Slováci vo štvrťfinále proti Fínom: Suomi po výhre nad Lotyšmi víťazom skupiny

Mikael Granlund a Ronalds Kenins v súboji o pukMikael Granlund a Ronalds Kenins v súboji o puk Zdroj: SITA

HELSINKI - Súperom slovenských hokejistov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta budú vo štvrtok Fíni. Rozhodlo o tom víťazstvo domácich reprezentantov v záverečnom zápase helsinskej vetvy nad Lotyšskom 3:2 po predĺžení, vďaka ktorému sa stali s 16 bodmi víťazmi B-skupiny. Autorom víťazného zásahu Fínov bol v 64. minúte Antti Pihlström.

Fíni preskočili v tabuľke Rusov i Američanov, ktorí tak utvorili druhú helsinskú štvrťfinálovú dvojicu. Lotyši obsadili v základnej skupine konečnú šiestu priečku.

Štvrťfinálový duel Fínsko - Slovensko sa odohrá vo štvrtok 16. mája v helsinskej Hartwall Arene o 17.30 SELČ.

Fíni už aj s posilou Granlundom začali v Hartwall Arene mohutnou ofenzívou. Počas úvodných minút nepremenili tri veľké šance, začo pykali v 9. minúte, keď nečakane otvoril skóre Meija. Domácim stačilo na vyrovnanie len 59 sekúnd, po výbornej prihrávke Korpikoského od zadného mantinelu namieril presne k žrdi Salminen. Hráči zo spoluorganizátorskej krajiny hrali potom dvakrát v početnej výhode, no skóre sa už do konca tretiny nezmenilo.

V druhom dejstve domáci zvýšili svoje útočné úsilie, výsledkom čoho bol vedúci gól z hokejky Granlunda v presilovke. Následne mohli viesť už dvojgólovým rozdielom, no hlavný rozhodca po konzultácii s videorozhodcom zásah Salminena neuznal pre údajné úmyselné kopnutie puku korčuľou.

V tretej tretine pokračoval rýchly, korčuliarsky hokej. Najprv Indrašis stroskotal na Raantovi, na druhej strane sa nepresadil v tutovke Pesonen. Šok fínskym fanúšikom spôsobila situácia z 57. minúty, keď po nenápadnej akcii vyrovnal Jekimovs a zariadil predĺženie. V ňom najprv Fíni ustáli obrovský tlak vďaka zlomenej hokejke súpera a v protiútoku rozhodol parádnou strelou Pihlström.

Lotyšsko - Fínsko 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Džerinš) – 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström. Rozhodovali: Bulanov (Rus.), Piechaczek - Hunnius (obaja Nem.), Arm (Švajč.), vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 12.289 divákov.

Lotyšsko: Gudlevskis - Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Cipulis, Sprukts, Darzinš - Indrašis, Girgensons, Kenins - Jekimovs, Džerinš, Meija - Berzinš, Štals, Širokov - K. Jass

Fínsko: Raanta - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Jalasvaara, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Salminen, Koskiranta, Korpikoski - Savinainen, Granlund, Pihlström - Anttila, Hytönen, Hagman