Šťastného dva góly USA nestačili, o triumfe Ruska rozhodla posledná tretina

Jevgeni Birijukov a Paul StastnyJevgeni Birijukov a Paul Stastny Zdroj: SITA

HELSINKI - Ruskí hokejoví reprezentanti kráčajú majstrovstvami sveta stále bez straty bodu, na konte ich majú už deväť. V utorkovom šlágri helsinskej B-skupiny zvíťazili úradujúci šampióni nad tímom USA 5:3 a len malý krôčik ich delí od postupu do štvrťfinále.

Rusi sa ujali vedenia v 6. minúte, keď debutant na MS Belov napriahol od modrej a mierne tečovaný puk skončil za chrbtom bezmocného Bishopa. Potom však prišli veľké chvíle syna slovenskej legendy Petra Šťastného Paula, ktorý dvoma gólmi zariadil obrat. Američania sa však z vedenia tešili len 36 sekúnd, potom totiž svojím piatym gólom na šampionáte vyrovnal Kovaľčuk.

Prostredná časť nadviazala na gólové hody z úvodnej, Hunwick síce opäť poslal svojich do vedenia, ale Mozjakin narysoval prihrávku na Tereščenka, ktorý v rýchlosti správne nastavil čepeľ hokejky a vyrovnal.

V treťom dejstve už obe mužstvá hru viac zavreli a snažili sa neurobiť osudovú chybu. Dopustili sa jej hráči zámorského tímu a gól Medvedeva z 54. minúty sa ukázal ako víťazný. Vylúčenie Krista následne potrestal Radulov a bolo po zápase, v ktorom Rusi demonštrovali svoju obrovskú ofenzívnu silu.

Rusko - USA 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
Góly: 6. Belov (Denisov, Anisimov), 15. Kovaľčuk (Nikulin, Radulov), 32. Tereščenko (Mozjakin, Petrov), 54. Medvedev (Mozjakin, Tereščenko), 56. Radulov (Kovaľčuk) - 11. Šťastný (Smith), 14. Šťastný (Faulk), 28. Hunwick (Palushaj). Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Blumel (ČR), Käck (Švéd.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Rusko: Bryzgalov - Birjukov, Nikulin, Medvedev, Ťutin, Belov, Denisov, Riasenskij - Radulov, Lokťonov, Kovaľčuk - Perežogin, Anisimov, Popov - Petrov, Tereščenko, Mozjakin - Soin, Svitov, Kokarev

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, C. Butler, Petry, McBain - Moss, Šťastný, Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Palushaj, Bjugstad, Kristo