnu žľazu. Má o pätnásť kilogramov viac ako pri svojom nedobrovoľnom odchode z lyžiarskych svahov a jej hmotnosť sa blíži k metráku, ale je mimoriadne rýchla. Lekári ju pred rokom varovali, že precenila svoje sily a ak bude v takom tempe pokračovať, môže zomrieť. "Moje srdce bije rýchlejšie, ľahšie sa unavím," priznala vtedy.

Dnes si musí denne pichať injekcie do pravého kolena a brať lieky podporujúce činnosť štítnej žľazy. Mediá ju označujú ako "neporaziteľnú megastar" či "lyžiarska fanatička". "Áno to som, lyžovanie je môj život," priznáva sa Kosteličová. Je perfekcionalistka. Ani s pretekmi v Aspene nebola spokojná: "Prvé kolo bolo v mojom podaní hrozné. Akoby som na svahu s niečím zápasila, sama neviem s čím. Azda s démonmi. Pýtala som sa sama seba: Čo to robíš? Až druhé kolo bolo bez chýb." Práve vďaka nemu s obrovským náskokom 1,27 s triumfovala pred suverénkou uplynulej zimy Švédkou Anjou Pärsonovou.

"Dlho som relaxovala, kým som sa opäť vrhla do tréningu. Od začiatku sezóny som žiadny veľký výsledok neočakávala. Je to preto mimoriadne príjemný pocit," povedala, keď si naplno uvedomila výsledok, ktorý dosiahla. V nedeľnom slalome po prvom kole viedla. V druhom však nezvládla nástrahy trate a preteky nedokončila.

  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: SITA
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy