Pred vlnou cunami utekali i športovci
LONDÝN – Trojnásobný víťaz Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Ingemar Stenmark bol jedným zo športovcov, ktorí sa pri nedeľnom zemetrasení v Ázii ocitli v ohrození života. Stenmark sa práve opaľoval na thajskej pláži, keď uvidel obrovskú vlnu, rútiacu sa k pobrežiu. Lyžiarsky šampión si rýchlym útekom z pláže pravdepodobne zachránil život.
„Voda z prvej vlny zmizla, ale náhle bola neuveriteľne rýchlo späť,“ povedal Stenmark švédskym médiám. Lyžiar, ktorý získal dve zlaté olympijské medaily a drží rekord v podobe 86 víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, bol na dovolenke v Khok Kloi (asi 50 kilometrov od strediska Phuketu). On i jeho priateľka Christina Sylvanová vyviazli bez zranení, otec Sylvanovej utrpel ľahšie zranenia.
Švédsky lyžiar bol jedným z mnohých športovcov, ktorí trávili dovolenku v južnej Ázii. Prívalová vlna zasiahla i bungalov niekdajšieho víťaza tenisového French Open Thomasa Mustera. Rakúšan rovnako vyviazol bez zranení.
O dramatický zážitok z Phuketu sa s novinármi podelil Gaute Larsen, asistent trénera nórskeho prvoligového futbalového klubu Odd Grenland. Larsen sa v dobe, kedy sa k pobrežiu privalila cunami, chystal so svojou rodinou a ďalším nórskym párom na výlet loďou. „Vlna nás odniesla nejakých tristo alebo štyristo metrov. Skončili sme v centre mesta a podarilo sa nám doplávať na nejakú rímsu. Videli sme autá rozbité o steny domov a ľudí unášaných prúdom. Neviem, koľko z tých, ktorých sme videli, prežilo,“ povedal Larsen.
Katastrofa skomplikovala život i niekoľkým futbalistom talianskej ligy, ktorí boli na dovolenke na Maldivách. Záložník Realu Madrid Zinedine Zidane si na odpočinok vybral ostrov Réunion pri Madagaskare, ktorý zasiahla vlna cunami len slabo.
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: ČTK


































































































