Švédsko prevalcovalo Lotyšov: Loui Eriksson sa zaskvel hetrikom

Loui Eriksson a jeho gólové oslavyLoui Eriksson a jeho gólové oslavy Zdroj: SITA

PRAHA - Hokejisti Švédska uspeli aj v ich treťom zápase na MS v Česku, keď v pražskej O2 aréne zdolali Lotyšsko 8:1. Švédi sa podobne ak proti Rakúšanom rozbiehali pomalšie, ale potom opäť udrela ich prvá línia a Loui Eriksson dosiahol hetrik.

V úvodných minútach Švédi pôsobili letargickým dojmom a Lotyši umne držali svoje štruktúry. Zvýšená aktivita favorita priniesla v závere prvej tretiny presilovky, no najprv mal v úniku veľkú šancu Darzinš a vzápätí na druhej strane "udrel" Eriksson. V druhej početnej výhode napálil Forsberg do tyčky, ale všetko si v druhej tretine vynahradil parádnym forhendovým blafákom v trestnom strieľaní. To už ale bolo 3:1 pre "tri korunky", v drese ktorých hráčska elita využívala fauly súpera a po Forsbergovi v zápase proti Rakúsku sa hetrikom prezentoval aj Eriksson ako druhý hviezdny krídelník prvého útoku. V tretej časti si do siete zastrieľali aj hráči iných švédskych formácií a to ešte Lindholm nepremenil trestné strieľanie.

A-skupina:

Lotyšsko - Švédsko 1:8 (0:1, 1:3, 0:4)
Góly: 33. Darzinš (Daugavinš, Galvinš) - 18. Eriksson, 31. Eriksson (Ekholm, Kronwall), 34. Forsberg (tr. strieľanie), 40. Erikssson (Ahnelöv), 45. Möller (Ekman-Larsson, Klingberg), 50. Josefson (Lundqvist), 58. Lundqvist (Hjalmarsson, Ekman-Larsson), 60. Rask (Ericsson, Lindholm). Vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0.

Lotyšsko: Masalskis - Sotnieks, Galvinš, K. Redlihs, Jerofejevs,  Širokovs, Cibulskis, Andersons - Daugavinš, Džerzinš, Darzinš - Bukarts, Sprukts, M. Redlihs - Saulietis, Berzinš, Indrasis - K. Jass, Abols, Skvorcovs.

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Klingberg, Kronwall, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm - Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Ericsson, Möller - Hjalmarsson, Rask, Lindholm - Sjögren, Lundqvist, Josefson

Anton Lander, center prvej línie Švédska: "Ak sa človek pozrie späť na prvých desať minút, oni boli vlastne lepším tímom. Lenže potom sme prevzali opraty zápasu do vlastných rúk, dali sme pár gólov v presilovkách a napokon sme excelovali."

Kaspar Daugavinš, kapitán Lotyšska: "Dnes sme dostali riadnu nakladačku, škaredo sme padli na tvár. Ale dúfam, že sa zdvihneme, zlepšíme hru a ďalší zápas vyhráme."

Švédi sa v ďalšom zápase stretnú s Kanadou v šlágri A-skupiny v stredu o 20.15. Predtým o 16.15 sa Lotyši a Švajčiari stretnú v kľúčovom zápase kandidátov na štvrtú miestenku do štvrťfinále.

Viac o téme: Švédsko Lotyšsko Loui Eriksson