ONLINE zo štvrťfinále MS 2013: Fínsko - Slovensko

Peter Ölvecký pred fínskym brankárom RaantomPeter Ölvecký pred fínskym brankárom Raantom Zdroj: SITA

HELSINKI - Slovenská hokejová reprezentácia splnila na majstrovstvách sveta 2013 svoj hlavný cieľ a postúpila zo základnej skupiny do štvrťfinále. Zverencov trénera Vladimíra Vůjteka čakal zápas, ktorý rozhodol o tom, či si zahrajú o medaily alebo sa pre nich turnaj skončí. Do cesty sa im v Helsinkách postavil domáci tím.

Fínsko - Slovensko 4:3 (3:0, 0:2, 1:0)
Góly: 2. Väänänen, 10. Kontiola (Pesonen, Aaltonen), 16. Kontiola (Aaltonen), 49. Aaltonen (Kontiola, Pesonen) - 26. Miklík (Mezei, Kukumberg), 33. Sekera (Mezei, Hudáček), 41. Surový (Radivojevič, Mezei). Strely 25:36. Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval - Morrison (obaja USA), Blümel (ČR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 9520 divákov

Fínsko: Raanta - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Jalasvaara, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Salminen, Koskiranta, Korpikoski - Savinainen, Granlund, Pihlström - Anttila, Hytönen, Hagman

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Hudáček - Haščák, Bližňák, Daňo - Bartek

ONLINE KOMENTÁR:

Michel Miklík: "Šťastie sa od nás odklonilo. Prvá tretina by sa nemala stávať v takýchto zápasoch, zvlášť s takýmto súperom. Od druhej tretiny sme boli lepším tímom, škoda našej jednej individuálnej chyby. Cieľ sme splnili, ale už sme mysleli na ten Štokholm."

Miroslav Šatan: "Dokázali sme veľa, málokedy sa podarí zmazať trojgólové manko, navyše vo štvrťfinále MS. Bol to taký bláznivý zápas. Je to škoda, ale Fíni asi spravili menej chýb a preto vyhrali. Spravili sme chyby v zlomových momentoch. Keď bolo 2:3, tak sme si hovorili, že budú nervózni a hrajú so strachom. Stalo sa to, čo sme čakali, ale potom sme to opäť pokazili my. Komplex z Fínov to nie je, ale tu záleží od defenzívnej hry. Ak sa spravia chyby, potom sa to ťažko vyhráva. Poďakujem sa chalanom za skvelý turnaj, základný cieľ v podobe štvrťfinále sme splnili. Chceli sme viac, ale nezvládli sme kľúčové momenty a to nás stálo semifinále. Nejaké rozhodnutie o reprezentácii a mojej kariére teraz nechcem robiť, všetko je otvorené."

Branko Radivojevič: "Vôbec sme nezačali, ako sme chceli. Ešte sme si to hovorili. Podľa mňa sme im to darovali, boli sme lepším mužstvom. Oni sa už strachovali. Asi nám ublížila tá presilovka pred inkasovaným gólom a jedna chyba nás stála celé majstrovstvá. Mali sme hrať ďalej trpezlivo, ale namiesto toho sme spravili stupídnu chybu. Asi sme si nezaslúžili postup, kvôli tomu, že nepočúvame v šatni, čo máme robiť. Veril som, že to spravíme. Nedá sa na nič vyhovárať."

Tomáš Surový: "Už sme držali zápas v rukách, skvele sme sa vrátili do hry. Bohužiaľ, boli šťastnejší. Prehra o gól mrzí viac, ako nejaký výprask. Celý turnaj nám ukázal veľa, hrali sme hore-dole. Musíme sa vyvarovať výkyvov, ale treba byť spokojný s tým, že vieme ukázať charakter a sme schopní sa vždy vrátiť do hry. Týždeň-dva to ešte bude bolieť, ale potom pôjde hokejový život ďalej."

Rastislav Staňa: "Fíni sa dostali na koňa, robili sme v úvode veľa chýb. To nás bude ešte dlho mrzieť, lebo sme ukážkovo zabojovali. Rozhodla jedna chyba v tretej tretine. Tréner na nás po prvej tretine nakričal, že sa na to nedá pozerať. Povedali sme si, že sa chceme zlepšiť a zabojujeme. Fínov sme už mali takmer na kolenách, ale prišla zbytočná chyba. Už som veril, že dáme nejaký rozhodujúci gól."

Vladimír Vůjtek: "Prvú tretinu sme prespali, Fíni boli lepší a mohli nám dať ešte viac. Poľavili sme tam v disciplíne, možno sme boli premotivovaní. Druhá tretina bola opačná, tam sme mali veľký tlak a mali sme ich po vyrovnaní na kolenách, ale prišla osudná chyba, keď sme nechali hráča samého pred bránkou a to rozhodlo. Niektoré zápasy na turnaji nám nevyšli, ale inak sme podali výkony na hranici možností. Možno sme mali na viac, zvlášť, keby sme hrali ako teraz v druhej tretine. Do semifinále však teraz postúpilo šťastnejšie mužstvo. Po zápase ešte nechcem hodnotiť jednotlivcov, to si necháme na neskôr."

Tomáš Kopecký: "Je to škoda, prvá tretina nám ušla a bohužiaľ, dnešný hokej je už taký. Treba hrať 60 minút. Síce sme bojovali, vyrovnali sme, ale dostali sme ďalší gól a to nás utlmilo. Nedáš-dostaneš platilo. Toto mužstvo malo na to, aby postúpilo. Je to škola pre mladších hráčov, snáď sa z toho poučia. Treba hrať tak, ako v druhej tretine a vtedy môžeme hrať s hocikým. Sklamanie nejakú dobu potrvá. Cieľ postúpiť do štvrťfinále sme splnili, hrali sme dobrý hokej a máme na čom stavať. Dúfam, že budeme ďalej napredovať. Stále je čo zlepšovať."

- Za najlepších Slovákov na turnaji boli vyhlásení Rastislav Staňa, Andrej Sekera a Branko Radivojevič.

- JE KONIEC. Slovensko končí na svetovom šampionáte 2013 vo štvrťfinále. Šatanovi a spol. nestačil skvelý návrat do zápasu, keď prehrávali už 0:3 a dokázali vyrovnať.

60. min: Záverečné sekundy, zúfalý nápor. Nedostali sme sa k strele, KONIEC!

60. min: Konečne sa hrá pred Raantom, ale puku sa zmocnil Väänänen a iba o centimetre minul opustenú bránku.

59. min: Nedarí sa nám usadiť v pásme, fíni heroicky bránia. Na ľade to najlepšie, čo je v slovenskom mužstve k dispozícii.

59. min: Staňa opustil bránku, hráme so šesticou korčuliarov.

58. min: Tréner Vůjtek si vypýtal oddychový čas.

58. min: Fíni už len nahadzujú puk do nášho pásma po prejdení červenej čiary, čo najjednoduchší hokej z ich strany.

57. min: Hrá sa rýchly hokej, posledné sekundy tretiny sľubujú zaujímavý zážitok.

56. min: Fíni sa zatiahli na vlastnú polovicu, a snažia sa kaziť naše kombinácie. Zatiaľ sa im to darí. Navyše vyrážajú do mimoriadne nepríjemných brejkov.

55. min: Začíname záverečný nápor, budú to posledné minúty na šampionáte?

54. min: Kukumberg dôrazne napádal a vybojvoal vhadzovanie v útočnom pásme.

52. min: Sekerova fantastická prihrávka na Surového, ktorý nedokázal usmerniť puk do poloodkrytej bránky.

52. min: Fínsko nevyužilo presilovku, gólom "zaváňala" najmä šance Kontiolu, ale držíme najtesnejší rozdiel.

52. min: Šatan s Ölveckým sa vyrútili do útoku aj v oslabení a narobili poriadne problémy Raantovi.

51. min: Kopecký navyše oslabuje mužstvo, inkasoval 2 minúty zá hákovanie.

50. min: Slováci viditeľne zaskočení, už-už získavali hru do svojich rúk a prišiel nepríjemný trest.

49. min: GÓL! Z ničoho nič prišiel krutý fínsky úder. Blesková kombinácia, ktorú zakončil do poloprázdnej bránky Aaltonen - 4:3!

48. min: Takmer celé dve minúty sme držali Fínov v ich tretine, ale nikto nenabral odvahu na zakončenie.

47. min: Bleskovo sme sa usadili v útočnom pásme, kombinujeme, ale chýbali strelecké pokusy.

46. min: Miklíkov prienik, medzitým Kontiola hákoval Kopeckého a budeme hrať presilovku.

46. min: Je vidieť, že už ide o veľa a nikto nechce spraviť chybu, hra je pomalšia a dohráva sa každý súboj.

45. min: Niektorí fínski hráči vyzerajú úplne unavene, ani zďaleka nemajú taký pohyb ako na začiatku zápasu. Naopak Slováci začínajú čoraz viac dominovať.

44. min: Po dlhom čase sa prebralo publikum, ktoré ženie hráčov tradičným pokrikom "Suomi, Suomi".

43. min: Pokračuje veľká aktivita Slovenska, Fíni totálne nemohúcni.

42. min: Obrovská sprcha pre fínskych hokejistov aj fanúšikov, ktorí úplne onemeli.

41. min: GÓÓÓL!!! Mezei nahodil puk na bránku, dostal s k nemu Radivojevič a v páde ho vrátil pred dezorientovaného Raantu, kde bol výborne postavený Surový a v 30. sekunde tretiny nemal problém skórovať - 3:3!

41. min: Odštartovala záverečná tretina tretieho štvrťfinále.

- Druhá dvadsaťminútovka bola zo slovenského pohľadu oveľa veselšia, vrátili sme sa do zápasu. Strely 19:23.

40. min: Početnú prevahu sme nevyužili, bodku za ňou dala strela Jurčinu a zákrok Raantu lapačkou.

39. min: Sekerova bomba od modrej takmer prebúrala mantinel, škoda, že to nemierilo na bránku.

38. min: Záborský s Miklíkom vo veľkej šanci, dobiedzali do Raantu a okamžite schytali rany od Pesonena, ktorého rozhodcovia napokon vylúčili.

38. min: Na domácom tíme je viditeľná nervozita, úplne upustili od svojej doterajšej hry a vymýšľajú zložité riešenia.

37. min: V týchto fázach to vyzerá, ako keby sme hrali presilovú hru. Fínsko nevie kam skôr skočiť. Vydarený nastrelil žrď.

36. min: Pokračujeme v nápore, Raanta iba vyrazil puk po strele Haščáka.

35. min: Fínsko podáva diametrálne odlišný výkon ako v prvej tretine, ako keby domácim mierne došli sily.

33. min: GÓÓÓL!!! Slováci sa po veľkom tlaku dočkali zaslúženej odmeny, Sekera strelou švihom od modrej čiary prekonáva Raantu - 3:2!

33. min: Obrovská aktivita Šatanovej formácie.

31. min: Hra vo štvorici nám zrejme vyhovuje, v týchto momentoch sme oveľa aktívnejší.

30. min: Anttila dôrazne dorážal pred Staňom, pustil sa do neho Jurčina a sledovali sme menšiu pästnú výmenu dvoch hokejových obrov. Obaja zamierili na trestnú lavicu, hrať sa bude 4 na 4.

30. min: Naďalej predvádzame veľmi zdĺhavú a komplikovanú rozohrávku, rýchli Fíni nás nechcú veľmi púšťať cez poliacu čiaru.

29. min: Záborský "naštartoval" svoj motor, ale okamžite sú pri ňom dvaja brániaci hráči.

27. min: Lepistö si v strednom pásme našiel Daňa a tvrdo, aj keď čisto ho poslal na ľad, za čo si vyslúžil potlesk.

27. min: Zvýšili sme obrátky, Šatanova strela narobila brankárovi iba mierne starosti, ale radšej puk podržal.

26. min: GÓÓÓL!!! Nenápadná akcia, Miklík sa ocitol na modrej čiare a iba nahodil puk na Raantu, ktorému prepadol cez lapačku do bránky - 3:1!

25. min: Pomalá rozohrávka slovenského tímu, dôrazní Fíni až veľmi jednoducho získavajú puk.

24. min: Daňo šikovne posunul puk pred bránku, kde videl Haščáka, ale ten bol až veľmi tesne bránený a zblokovaný.

22. min: Hrá sa v plnom počte a okamžite sa hra presunula do nášho obranného pásma.

21. min: Viac priestoru sa snažil využiť Tomáš Záborský, na ktorého si však dávajú poriadny pozor.

21. min: Druhé dejstvo začali oba tímy ešte stále so štyrmi hráčmi.

- Zaznela prvá siréna, takto sme si zrejme šťvrťfinále nepredstavovali. Strely 11:10.

20. min: Najväčšia šanca nášho tímu, osamotený Surový trafil do pravej žrde.

19. min: Radivojevič sa snažil niečo zmeniť menšou šarvátkou, pred fínskou bránkou sa trochu posekal s Lepistöm a obaja odišli na trestnú lavicu. Hrá sa 4 na 4.

19. min: Po dlhom čase aj slovenský náznak šance, Daňo sa dostal až pred Raantu, kde ho už ale odzbrojili.

19. min: Akca ako zo zápasu hviezd, trojica v bielych dresoch sa rútila na jedného slovenského obrancu, našťastie to prekombinovali.

18. min: Obraz hry stále rovnaký, Fíni sú "hladní" po útočných akciách a Slováci nevedia, kam skôr skočiť.

16. min: GÓL! Po trochu hluchšej pasáži prichádza tvrdý úder. Nedorozumenie v slovenskej obrane, dobré napádanie súpera a Kontiola po "našej" prihrávke spomedzi kruhov prestrelil Staňu - 3:0!

14. min: Toto oslabenie sa bránime veľmi dobre, Staňa ani nemusel zasahovať.

13. min: Druhá presilovka Fínska, za hákovanie potrestaný Bližňák.

12. min: Fíni pri obrovskej chuti, iba sa bránime. Veľké problémy nám robí rýchlosť domácich, taký Granlund je takmer stále voľný a ponúka skvelé prihrávky spoluhráčom.

11. min: Ölvecký v individuálnom prieniku, trafil iba brankára.

10. min: GÓL! Po Záborského strele bleskový protiútok Fínska a po jednoduchej a priamočiarej akcii si Kontiola totálne vychutnal Staňu - 2:0!

10. min: Suomi sú pri každom puku rýchlejšie, svojim pohybom sa snažia rušiť už slovenskú rozohrávku.

9. min: Fínsky drvivý tlak, vôbec sa nedokážeme na dlhšie zmocniť puku.

8. min: Presilovka je za nami, ale to boli poriadne horúce momenty a veľa nechýbalo, aby sme prehrávali už o dva góly.

7. min: Obrovskú šancu spálil Salminen, ktorý nedokázal poslať puk do prázdnej bránky, keď mu René Vydarený famóznym spôsobom "pichol" hokejku do cesty. Granlunda vychytal StaŇa.

7. min: Domáci tím sa usadil v našej tretine a eltiný prvý útok rozkrútil kolotoč. Pesonenova strela končí vo výstroji Staňu.

6. min: Marko Daňo oslabil tím, za faul lakťom dostal dvojminútový trest.

5. min: Fíni veľmi pozorne bránia svoju polovicu, len ťažko sa dostávame do pásma.

4. min: Slováci sa okamžite vyrútili do útoku, ale zatiaľ chýba presnosť v útočnej snahe.

2. min: GÓL! Fíni otvárajú skóre. Väänänen nahodil puk od modrej čiary, pred bránkou clonil Pihlström, ktorého nestihol odtlačiť Mihálik a tečom usmernil puk do siete - 1:0! Aj keď oficiálny zápis eviduje ako strelca Väänänena...

2. min: Úvodný náznak šance Fínska, zasahovať musel aj Staňa

2. min: Atmosféra je skôr pokojná ako búrlivá, v hľadisku je dosť voľných miest.

2. min: Miklík v dravom prieniku, pukom zasiahol Raantu do masky a dorážajúci Kukumberg posunul bránku.

1. min: Prvý strelecký pokus sa snažil vyslať Sekera, bol zblokovaný.

1. min: Úvodné vhadzovanie pre slovenský tím, presadil sa Surový.

- Fanúšikovia na nohách, obrovský aplauz pre domáci tím. Hymna sa tentokrát už pred zápasmi hrať nebude. Zaspievať si bude môcť iba víťaz štvrťfinále.

- Aréna sa zapĺňa, čaká sa na príchod tímov. V základnej skupine sme prehrali so Suomi 0:2.

- Slováci majú s Fínmi celkove výrazne horšiu bilanciu. Z 24 doterajších zápasov zvíťazili iba v piatich, trikrát remizovali a až šestnásťkrát prehrali s celkovým skóre 54:75. Slováci pritom ťahajú už deväťročnú sériu bez výhry. Ich posledný triumf sa datuje do roku 2004, keď svojich súperov zdolali 5:2 v základnej skupine MS v Ostrave.

- Slovenskí hokejisti nastúpia v modrých dresoch, Fíni v bielych. Duel povedú hlavní rozhodcovia Antonín Jeřábek z Česka a Američan Keith Kaval, na čiarach im budú asistovať Petr Blümel (ČR) a Johnathan Morrison (USA). Jeřábek a Morrison rozhodovali aj prvý vzájomný súboj v základnej skupine.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Fínsko - Slovensko.

• Zdroj: športky, ts