Saganov tréner o problémoch a kľúči k triumfom: Tu je dôvod, prečo je veľký šampión!

Peter Sagan a jeho tréner Patxi Vila
Peter Sagan a jeho tréner Patxi Vila

BRATISLAVA - V rukách ho má už od roku 2015, kedy začal Peter Sagan zbierať jedno významné víťazstvo za druhým. Tréner trojnásobného majstra sveta prezradil, v čom je slovenský talent skutočne výnimočný a prehovoril aj o konfliktoch, ktoré medzi sebou mali.

42-ročný Patxi Vila pracuje v tíme Bora-Hansgrohe ako športový riaditeľ a kouč Petra Sagana, s ktorým začal spolupracovať takmer pred troma rokmi. "Na Saganovi je nezvyčajných niekoľko vecí. Prvou je miera, do akej rozumie vlastnému telu. Vie, čo potrebuje, či je to oddych, viac tréningu alebo viac času v posilňovni. To mi robí prácu jednoduchšou, pretože mi hovorí, čo potrebuje. Ďalšou vecou je regenerácia a oddych. Pred pretekmi potrebuje byť čerstvý. Ak priveľa trénuje a nie je čerstvý, stále dosiahne slušný výsledok, no zrejme nie úplne najlepší," charakterizoval svojho zverenca.

Hoci Sagan ovládol viacero špurtérskych dojazdov, Vila ho nepovažuje za čistokrvného špurtéra: "Nemyslím si, že je Sagan rodený rýchlik. Vie byť rýchly, no nie je prirodzene rýchly. Na triumfy potrebuje zručnosti, nevyhráva preto, že by bol prirodzene rýchly. K jeho rýchlosti napomáha to, že sa k cieľu dostane čerstvý a silný. Je na tom lepšie ako ostatní. Nevyhráva, pretože je rýchly, ale čerstvý." 

Trojnásobný majster sveta nezískal tisícky fanúšikov iba vďaka svojim úspechom. Od ostatných jazdcov sa odlišuje povahou. Je to svojský človek a veľký showman. Trénovať tak výraznú osobnosť nie je vždy jednoduché. "Je to ťažké. Čím úspešnejší jazdec, tým väčšia osobnosť. Pri Peťovi vždy musíte mať v talóne nejakú odpoveď, pretože on sa veľa pýta. Pripravený zodpovedať jeho otázky musíte byť 24/7. Tak to je. Skutočne sa veľa pýta a chce veľa vedieť, a to je dôvod, prečo je veľký šampión. V jazdení sa snaží dosiahnuť dokonalosť. Zrejme máme rovnakú povahu, a to je zrejme dôvod, prečo ma vie niekedy poriadne naštvať a aj ja jeho. Povedzme to tak, že to medzi nami nie vždy ide ako po masle," povedal Vila o Saganovi.


Tagy: Peter Sagan Patxi Vila

Zdroj:
športky
Foto:
SITA, internet

DISKUSIA