Oklahoma stopla Dallas, Durant nazval majiteľa Mavericks idiotom

Devin Harris a Russell WestbrookDevin Harris a Russell Westbrook Zdroj: SITA

CHARLOTTE - Naďalej platí, že odkedy basketbalový Dallas ovládol NBA v roku 2011, v play-off ešte nevyhral jedinú sériu. Mavericks podľahli v piatom zápase 1. kola vyraďovacej časti v Západnej konferencii Oklahome na ich palubovke 104:118 a domáci hladko triumfovali v sérii 4:1.

Thunder opäť potiahol Russel Westbrook, ktorému tentoraz k triple-double chýbalo málo - zaznamenal 36 bodov, 12 doskokov a 9 asistencií. Jeho útočná dvojička Kevin Durant pridal 33 bodov. Ešte pred stretnutím číslo 5 zarezonovalo vyjadrenie majiteľa Dallasu Marka Cubana, ktorý označil za jedinú ozajstnú hviezdu Oklahomy Duranta. Westbrook mu to potom spočítal výkonom na palubovke a Durant aj slovne na tlačovej besede pred novinármi. "Nepočúvajte ho, je to idiot. To je jediné, čo na to môžem povedať - jednoducho idiot," vravel nahnevaný Durant. V semifinále konferencie sa od soboty bude hrať očakávaná séria medzi Oklahoma City a San Antoniom.

Basketbalistom Charlotte zachutili víťazstvá v play-off. Po tom, čo sa dočkali prvého zápasového triumfu po 14 rokoch, následne aj vo štvrtom zápase 1. kola vo Východnej konferencii si poradili s hráčmi Miami (89:85) a vyrovnali stav série na 2:2. Hostia sa pol minúty pred koncom štvrtej štvrtiny dotiahlia na rozdiel 2 bodov, ale domáci Courtney Lee 4,6 s pred klaksónom z trestných hodov stanovil konečné skóre. Lídrom Hornets bol rozohrávač Kemba Walker, ktorý si 34 bodmi utvoril kariérne maximum v play-off. "Viem sa naplno vložiť do zápasu. Dnešný večer bol jedným z takých príkladov," uviedol Walker, so 185 cm najmenší hráč na palubovke. "Vždy keď sme sa chceli vrátiť do zápasu, bol tam on a predviedol presný zásah," glosoval Dwyane Wade z Miami.

V Portlande sa zrodilo víťazstvo domácich nad hosťami Los Angeles Clippers 98:84 a stav série už je vyrovnaný 2:2. Vo víťaznom tíme sa zaskvel kariérnym maximom v play-off Al-Farouq Aminu (30 bodov), hostia boli od polovice tretej štvrtiny bez jedného lídrov Chrisa Paula, ktorý musel odstúpiť pre zlomenú kostičku v pravej ruke. Dovtedy nastrieľal 16 bodov. Paul mal priemer 26,3 bodu v prvých troch zápasoch série. Piaty zápas odohrajú v stredu v Los Angeles.

Štvrťfinále play-off NBA - pondelok - štvrté a piate zápasy (hrá sa na štyri víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA
Charlotte - Miami 89:85 (19:26, 29:13, 21:22, 20:24) - stav série 2:2
Najviac bodov: K. Walker 34, Lin 21, C. Lee 11 - Joe Johnson 16, Deng 15, Wade 12 (12 asistencií), Dragič 12

ZÁPADNÁ KONFERENCIA
Oklahoma City - Dallas 118:104 (35:24, 33:37, 25:22, 25:21) - konečný výsledok série 4:1
Najviac bodov: Westbrook 36 (12 doskokov, 9 asistencií), Durant 33, Adams 15 (10 doskokov) - Nowitzki 24, D. Powell 16, J. Anderson 14

Portland - Los Angeles Clippers 98:84 (24:20, 23:23, 19:21, 32:20) - stav série 2:2
Najviac bodov: Aminu 30 (10 doskokov, 6 trojok), McCollum 19, Crabbe, Harkless a Lillard po 12 - Griffin a Jeff Green po 17, Paul 16