Murray v dramatickom súboji prekonal Ferrera: Mal som to extrémne zložité

Andy MurrayAndy Murray Zdroj: SITA

LONDÝN - Domáci tenista Andy Murray nasadený ako druhý zvíťazil nad španielskou sedmičkou turnaja Davidom Ferrerom za 91 minút 6:4, 6:4 v základnej skupine Ilieho Nastaseho v úvodnom z dvoch stretnutí pondelňajšieho programu dvojhry na koncoročnom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne (15. - 22. novembra, celková dotácia 7 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). V rovnakej skupine v tento deň ešte odohrajú zápas Stan Wawrinka (Švaj.-4) - Rafael Nadal (Šp.-5) so začiatkom o 21.00 h SEČ.

Murray síce v ôsmej hre vstupného setu nepremenil tri brejkbaly (dva v rade), ale presadil sa na príjme v desiatom geme. V druhom dejstve Brit proti Španielovi predviedol obrat z 1:3. Ak zdolá Wawrinku alebo Nadala, bude už istou silvestrovskou dvojkou počítačového poradia.

"Bol to náročný zápas s množstvom dlhých výmen. Súper tvrdo bojoval až do úplného konca, mal som to extrémne zložité. On však celkovo nepodával až tak dobre, ako dokáže, a ja som ku koncu oboch setov hral trochu lepšie - z toho vyvstalo moje víťazstvo," citovala Murrayho BBC.

Dvadsaťosemročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray sa až do štvrtka pripravoval na antuke vzhľadom na finále Davisovho pohára v Gente proti Belgičanom práve na takomto povrchu (27. - 29. novembra). Uvažoval dokonca aj o storne štartu na šampionáte, ale Asociácia tenisových profesionálov (ATP) ho rýchlo upozornila, že účasť je pre kvalifikovaných aj povinnosťou okrem pocty.

Zverenec francúzskej fedcupovej kapitánky Amélie Mauresmovej a bývalého švédskeho univerzála Jonasa Björkmana Murray teraz má proti 33-ročnému Ferrerovi bilanciu 12:6 aj zásluhou trvajúcej šnúry piatich úspechov. Nadviazal na nedávny parížsky halový "hardový" triumf 6:4, 6:3.

Úradujúci olympijský víťaz spred troch rokov práve z britskej metropoly Murray má štatistiku 60:0 v tohtoročných dueloch, v ktorých získal otvárací set. Zhodou okolností dosiaľ naposledy prehral z náskoku 1:0 na sety práve s Ferrerom vlani v osemfinále v Šanghaji. Odvtedy uspel v dovedna 69 takýchto prípadoch.

Murray štartuje medzi elitou siedmy raz a jeho doterajším maximom je semifinále zo sezón 2008 (vtedy sa ešte hralo v spomenutom Šanghaji), 2010 a 2012. Vlani mal v skupine skóre 1:2 a nepostúpil do vyraďovacej fázy. Ferrer je v akcii na "Masters" takisto siedmykrát, hneď pri debute pred ôsmimi rokmi bol v Číne vo finále, nestačil v ňom na Švajčiara Rogera Federera.