Slovensko sa na finálovom turnaji nepredstaví: Do Madridu mieri mladý tím Kanady!

Víťazné oslavy Kanady po postupe cez Slovensko
Víťazné oslavy Kanady po postupe cez Slovensko

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti nepostúpili na novembrový finálový turnaj Davisovho pohára do Madridu. V kvalifikačnom dueli prehrali na antuke v Bratislave s kanadou 2:3. O všetkom rozhodla až záverečná dvojhra, v ktorej Norbert Gombos podľahol Felixovi Augerovi-Aliassimeovi 3:6, 4:6. Gombos nastúpil namiesto pôvodne nominovaného Filipa Horanského. Slováci budú v septembri bojovať o udržanie sa vo svetovej skupine.

Gombos v úvode súboja s Augerom-Aliassimeom kvalitne returnoval a za stavu 1:1 mal k dispozícii brejkbal. Kanaďan ho však odvrátil a v koncovke setu slávil úspech. Za stavu 3:4 Gombosovi odišlo prvé podanie, spravil niekoľko nevynútených chýb a prišiel o servis. V ďalšom geme síce viedol 30:0, no Auger-Aliassime potom získal štyri fiftíny za sebou a prvý set sa stal jeho korisťou.

V druhom sete za stavu 3:3 čelil Gombos dvom brejkbalom. Vďaka kvalitnému podaniu a výbornej obrane ich odvrátil, čo ho povzbudilo a v ďalšom geme mal možnosť na zisk súperovho servisu. Nevyužil ju však, za stavu 4:4 prišiel o podanie a Auger-Alliasime už dotiahol zápas do víťazného konca.         

"Išiel som do zápasu sebavedomo. Na začiatku som mal oveľa viac šancí, keby som využil prvý brejkbal, mohlo to byť o niečom inom. Auger-Aliassime veľmi dobre podával, mal vysoké percento prvého servisu. Podával rýchlo, presne, s vysokým odskokom. Snažil som hrať s ním dlhé výmeny, lebo mal už v nohách štvorhru, no nevyšlo mi to," povedal Gombos.       

Kapitána slovenského tímu Dominika Hrbatého mrzela nevyužitá šanca na postup do Madridu. "Vyhrali sme dôležitú štvorhru, Martin Kližan však potom prehral so Shapovalovom. Svetový tenis je o jednej-dvoch loptičkách. škoda, že hneď v úvodnom geme nevyužil brejkbal, v tajbrejku za stavu 1:0 súperovi neodskočil. Shapovalov hral výborne, rýchlo a agresívne, tlačil Martina dozadu. V poslednej dvojhre som sa rozhodol dať šancu Norovi Gombosovi. Škoda nevyužitých brejkbalov v úvode prvého a v závere druhého setu," uviedol Hrbatý v prvej reakcii pre RTVS.              

"Martin Kližan mal zopár šancí, ale nepodarilo sa mu odskočiť súperovi. A svetový tenis je o tom, že treba využiť aj tých pár šancí, ktoré sa naskytnú. Martin niekedy zahral kratšie údery vo výmenách a nedokázal sa vymaniť z tlaku súpera. Shapovalov ukázal, že je to svetový supertalent. Hral s ľahkosťou, na milimeter presne k čiaram, keď to potreboval. To je veľkosť hráča a jeho budúcnosť."   

Kližan musel ísť na zápas so Shapovalom pol hodinu po tom, ako s Filipom Poláškom vyhrali štvorhru a na dvorci cítil únavu. "Mali sme veľmi krátku pauzu, tri sety človeka vyšťavia. Nestihol som tak dobre zregenerovať ako Shapovalov, ktorý hral o trochu lepší tenis. V ťažkej situácii vytiahol skvelý úder - eso alebo winner. Snažil som sa, ale niečo tomu chýbalo." 

Auger-Aliassime po zisku rozhodujúceho bodu hovoril o splnenom sne. "Krajší a emotívnejší daviscupový začiatok som si ani nemohol želať. Bolo ťažké stráviť trojsetovú prehru vo štvorhre a potom nastúpiť na rozhodujúcu dvojhru. Zvládol som to však výborne. Postup do Madridu určite oslávime, keďže po zápase ešte zostaneme v Bratislave. Určite bude čas aj na to, aby sme spoznali krásu slovenských žien."       

Na finálovom turnaji (18.-24. novembra) sa predstaví 18 tímov. Istú účasť má kvarteto vlaňajších semifinalistov Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, USA a dvaja držitelia voľných kariet Argentína s Veľkou Britániou. Doplní ich tucet úspešných tímov z kvalifikácie. Miestenku do Madridu majú po sobote vo vrecku aj Austrália, Japonsko, Taliansko, Kazachstan, Nemecko a Srbsko.  

SLOVENSKO - Kanada 2:3 

Filip Horanský - Denis Shapovalov 4:6, 5:7
Martin Kližan - Félix Auger-Aliassime 7:5, 6:3
Martin Kližan, Filip Polášek - Shapovalov, Auger-Aliassime 3:6, 7:5, 6:3
Kližan - Shapovalov 6:7 (4), 4:6
Norbert Gombos - Auger-Aliassime 3:6, 3:6


Tagy: Slovensko Kanada Norbert Gombos Félix Auger-Aliassime

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA