Vůjtek neurobí zmeny v zostave, cieľ je jasný: Ustrážiť prvý fínsky útok

Ivan Švarný a Vladimír Vůjtek
Ivan Švarný a Vladimír Vůjtek

HELSINKI - Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpia druhý rok za sebou v Helsinkách pod vedením trénera Vladimíra Vůjteka na štvrťfinálový duel na majstrovstvách sveta. V roku 2012 prekvapujúco vyradili Kanaďanov, teraz budú vo štvrtok 16. mája od 17.30 SELČ čeliť reprezentácii Fínska.

"Fíni budú možno hrať pod väčším tlakom, ale aj s veľkou podporou divákov. Hrať v domácom prostredí je vždy veľká výhoda," upozornil tréner Vladimír Vůjtek.

Už zloženie formácií na tréningu naznačovalo, že v zostave nebudú veľké zmeny. Hráči korčuľovali vo formáciách, v ktorých končili duel s USA.

"Nastúpime v rovnakej zostave, v ktorej sme hrali v závere duelu s Američanmi. Na krídle tretieho útoku teda bude hrať Libor Hudáček, Martin Bartek bude v pozícii trinásteho útočníka," povedal Vůjtek a z týchto slov bolo zároveň jasné, že do bránky sa opäť postaví Rastislav Staňa.

Najväčším problémom slovenských hokejistov je v Helsinkách koncovka. Hráči v doterajšom priebehu turnaja vyslali na brankárov v siedmich zápasoch 226 striel. Častejšie na šampionáte 2013 pálili iba Švédi (261) a Česi (227). Slovenskí hráči však strelili iba 18 gólov a majú úspešnosť streľby 7,96 %. V koncovke sa trápili najmä v súbojoch s Fínskom, Lotyšskom a Rakúskom.

"Verím, že keď sme dali nejaké góly Američanom, strelíme ich aj Fínom," nádeja sa Vladimír Vůjtek.

V prvom vzájomnom súboji v Helsinkách nedokázali dať slovenskí hráči Fínom ani gól (0:2). Rovnako bez presného zásahu končili aj vlaňajší súboj v základnej skupine (0:1). Fínskych brankárov tak neprekonali už 163 minút. 

"Myslím si, že to bol doteraz náš najlepší zápase na šampionáte. Boli sme lepší ako domáci hráči, len škoda, že sme nedokázali streliť góly. Máme v pamäti oba posledné zápasy, ktoré sme s nimi hrali na MS. Oba boli vyrovnané, no bohužiaľ sme im ani v jednom nedali gól. Veríme, že teraz to konečne pretrhneme. Prvý fínsky útok robí problémy všetkým, nie iba nám. Sú na špici kanadského bodovania, majú priemer dva body na zápas. Sú veľmi kvalitní, v hokeji je však len veľmi ťažké hrať osobnú obranu. Musíme si dať na nich pozor," doplnil Vladimír Vůjtek, ktorý sledoval záverečný súboj helsinskej skupiny medzi Fínskom a Lotyšskom v televízii. 

Branka Radivojeviča čaká už tretie štvrťfinále v Helsinkách. V Hartwall Areene zvládol s kolegami v roku 2003 súboj o postup do semifinále so Švajčiarmi, vlani zasa stretnutie s Kanaďanmi. V oboch prípadoch bol pri tom aj Miroslav Šatan, ktorý navyše vždy aj skóroval.

"Bodaj by tak bolo aj teraz a my by sme postúpili," uviedol s úsmevom jeden z lídrov tímu. "Máme dobrú šancu konečne zlomiť negatívnu sériu s Fínskom. Verím, že ju prelomíme v pravý čas. Bude to ťažký zápas," uviedol Radivojevič.

"Majú štyri vyrovnané útoky. Prvý dáva veľa gólov, musíme si naň dať väčší pozor. Ak budeme hrať disciplinovane a nenecháme sa vylučovať, máme šancu uspieť. Najlepšie by bolo dať prvý gól, aby sme sa uvoľnili. Každý zápas je iný. Urobíme všetko pre to, aby to vyšlo. Fíni budú doma pod väčším tlakom a to by nám mohlo vyhovovať," podotkol Radivojevič. 

"Štvrťfinále proti domácemu mužstvu bude určite fantastický zážitok. Už sme s nimi odohrali jeden dobrý zápas, takže si musíme veriť. Opäť bude veľmi dôležitý začiatok a keď sa nám vydarí ako proti USA, môžeme potrápiť hocikoho. Už nemáme čo stratiť a musíme si to užiť. Teraz budú zápasy len a len náročnejšie, no šanca tam je, tak prečo ju nevyužiť," uviedol brankár Rastislav Staňa.

Slováci majú s Fínmi celkove výrazne horšiu bilanciu. Z 24 doterajších zápasov zvíťazili iba v piatich, trikrát remizovali a až šestnásťkrát prehrali s celkovým skóre 54:75. Slováci pritom ťahajú už deväťročnú sériu bez výhry. Ich posledný triumf sa datuje do roku 2004, keď svojich súperov zdolali 5:2 v základnej skupine MS v Ostrave.

Slovenskí hokejisti nastúpia na štvrtkový štvrťfinálový súboj v modrých dresoch, Fíni v bielych. Duel povedú hlavní rozhodcovia Antonín Jeřábek z Česka a Američan Keith Kaval, na čiarach im budú asistovať Petr Blümel (ČR) a Johnathan Morrison (USA). Jeřábek a Morrison rozhodovali aj prvý vzájomný súboj SR s Fínskom na MS v základnej helsinskej skupine.

Fínsko: Fínsko: Raanta (Ortio) - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Pihlström, Savinainen, Mikael Granlund - Hytönen, Anttila, Hagman

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Hudáček - Haščák, Bližňák, Daňo - Bartek 


Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA