Po krvavej nehode má Rely Dakar ďalší problém: Prvá etapa bola zrušená!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

ROSARIO - Nedeľňajšia úvodná etapa 38. ročníka motoristických vytrvalostných pretekov Rely Dakar sa neuskutoční pre nepriaznivé počasie. Pre oficiálnu stránku podujatia to potvrdil jeho riaditeľ Étienne Lavigne.

V okolí argentínskeho Rosaria husto pršalo a helikoptéry, ktoré mali pozdĺž meraného úseku monitorovať súťažiacich, nemohli vzlietnuť. Celé štartové pole sa premiestni do Villa Carlos Paz po bezpečných trasách. Motocykle a štvorkolky pôjdu v konvoji, automobily po svojom a kamióny po trati vyhradenej pre sprievodné vozidlá.

Na Rely Dakar reprezentuje Slovensko dvojica motocyklistov Štefan Svitko a Ivan Jakeš, ktorí obsadili v sobotňajšom 11-kilometrovom prológu 9., resp. 19. miesto. SR má zastúpenie aj v kategórii kamiónov, členom českého trojčlenného tímu Bonver Dakar Project (č. 513) vo vozidle Tatra je mechanik Jaroslav Miškolci, mechanikom v kamióne Man v inom českom zoskupení Offroadsport (č. 554) je Marek Sýkora

Nedeľňajšia prvá etapa mala viesť z Rosaria do Villa Carlos Paz s meranými úsekmi 227 km pre motocykle a štvorkolky a 258 km pre automobily a kamióny. Pondelková druhá etapa prevedie jazdcov a posádky z Villa Carlos Paz do Termasu de Río Hondo (meraný úsek: motocykle a štvorkolky 450 km, automobily a kamióny 521 km). 

Pretekárka stratila kontrolu a počas prológu vplálila do divákov

Sobotňajší 11-kilometrový prológ na úvod 38. ročníka pretekov Rely Dakar poznačila nehoda čínskej jazdkyne Kuo Maj-ling. Incident sa udial na méte 6,6 km, keď Kuo stratila kontrolu nad svojím automobilom Mini a vletela do divákov. Organizátori následne zrušili zvyšok prológu, takže na trať sa nedostal ani jeden kamión, stihli klasifikovať motocyklistov, štvorkolkárov a 59 automobilov zo 111.

Podľa stanoviska podujatia museli previezť do nemocnice štyri osoby, zatiaľ nie sú žiadne ďalšie informácie ohľadom ich zdravotného stavu. Podľa lekára Danieleho Modesteho ošetrovali desať divákov vrátane tehotnej ženy a štyroch detí. Do akcie sa zapojili štyri vrtuľníky, tri lekárske vozy patriace organizátorom a osem sanitiek. 

Kuo Maj-ling bola prvou Číňankou, ktorá si pripísala štart na najťažších motoristických pretekoch na svete. Nie je isté, či sa pri nehode zranila. Posádky, ktoré nemohli odštartovať, sa premiestnili do bivaku v Rosariu


Tagy: Štefan Svitko Ivan Jakeš

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook Ivana Jakeša

DISKUSIA