Ďalšie úspechy na MS v Granade: Družstvo skeetarok strieborné, Barteková bronzová!

Daniela Demjén-Pešková
Daniela Demjén-Pešková

GRANADA - Po zlate Erika Vargu v trape mužov pribudli do slovenskej zbierky na 51. majstrovstvách sveta vo všetkých zbraniach v španielskej Granade dve medaily a ďalšia olympijská miestenka, ktoré má SR aktuálne už tri (minulý týždeň si ich vybojovali spomenutý E. Varga a pištoliar J. Tužinský).

V pondelok sa o ich zisk postarali skeetarky. Najskôr v súťaži ženských družstiev si trojica Danka Barteková, Andrea Stranovská a Monika Štibravá-Zemková vybojovala 2. miesto so súčtom 213 bodov. Rovnaký počet terčov mali na konte aj víťazné Britky, v ktorých prospech rozhodol lepší súčet posledných položiek (74:72). Pre Slovenky je to piate medailové umiestnenie na MS, po roku 2005 skončili druhýkrát na striebornom stupienku, okrem toho majú na konte aj tri bronzy z rokov 2009 - 2011.

V pretekoch jednotlivkýň uspela Danka Barteková, ktorá si vybojovala nielen bronzovú medailu, ale aj jednu z troch olympijských miesteniek, ktoré v Granade rozdali v tejto disciplíne. Zverenka trénera Juraja Sedláka v kvalifikácii predviedla výkon 73 terčov (24-25-24), čo znamenalo štvrtú priečku a účasť vo vyraďovacej časti .Vo večernom semifinále začínala šestica postupujúcich od nuly. Členka SŠŠR MV SR v semifinálovej položke urobila jedinú chybu pri desiatom terči a následne neuspela v rozstrele o účasť vo finále, keď Britke Elene Allenovej podľahla 1:2.

V súboji o bronz čelila D. Barteková víťazke kvalifikácie Albine Šakirovovej. Do jedenásteho terča vďaka bezchybnému výkonu viedla, potom zaváhala, ale ruská súperka chybila na "štrnástke". Dvadsaťdeväťročná Slovenka šancu na rozhodnutie nevyužila, lebo netrafila posledný terč. Pri zhodnom výkone 14 bodov prišiel na rad ďalší dodatočný k. o. rozstrel. Nielen o cenný kov, ale aj o olympijskú miestenku. Rodáčka z Trenčína mala tentoraz viac šťastia a rozstrel vyhrala 6:5. Mohla sa tak tešiť zo svojho štvrtého bronzu v súťaži žien na MS (2005, 2006, 2010, 2014) a tretej miestenky na OH v kariére. Bronzová olympijská medailistka zopakovala scenár spred štyroch rokov, kde v nemeckom Mníchove pochodila rovnako ako v Granade.

Danka Barteková po triumfe na aprílových pretekoch Svetového pohára v americkom Tucsone a bronze z európskeho šampionátu v maďarskej Sarlóspuszte získala na strelnici Juana Carlosa I. v Las Gabiase svoj tretí cenný kov v sezóne. V zbierke má celkovo dvadsaťšesť individuálnych medailí z vrcholných súťaží, ako sú OH, MS, ME a SP (9 - 6 - 11), z toho dvadsaťdva v kategórii žien (7 - 5 - 10).

"Cítim veľkú úľavu, že máme medaily, pretože to bolo veľmi napínavé. Pred dvoma týždňami by som asi neuverila, že to takto dopadne. Mám za sebou obrovskú robotu, tá sa zúročila a o to viac ma to teší. K postupu do finále mi chýbal jeden terč, ktorý mal byť na začiatku. Bola to moja chyba, nebola som ešte pripravená, mala som si dať trošku viac času. Myslím si, že by to dopadlo úplne inak. To sme ešte nezažili, rozstreľovať sa o finále na MS a chcela som to zažiť, takže asi mi to zviazalo ruky, ale potom som sa skoncentrovala tak, že som sa jednoducho namotivovala, Šakirovovú nepustila k tomu, aby mi to vyfúkla. Každým jedným terčom som zaháňala tú myšlienku na miestenku do Ria, pretože to, samozrejme, zväzuje ruky. Je to v podvedomí. Keď vyhrám, idem na OH. Keď nevyhrám, pôjdem možno aj tak, ale možno to bude trvať dlhšie a dlhšie. Som však nesmierne rada, že sa to podarilo," spokojne hodnotila pondelkové vystúpenie Danka Barteková.

Ďaleko k účasti medzi elitnou šesticou nemala ani Andrea Stranovská na 10. stupienku. Skúsená skeetarka dosiahla 71 terčov (24-22-25) a len jeden terč jej chýbal k rozstrelu o postup do semifinále. Siedmykrát v kariére však figurovala v prvej desiatke na tomto podujatí. Svoje druhé najlepšie umiestnenie na MS v kategórii žien si vystrieľala Monika Zemková-Štibravá, ktorá obsadila 19. pozíciu so 69 terčmi (23-23-23).

Tri desatiny delili slovenskú reprezentantku Danielu Demjén-Peškovú od zisku bronzovej medaily. V pondelkovej súťaži v neolympijskej disciplíne športová puška žien na 60 výstrelov poležiačky obsadila členka SŠŠR MV SR 4. miesto výkonom 624,4 bodu (104,5-104,7-103,5-103,1-104, 8-103,8). Demjén-Pešková sa oproti nedeľňajšej eliminácii zlepšila o 7,3 bodu, ale napokon v záverečnom účtovaní jej kúsok chýbal k premiérovému cennému kovu z MS medzi ženami.

Tretia v konečnom poradí Esmari van Reenenová z JAR ju predstihla v poslednej šiestej položke, v ktorej dosiahla o 0,7 bodu viac, čím zverenku trénera Michala Slavkovského preskočila o 0,3 bodu. Demjén-Peškovú môže mrzieť aj to, že v tejto disciplíne sa nebojuje o účasť na OH. Napriek tomu 30-ročná Slovenka dosiahla svoje najlepšie na svetovom šampionáte v kategórii dospelých. Medzi juniorkami bola v roku 2002 vo fínskom Lahti majsterkou sveta práve v športovej puške 60.

"Je to pre mňa zadosťučinenie, pretože tieto majstrovstvá sveta mi veľmi nevyšli. Na začiatku šampionátu to bolo dosť zlé, potom som mala technický problém, čo mi neumožnilo postúpiť z eliminácie, takže toto štvrté miesto je pre mňa také malé víťazstvo. Viem presne, kde som mohla pridať chýbajúce desatiny. Jedna strela bola 9,5 a trochu som strelila do vetra. Bol tam aj menší technický problém, tam určite stačilo pridať päť desatín, teda aspoň desiatku streliť, a mohlo to tam byť. Toto umiestnenie je fajn, ale keď viete, že tri desatiny vám stačili na bronzovú medailu, čo by bolo určite oveľa lepšie. Tak to hnevá, ale na druhej strane si myslím, že som veľmi spokojná. Byť štvrtá na MS, to je zatiaľ môj najväčší úspech v tomto ponímaní," uviedla po pretekoch D. Demjén-Pešková.

Športová puška 60 ženy (konečné poradie):
1. Beate Gaussová (Nem.) 626,9, 2. Čchen Tung-čchi (Čína) 625,4, 3. Esmari van Reenenová (JAR) 624,7, 4. Daniela Demjén-Pešková 624,4, ... 25. Jana Hyblerová (obe SR) 620,0

Skeet ženy (poradie po kvalifikácii):
1. Albina Šakirovová (Rus.) 74, ... 4. Danka Barteková 73, 10. Andrea Stranovská 71, 19. Monika Štibravá-Zemková (SR) 69

Družstvá (konečné poradie):
1. Veľká Británia 213 (74), 2. Slovensko (D. Barteková, Stranovská, Štibravá-Zemková) 213 (72), 3. USA 212


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA