Američania pripravili Fínom prvú prehru, Smith sa blysol hetrikom

Gólová radosť hráčov USAGólová radosť hráčov USA Zdroj: SITA

HELSINKI - Hokejisti Fínska si pripísali na MS prvú prehru, keď v súboji základnej B-skupiny podľahli v domácej Hartwall Aréne v Helsinkách reprezentantom USA 1:4. Hráči "Suomi" sa síce ujali vedenia gólom Koskirantu z 6. minúty, no Američania štyrmi presnými zásahmi otočili skóre. Hetrikom sa zaskvel útočník Nashvillu Craig Smith.

Američania tak oplatili súperovi prehru 2:3 z vlaňajšieho štvrťfinále a v tabuľke skupiny sa bodovo dotiahli na prvé Rusko. Fíni zaostávajú za vedúcou dvojicou o bod, štvrtí sú zatiaľ Slováci so šiestimi bodmi, oproti Američanom a Fínom majú však zápas k dobru.

Fíni sa od úvodu vrhli na súpera a dobrým pohybom a vysokým napádaním ho nútili k chybám. V 6. minúte Koskiranta využil zaváhanie Petryho a usmernil skákajúci puk za chrbát Gibsona. Američania postupne vyrovnali hru a zanedlho aj skóre. V 18. min Moss vycvičil Jalasvaaru, namiesto strely naservíroval puk Smithovi a ten zakončoval do prázdnej bránky - 1:1.

V druhej tretine začali opäť aktívnejšie domáci. Gibson sa mal čo obracať, najkrajší zákrok predviedol pri zakončení Aaltonena. Zápas mal grády, o pútavé akcie sa starali najmä korčuliarsky silní Fíni. Američania demonštrovali svoju silu hlavne pri presilovkách, v ktorých zasypávali Raantu spŕškou striel.

Na začiatku tretieho dejstva putoval na trestnú lavicu Hytönen a jeho vylúčenie potrestal druhým gólom v zápase Craig Smith. Fíni reagovali mohutnou ofenzívou, pri ktorej však zabúdali na zadné vrátka. V 48. min mali šťastie, keď Kristo trafil spojnicu pravej a hornej žŕdky. Vzápätí Smith odmietol hetrik, keď v ideálnej streleckej pozícii pálil do Raantu, na druhej strane spálil šancu Salminen. V 52. minúte využil ďalšie prečíslenie vo fínskej obrane Gionta, ktorý strelou pomedzi Raantove betóny zvýšil na 3:1 pre USA. Záverečný tlak domácich už nepriniesol úspech, naopak, Smith zavŕšil hetrik, keď gólom do prázdnej fínskej bránky spečatil výsledok na 4:1.

USA - Fínsko 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Góly: 18. Smith (Moss, Ch. Butler), 44. Smith (Šťastný, Faulk), 52. Gionta (Thompson), 60. Smith (Šťastný, Moss) - 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen). Rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Reiber (Švajč.) - Deďuľa (Biel.), Wilmot (Kan.), vylúčení: 6:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, Šťastný, Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Palushaj, Bjugstad, Kristo

Fínsko: Raanta - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Jalasvaara, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Haataja, Koskiranta, Salminen - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Hytönen, Anttila, Hagman

Viac o téme: Usa Hokej Ms