Tradičná značka v azyle: Inter a Slovan na jednom štadióne? Možno to bude realita

Jozef Barmoš
Jozef Barmoš

BRATISLAVA - Futbalisti nováčika II. futbalovej ligy FK Inter Bratislava ešte v časoch pôsobenia v III. lige našli svoj druhý domov v Stupave.

V súčasnosti tam pôsobí A-mužstvo žlto-čiernych a dorastenecké kolektívy, ostatné mužstvá (spolu štrnásť, pozn), našlo svoje zázemie v športovom areáli na Drieňovej ulici v Bratislave. Počas sezóny tam tridsať trénerov zaúča do tajov tejto kolektívnej hry takmer 350 detí - od futbalovej prípravky až po mužstvo do 15 rokov. V aktuálnom súťažnom ročníku je medzi nimi prvýkrát aj družstvo dievčat. Aj tento vysoký počet malých futbalistov je dôkazom, že funkcionári a tréneri FK Inter zostali verní poslaniu, ktorému po dramatickom dianí po roku 2009 (predaj spoločnosti i licencie pre najvyššiu súťaž do Senice, pozn.) zasvätili svoj voľný čas.

Práve výchova malých futbalistov bol ten čarovný prútik, ktorý spolu s obdivuhodnou cieľavedomosťou a neuveriteľnou vôľou pomohol pred deviatimi rokmi zachrániť Inter pred totálnym krachom. Futbaloví fanatici v službách Interu na čele s Jozefom Barmošom, Jozefom Mihálom a Antonom Gregušom odmietli vygumovať tento bratislavský klub z futbalovej mapy Slovenska, hoci si to niektorí veľmi želali. Nepodvolili sa tomu, čo niekto bez ich účasti vymyslel. Vzopreli sa krutému osudu, ktorý im niekto za ich chrbtom v pamätnom roku 2009 naplánoval. Mocní z vtedajšieho futbalového prostredia rozhodovali o nich bez nich. Inter bez ich vedomia odsúdili na zánik.

Proces, ktorým za takmer deväť rokov Barmoš a spol. prešli, je hodný filmového spracovania. Okrem dramatických okamihov okolo predaja ligovej licencie do Senice by to však bol film najmä o poctivej každodennej práci, o nezlomnom úsilí zohnať financie potrebné na existenciu klubu, ktorý sa staral o tri stovky detí. Za ten čas vybudovali zázemie pre svojich žiakov a dorastencov na Drieňovej ulici, kde tiež hrali majstrovské zápasy piatej až tretej ligy, chodili trénovať do Rakúska, hrali na štadióne ŠKP v Dúbravke, pomáhali si, ako vedeli... Až kým pred dvomi rokmi nenašli ústretových partnerov a ochotných pomocníkov v Stupave. Aj tam zveľaďujú areál, hoci sú v ňom iba nájomníci. Robia všetko pre to, aby stupavský štadión mohol bez problémov hostiť ich rivalov z II. ligy. A aby tam mohli aj trénovať a pripravovať sa na ďalšie pôsobenie v tejto športovo náročnej celoštátnej súťaži.

Pre verných a dlhoročných fanúšikov a pamätníkov slávnych čias tímu z vtedajších Pasienkov (zlaté double z rokov 2000 a 2001, pozn.) je však Stupava ďaleko. Nemajú záujem tam každý víkend cestovať. A fanúšikovia zo Záhoria sú stále verní predovšetkým tradičným klubom z tohto regiónu.

"Samozrejme, vieme o tom, že ľudia, ktorí chodili na naše zápasy v Bratislave, by privítali náš návrat späť. My by sme tiež boli radi, lebo verných priaznivcov v hľadisku potrebujeme. Aj keď v Stupave sme našťastie našli druhý domov, ako futbalisti sme tam spokojní, ale ako funkcionári vyvíjame iniciatívu, aby sme sa vrátili späť. My patríme do Bratislavy. Dlhé desaťročia sme tvorili športové dejiny hlavného mesta Slovenska," zdôraznil 63-ročný rodák zo Šurian. "Ale nie je to také jednoduché. V celej Bratislave momentálne nemáme kde hrať. V celej Bratislave existuje iba jeden futbalový štadión, kde sa môžu hrať stretnutia dvoch najvyšších slovenských súťaží. Je to neuveriteľná situácia, ale, žiaľ, je to krutá realita. Museli by sme v Európe asi dlho hľadať hlavné mesto krajiny, ktoré má iba jeden futbalový štadión, na ktorom sa môže hrať liga a medzištátne zápasy. Naozaj je to úbohý stav, ktorý musíme riešiť. Nie je predsa normálne, aby Bratislava, pokiaľ ide o futbalové ihriská a štadióny, zostala v takejto katastrofálnej situácii. Je to neudržateľný stav. Platnú licenciu pre najvyššiu súťaž má momentálne iba štadión na Pasienkoch, kde v súčasnosti pôsobí Slovan," priblížil neľahkú situáciu futbalistov FK Inter jeho šéf Jozef Barmoš.

"Stále sa usilujem o stretnutie s pánom ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, aby sme mohli spolu hovoriť o možnom budúcom využití štadióna ŠKP v Dúbravke, kde sa futbal už dlhé roky nehrá, hoci pred 19 rokmi to bolo centrum našej úspešnej dvadsaťjednotky. Na tomto štadióne vtedajší zverenci trénera Dušana Radolského odohrali aj barážové stretnutie s Ruskom o postup na ME tejto vekovej kategórie, ktoré sme v roku 2000 hostili. Škoda, že taký športový areál už niekoľko rokov neslúži tomu, na čo ho pôvodne postavili. Pokúsime sa nájsť východisko zo súčasnej situácie," dodal Jozef Barmoš. Bývalý 52-násobný československý reprezentant a bronzový z ME 1980 v Taliansku určité riešenie ťažkej situácie vidí v Národnom futbalovom štadióne, ktorý v súčasnosti vyrastá na Tehelnom poli.

"Ak sa dokončí Národný futbalový štadión, a my v tom čase budeme účastníkmi slovenskej najvyššej súťaže, budeme sa usilovať dostať sa na toto športovisko. Určite vstúpime do rokovania so Slovenským futbalovým zväzom, aby nám pomohol s prenájmom tohto areálu. Aby sme aspoň majstrovské zápasy mohli hrať na ňom. Ale podmienkou je, že budeme musieť hrať najvyššiu súťaž. Preto sa teraz usilujeme dostať v tabuľke II. ligy do jej zlatého stredu, aby v budúcich rokoch sme vrátili Inter tam, kde dlhé roky patril - do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. To je náš dlhodobý cieľ," zdôraznil dlhoročný hráč žlto-čiernych, ich bývalý tréner a jeden zo záchrancov.

"Veľmi dobre si uvedomujeme, že tento rok sa nám to ešte nepodarí, ale v budúcnosti sa o to určite budeme usilovať. Tento rok sme ako nováčik mali vydarený vstup do súťaže. Najmä v Stupave sme odohrali niekoľko kvalitných a úspešných zápasov. Potom sme sa začali herne trápiť. Najmä na ihriskách súperov, na ktorých sme rozhodujúce góly inkasovali v posledných minútach, ak nie dokonca sekundách. Takto smoliarsky sme prehrali šesť zo sedemnástich jesenných zápasov. Preto vstupujeme do jarnej odvetnej časti s vedomím, že sme naše športové plány nesplnili," otvorene priznal bývalý spoľahlivý obranca bratislavského Interu a účastník MS 1982 v Španielsku.

"Nesplnili sme ich ani umiestnením, ani počtom bodov, ktoré sme pôvodne chceli získať. Aj preto u nás počas zimy došlo k niekoľkým posunom v personálnom obsadení. Nové tváre prišli nie iba do nášho A-mužstva, ale aj do realizačného tímu a do štruktúr klubu. Aj keď sme za posledné roky Inter vďaka pomoci sponzorov a partnerov posunuli dopredu športovo, finančne i infraštruktúrou, nemôžeme sa uspokojiť s tým, čo sme doteraz dosiahli. Musíme pracovať na tom, aby Inter sa stále posúval dopredu športovo i ekonomicky. To sú dva faktory, na ktorých ideme už od tejto jari intenzívne pracovať," zdôraznil prezident klubu FK Inter Bratislava Jozef Barmoš.


Tagy: FK Inter Bratislava Jozef Barmoš

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA