Bielorusi v dráme zdolali Nórov: Slovensko definitívne bez šance postúpiť!

Andrej Kosticyn sa raduje z tretieho gólu BielorusovAndrej Kosticyn sa raduje z tretieho gólu Bielorusov Zdroj: SITA

OSTRAVA - Hokejisti Bieloruska zdolali v utorňajšom popoludňajšom stretnutí B-skupiny na svetovom šampionáte v Ostrave Nórsko 3:2 a na úkor Slovenska postúpili do štvrťfinále, v ktorom vo štvrtok narazia v Prahe na Kanadu. Bielorusko si zopakuje vlaňajšiu účasť v najlepšej osmičke, Slovensko obsadí v základnej skupine bez ohľadu na výsledok podvečerného súboja s USA 5. priečku a v celkovom účtovaní bude deviate. Bielorusi vyhrávali v ČEZ aréne nad Nórmi v polovici duelu už 3:0, severania však zdramatizovali súboj a znížili na rozdiel gólu. Brankára Kevina Lalanda však už nedokázali prekonať a Slovensko prišlo aj o teoretickú šancu na účasť vo štvrťfinále.

V siedmej minúte si Bielorusi zahrali prvú presilovku. Z nórskeho tímu sa previnil Ask nebezpečnou hrou vysokou hokejkou. Tá netrvala dlho a Bielorusi sa dostali do vedenia. Brankára Haugena prekonal Kaľužnyj. V druhej polovici prvej dvadsaťminútovky sa dočkali presilovej hry aj Nóri. V obrovskej šanci sa ocitli Martinsen a následne sa pokúšal o dorážku aj Thoresen, ale ani jednému sa nepodarilo skórovať. Aj napriek niekoľkým dobrým príležitostiam, Nóri nedokázali využiť ani ďalšiu početnú výhodu. Naopak Bielorusi začnú druhú tretinu presilovkou, v ktorej sú mimoriadne nebezpeční.

Nóri sa v úvode druhej tretiny úbranili v početnom oslabení, no Bielorusi pokračovali v tlaku. Hralo sa prevažne v obrannom pásme Nórska a gólman Haugen mal podstatne viac roboty ako jeho náprotivok. Ďalšie problémy pre Severanov prišli v 28. minúte, keď za hru vysokou hokejkou smeroval na trestnú lavicu Bonsaksen. Bielorusko malo k dispozícii štyri minúty na zvýšenie vedenia a to sa im aj podarilo. Druhým gólom znížil slovenské šance na postup obranca Korobov. Už o tri minúty neskôr pridal ďalší gól Andrej Kosticyn. Odpoveď Nórov prišla okamžite, na 1:3 znižoval Thoresen. Hra sa potom výrazne otvorila a obrovské šance bolo vidieť na oboch stranách.

Záverečnú tretinu začali lepšie Nórski hokejisti. V 46. minúte sa strelou od modrej čiary presadil obranca Nörstebö. Druhý gól Severanov nakopol a pokračujú v ohrozovaní gólmana Lalandeho. Nóri mali dobrú šancu na vyrovnanie, keďže fauloval Volkov. Avšak o niekoľko sekúnd neskôr prišla zbytočná hrubosť Martinsena, ktorý dostal taktiež dvojminútový trest. Záverečné minúty priniesli ešte niekoľko šancí, ale gól z nich nepadol. Bielorusko si víťazstvom zabezpečilo postup do štvrťfinále. Napoak,  Slovensko prišlo o poslednú nádej a zápas s USA už bude len exhibíciou.

NÓRSKO:

Haugen - Holös, Tollefsen, Nörstebö, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - Roest, Röymark, Stene - M. Olimb, Thoresen, Ask - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Bastiansen - Martinsen, Forsberg, Dahlström

BIELORUSKO:

Lalande – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec – A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Stepanov, Koviršin - Demkov, Jefimenko, Kitarov, Volkov

Morten Ask, útočník Nórska: "V druhej polovici zápasu sme zabojovali a vrátili sa do hry. Bol to pre nás náročný turnaj, nechceli sme sa však rozlúčiť vysokou prehrou. Každý tvrdo pracoval, aby sa to nestalo, bili sme sa o vyrovnanie, no náš tlak prišiel neskoro."

Andrej Stepanov, útočník Bieloruska: "Za stavu 3:0 to vyzeralo na jasnú záležitosť. Nóri potvrdili, že majú kvalitný tím a zdramatizovali zápas. V závere to bolo ťažké, už sme cítili únavu, lebo sme nemali veľa času zregenerovať po včerajšom stretnutí."

​Kevin Lalande, brankár Bieloruska: "Chalani cítili na konci už trochu únavu, no všetci sme odovzdali maximum. Spoluhráči podali obetavý výkon, blokovali súperove strely, veľmi mi pomohli."

Viac o téme: Bielorusko Nórsko
  • Zdroj: športky, SITA