Procházková do semifinále ako lucky loser, v Oberstdorfe napokon dvanásta

Alena ProcházkováAlena Procházková Zdroj: SITA

OBERSTDORF - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková dosiahla v utorňajšej 4. etape Tour de Ski svoj najlepší výsledok v prebiehajúcej zime. V šprinte klasickou technikou v Oberstdorfe vypadla až v semifinále a celkovo obsadila 12. miesto. Vo svojej obľúbenej disciplíne tak získala ďalšie body do Svetového pohára. Z triumfu sa tešila Američanka Sophie Caldwellová, medzi mužmi Nór Emil Iversen.

Američanka Caldwellová v šesťčlennom finále na náročnej trati s dvoma nebezpečnymi zjazdmi šokovala favorizované Nórky. Dosiahla čas 2:46,38 a v cieľovej rovinke tak o desatinu sekundy predstihla Heidi Wengovú a o osem desatín sekundy líderku priebežného poradia Tour de Ski Ingvild Flugstad Östbergovú. "Sama som prekvapená, vôbec som nečakala, že tu dnes môžem vyhrať. Som veľmi šťastná a ďakujem servisnému tímu, ktorý mi pripravil skvelé lyže," uviedla v cieli Caldwellová.

Tridsaťjedenročná Procházková v kvalifikácii na 1,2 km dlhej trati obsadila 20. miesto so stratou 11,27 s na najrýchlejšiu Nórku Östbergovú (2:38,18 min) a prebojovala sa do vyraďovačky. V piatom štvrťfinále potom úspešne atakovala postupové priečky, keď sa z tretej pozície dostala ďalej časom ako tzv. "lucky looserka". Piate štvrťfinále vyhrala Nórka Heidi Wengová časom 2:47,71 pred Švédkou Idou Ingemarsdotterovou (+0,96) a Procházkovou (+4,44).

V semifinále už Procházková za najlepšími od začiatku zaostávala a skončila v ňom na poslednom šiestom mieste s mankom 11,44 s na Östbergovú (2:45,91). Procházková tak v tejto sezóne bodovala v SP druhýkrát, predtým získala v polovici decembra v talianskom Dobbiacu v šprinte voľnou technikou štyri body za 27. miesto.

Medzi mužmi sa z víťazstva tešil Nór Iversen, ktorý vo finále od začiatku viedol a v závere časom 2:25,21 odolal aj útoku druhého Rusa Sergeja Usťugova (+1,03) a tretieho Kazacha Alexeja Poltoranina (+1,40). Suverénny líder Svetového pohára i Tour de Ski Nór Martin Johnsrud Sundby obsadil štvrtú priečku so stratou 4,86 s.

Osemetapová Tour de Ski pokračuje v stredu v Oberstdorfe 5. etapou, ženy pôjdu 10 km a muži 15 km klasicky s hromadným štartom. účastníci sa potom presunú do Talianska a Tour vyvrcholí v nedeľu 10. januára v talianskom Val di Fiemme záverečným náročným stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis.

Viac o téme: Alena Procházková