Pärsonová obhájila titul
SANTA CATERINA - Obrovský slalom žien na svetovom šampionáte v alpských lyžiarskych disciplínach v talianskej Santa Caterine vyhrala Švédka Anja Pärsonová a obhájila tak svoj titul spred dvoch rokov zo St. Moritzu.
Dvadsaťtriročná rodáčka z Tärnaby dosiahla v súčte oboch kôl čas 2:13,63 min a o 0,19 s zdolala svoju fínsku rivalku Tanju Poutiainenovú. Už istá držiteľka malého glóbusu za celkové víťazstvo vo SP v slalome sa v 24 rokoch dočkala prvého cenného kovu z majstrovstiev sveta. Bronz si vybojovala s odstupom 0,64 s Američanka Julia Mancusová, ktorá si tak zopakovala umiestnenie zo super G. Všestranná Pärsonová získala už štvrté zlato z majstrovstiev sveta v kariére, z toho druhé na aktuálnom šampionáte v Taliansku, kde triumfovala aj v super G a pridala aj striebro z kombinácie. V historickom rebríčku sa tak so štyrmi zlatými, jednou striebornou a jednou bronzovou medailou z MS prebojovala na 7. miesto a predstihla svoju veľkú rivalku z Chorvátska Janicu Kosteličovú. Tá si vyjazdila na svahoch Santa Cateriny tiež dve zlaté (kombinácia a zjazd), no v utorkovom obrovskom slalome pre príznaky chrípky neštartovala.
Okrem chorej Kosteličovej nemohli zasiahnuť do boja o zlato ani ďalšie spolufavoritky na čele so Slovinkou Tinou Mazeovou, ktorá nedokončila 1. kolo. Osudným chybám sa nevyhli ani Rakúšanka Michaela Dorfmeisterová, Američanka Lindsey Kildowová, ani strieborná zo zjazdu Talianka Elena Fanchiniová. Rakúšanky opäť sklamali, keď ich najväčšia nádej Nicole Hospová sa z 2. priečky po 1. kole zosunula na celkovú piatu. Skvelé 10. miesto si pripísala Češka Šárka Záhrobská, ktorá sa vďaka najrýchlejšiemu času v 2. kole posunula na 10. miesto. V Santa Caterine má v životnej forme jazdiaca Češka, ktorá v piatok oslávi 20. narodeniny, na konte aj 5. priečku z kombinácie.
Z trojice slovenských reprezentantiek si na trati pomenovanej po Deborah Compagnoniovej s prevýšením 380 m najlepšie počínala Soňa Maculová. Iba 17-ročná slalomárka obsadila v súčte oboch kôl 38. miesto so stratou 7,78 s. Jana Štaffenová skončila štyridsiata siedma a Kristína Repčinová už na 2. kolo nenastúpila, keď v tom prvom sa vydala na trať pred stanoveným časovým limitom a preteky krátko na to "zabalila". Preteky dokončilo z pôvodného počtu 84 pretekárok
Hlasy medailistiek:
Anja Pärsonová (Švéd.) - zlato: "Víťazný pocit je vždy krásny, dnes som však musela o víťazstvo tvrdo bojovať. Táto sezóna totiž nie je mojou najlepšou. V druhom kole som vyskúšala všetko. Tento suchý sneh za normálnych okolností nemám rada. Chcela som sa len tak spustiť a viezť sa do cieľa bez toho, aby som musel jazdiť po hranách. Triumf v super G bol veľkým prekvapením, teraz to bolo viac očakávané."
Tanja Poutiainenová (Fín.) - striebro: "Je to moja prvá medaila z majstrovstiev sveta a mám z nej radosť. Tajomstvo tohto úspechu nie je nič špeciálne, mám prosto dobrú sezónu. Jazdilo sa mi dobre. V slalome by som chcela zdolať aj Pärsonovú."
Julia Mancusová (USA) - bronz: "Som z toho dosť mimo. Počas pretekov som si to parádne užila a teraz mám medailu. A v čom spočíva tajomstvo úspechov tímu USA? Možno to bude vo vode, ktorú pijeme, že sme takí šialení."
MS v alpských lyžiarskych disciplínach - obrovský slalom žien (1.+2. kolo):
1. Anja Pärsonová (Švéd.) 2:13,63, 2. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,19, 3. Julia Mancusová (USA) +0,64, 4. Martina Ertlová (Nem.) +0,68, 5. Nicole Hospová (Rak.) +0,75, 6. Karen Putzerová (Tal.) +1,21, 7. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,39, 8. Genevieve Simardová (Kan.) +1,48, 9. Maria Jose Riendová Contrerasová (Šp.) +1,56, 10. Šárka Záhrobská (ČR) +2,03,...38. Soňa Maculová +7,78, 47. Jana Štaffenová (obe SR) +13,42
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: SITA


































































































