Zlaté Moravce s prvou ligovou výhrou: DAC aj Myjava uspeli na ihriskách súperov

Patrik Pavlenda a Peter Orávk zo Zlatých MoraviecPatrik Pavlenda a Peter Orávk zo Zlatých Moraviec Zdroj: SITA

SKALICA - Futbalisti ViOn-u Zlaté Moravce prvýkrát v novej fortunaligovej sezóne bodovali naplno. V sobotňajšom dueli 6. kola triumfovali na pôde nováčika MFK Skalica 3:2, hoci v stretnutí dvakrát prehrávali 0:1 aj 1:2. Dvomi gólmi sa pod prvý trojbodový zápis hostí podpísal Peter Orávik. Skalica prehrala rovnakým pomerom aj minulý týždeň s Trnavou, vtedy neudržala vedenie 2:0.

Na Záhorí sa hralo o dôležité body. Posledné Zlaté Moravce ich potrebovali ako soľ a domácim by pomohli upevniť si postavenie v pokojných vodách stredu tabuľky. Úvod vyšiel Skaličanom, keď si Kurák v 4. minúte spracoval v šestnástke center zľava a pohotovou strelou otvoril skóre. MFK gól nakopol, jeho hráči pôsobili živším dojmom, no takýto herný obraz vydržal len krátko. Postupne sa k diktovaniu tempa prepracovali hostia, čo im napokon vynieslo vyrovnávajúci gól. Po polhodine hry zabudla domáceho defenzíva na nabiehajúceho Orávika, ktorý presnou hlavičkou nedal Hajdúchovi šancu. V závere mohla Skalica ísť opäť do tesného vedenia, ale Lietavov pokus vyboxoval Ranilovič ďaleko od brány.

Čo sa domácim nepodarilo na konci prvého dejstva, dosiahli na začiatku toho druhého. Po peknej kombinačnej akcii zabehol za obranu Gašparík a efektným zakončením k žrdi skóroval - 2:1. Na Záhorí sa hral dobrý futbal. Domáci však nevyužili možnosť zvýšiť vedenie a v 69. minúte kapitulovali druhýkrát. Skalická defenzíva si opäť nedala pozor na Orávika, ktorý sa uvoľnil na ľavom okraji pokutového územia a strelou pod brvno prekonal padajúceho Hajdúcha. Slabý dôraz obrancov stál Skaličanov napokon dobrý výsledok, keď štvrťhodinu pred koncom našiel dlhý center z ľavej strany hlavu nekrytého Cebaru - 2:3.

MFK Skalica - ViOn Zlaté Moravce 2:3 (1:1)
Góly: 4. Kurák, 56. Gašparík - 31. a 69. Orávik, 75. Cebara. Rozhodoval: Glova, ŽK: Ciprys - Školnik, Bamba, 1433 divákov.

MFK Skalica: Hajdúch – Švrček, Konečný, Majerník, Ciprys – Kurák (79. Šebesta), Bariš, Čermák (76. Ulrich), Mazan (46. Vrablec) – Gašparík – Lietava

ViOn Zlaté Moravce: Ranilovič - Souza, Tipurič, Pintér (46. Bamba), Milojevič - Orávik (90.+2 Krznarič), Majkič, Školnik, Burič - Tawamba, Glavaš (64. Cebara)

Dunajská Streda zvíťazila v Michalovciach rozdielom triedy

V úvode prvého polčasu sa hral medzišestnástkový futbal s minimom šancí. Ako prví pohrozili až v 27. minúte domáci, keď po rýchlej akcii a centri Nworaha v poslednej chvíli odvracal pred nabiehajúcim Dankom Straka. V 35. minúte prvýkrát nebezpečne pohrozili hostia, ale Ljubičič nastrelil len brvno michalovskej brány. O dve minúty neskôr sa však už po chybe domácich obrancov gólovo presadil Szarka.

Ani v druhom polčase sa obraz nezmenil a hostia udávali tempo zápasu. Svoju prevahu korunovali Dunajskostredčania v 63. minúte gólom Sarra. Hostia potom podnikali do neistej domácej domácej obrany viaceré útoky, z ktorých gólový efekt priniesla 74. minúta, keď  konečnú podobu výsledku uzavrel Ľupták. Domácim síce snahu uprieť nemožno, ale za celý zápas dokázali len raz vystreliť do priestoru Tujvelovej brány.

FK Zemplín Michalovce - DAC 1904 Dunajská Streda 0:3 (0:1)
Gól: 37. Szarka, 63. Sarr, 74. Ľupták. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Kunca - Ljubičič, Štepanovský, 4225 divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Raška - Koscelník, Gallo, Podhorin, Šimčák - Grič (58. De Marco), Kunca, Turik, Danko (76. Perez), Regáli (69. Mensah) - Nworah

DAC 1904 Dunajská Streda: Tujvel - Štepanovský, Kwin, Michalík, Brašeň  - Ljubičič, Straka - Ľupták, Sarr (82. Polievka), Pačinda (88. Černák) - Szarka (90. Jurčo)

Tomislav Marič, tréner DAC: "S výkonom svojho mužstva som veľmi spokojný. Okrem troch gólov sme mohli minimálne ďalšie tri pridať. Bol to jeden z našich najlepších výkonov. Trochu ma však mrzí, že už po prvom polčase mohlo byť skóre pre nás ešte priaznivejšie."

František Šturma, tréner Michaloviec: "V prvom rade gratulujem súperovi k zaslúženej výhre. Bol to najlepší tím, s ktorým sme sa zatiaľ stretli. V našom mužstve sa opakovali opäť chyby tých istých hráčov. Mrzí ma to, že po dvoch góloch to naši hráči zabalili a mohli sme inkasovať ďalšie góly."

Aj Podbrezová doma prehrala, nestačila na Myjavu

Zápasu predchádzalo slávnostné prestrihnutie pásky renovovaného štadióna s novým názvom Zelpo aréna a hráči si pri jeho krste mohli vyskúšať úplne nový vyhrievaný trávnik, diváci s bezplatným vstupom zasa zvýšený komfort na tribúnach, ktorému prisvietili nové stožiare s umelým osvetlením. Domáci túžili po víťazstve o to viac, že sa chceli odvďačiť za rekonštruovaný stánok, no po prvom polčase sa nemali čím pochváliť. V 42. min dokonca inkasovali, keď po centri Pirosku trafil loptu presne hlavou Kóňa. Veľa príležitostí si obe mužstvá nevytvorili, v 4. min vyslal dobrú strelu Gál-Andrezly a dosť rozhýbal Solničku v bránke. Asi najväčšiu polčasovú príležitosť spálil Vaščák v 8. min, keď prehlavičkoval bránku hostí. Myjavčania sa v útočnej sile pripomenuli v 10. min, po spolupráci s Beňom netrafil medzi tri žrde Sládek. Najviac aktivity vyžaroval Gál-Andrezly a v 17. min mohol Solničku aj ohroziť, keby mu kompaktná obrana strelu nezblokovala. V 23. min si diváci pýtali pre Banoviča aj červenú kartu, no videl len žltú za faul na Gála-Andrezlyho, ktorý by sa inak rútil do voľného priestoru. Kuciak sa v domácej bránke príliš nezapotil, v 30. min ho vystrašila strieľaná nahrávka Sládeka a v 42. min už hlavičkovému 'koníku' Kóňu v ceste do bránky nezabránil.

Po zmene strán bola snaha železiarov pokračovať v sérii troch zápasov bez prehry zrejmá, potrebovali však nevyhnutne streliť gól, a to bola v prehustenej šestnástke ťažká úloha. Melunovič v 50. min pohotovo strelil vedľa, v 52. min síce Vaščák brankára Solničku zblízka prehodil, no loptu do siete nedopravil a onedlho ho neprekonal ani po nádejnej hlavičke. V 58. min sa konečne domáci dočkali, na ihrisku bol len dve minúty, keď aj trochu so šťastím dotlačil zblízka s pomocou teču loptu za chrbát zmäteného Solničku. v 66. min voľný Daniel na pravom krídle po presnej prihrávke od Kóňu prekopol bránku, na druhej strane mal blízko ku gólu Vajda, no presne nenamieril a len trafil Solničku. Eufória v tíme železiarov vzrástla a akoby narušila na chvíľu ostražitosť. V 75. min sa zrodil rýchly protiútok Myjavy, center Pekára z ľavého krídla prešiel až na Daniela, ktorý už nemal problém trafiť zblízka úplne odkrytú bránku a rozhodnúť o troch bodoch hostí, a to ešte v nastavenom čase trafil Pekár žrď a následne spáliul tutovku Slančík.

ŽP Šport Podbrezová - Spartak Myjava 1:2 (0:1)
Góly: 58. J. Pančík - 42. Kóňa, 75. Daniel. Rozhodca Leško, ŽK: Kupčík - Banovič, 2280 divákov

ŽP Šport Podbrezová: Kuciak - Andrič, Kupčík, Pimpara, Migaľa - Kochan - Gál-Andrezly (83. Žilák), Vajda, Vaščák (70. Sabler), Almaský (56. J. Pančík) - Melunovič

Spartak Myjava: Solnička - Beňo, Marček, Banovič, Chovanec - Kóňa - Daniel, Bilovský (88. Jánošík), Pekár, Piroska (70. Kolár) - Sládek (79. Slančík)

Zdenko Frťala, tréner Podbrezovej: "Vsadili sme na agresivitu, dôraz, mali to byť naše zbrane, no hrali sme hlavne proti stopérom a krídla sme príliš nevyužívali. Sme sklamaní, Myjava bola zraniteľná. Vedeli sme, že jej sila pramení z krídelných priestorov, dvakrát nás potrestala po nedôslednom bránení, no chlapcom za nasadenie a bojovnosť ďakujem, pretože Myjava má obrovskú silu."

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "Zápas sa mi príjemne hodnotí, na perfektnom trávniku sme podali vyspelý oduševnený výkon. Domáci aj zjednodušili hru, no výraznejšie šance si nevypracovali, aj s ich lietanými loptami do šestnástky sme si poradili. Neustále sme verili, že zápas zvládneme, toto víťazstvo považujem za vhodnú pozvánku pre našich fanúšikov na domáci zápas."

Juraj Pančík, strelec jedného gólu Podbrezovej: "Určite bolí táto prehra, boli sme lepším mužstvom ako Myjava, no vytrestala nás dvoma brejkami. Vo finálnej fáze sme neboli dôrazní, asi  by sme nedali góly dnes z ničoho. Musíme sa poučiť, ja som po striedaní rozbehal hru, strelil som aj rýchlo gól po tečovanej strele, na novej tráve sa hralo výborne, len škoda tej prehry."

Tomáš Kóňa, strelec jedného gólu Myjavy: "Bolo to ťažké pre Podbrezovú po dlhom čase nastúpiť doma. Uchmatli sme jej tri body, trávnik bol kvalitný a hre pomohol. Divák sa nenudil, videl dobrý zápas, pre nás je dôležité toto víťazstvo doma potvrdiť a nezaspať. Bol to môj prvý gól v drese Myjavy, nepovažujem sa za strelca hlavou, preto som mu veľmi rád. Prvý polčas bol z našej strany lepší, po zmene strán sme boli zaspatí, inkasovaný gól nás prebudil, strelili sme gól a víťazstvo si ustrážili."

Viac o téme: FC ViOn Zlaté Moravce MFK Skalica Peter Orávik