VIDEO Sagan bojoval o víťazstvo až do konca: Bol som síce vpredu, ale...

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo

OUDENAARDE - Nečakaným víťazom 103. ročníka monumentálnej klasiky Okolo Flámska sa stal Talian Alberto Bettiol. Dvadsaťpäťročný člen tímu EF Education First dosiahol vôbec prvé víťazstvo profikariéry a hneď na jednom z najväčších podujatí v cyklistickom kalendári. Bettiol dotiahol do konca svoje sólo v záverečných 20 km a v uliciach Oudenaarde mal náskok.14 sekúnd pred Dánom Kasperom Asgreenom a 17 sekúnd pred Nórom Alexandrom Kristoffom, ktorý vyhral šprint skupiny favoritov. V nej figuroval aj Slovák Peter Sagan, ktorý však napokon nebol v najlepšej desiatke výsledkového poradia a skončil jedenásty.

Sagan si stále držal prehľad a viackrát úspešne "zalepil" medzery, ktoré vznikli po útokoch favoritov. To sa mu už nepodarilo v treťom stúpaní na Oude Kwaremont, kde už vznikla diera medzi ním a najlepšími. Vpredu nasadil k trháku Talian Alberto Bettiol (EF Education First) a utvoril si náskok niekoľkých desiatok metrov. V poslednom stúpaní dňa na Paterberg na 256. km sa Sagan dokázal vrátiť do 17-člennej skupiny favoritov, ale Bettiol bol stále vpredu o približne 15 sekúnd. V najstrmších pasážach Paterbergu s vyše 20-percentným sklonom zaútočil Mathieu van der Poel, zavesili sa na neho Greg van Avermaet aj majster sveta Alejandro Valverde. Sagan na vrchole Paterbergu zatínal zuby. A hoci mierne zaostal. nakoniec sa dotiahol medzi najlepších, ktorí stíhali Bettiola v zjazde z Paterbergu. Ich snaha však bola márna. Bettiol sa vrútil do záverečných 5 km s náskokom 25 sekúnd a ten už bol dostatočný. Svoje sólo doviedol do úspešného konca a postaral sa o jedenáste talianske víťazstvo na týchto slávnych pretekoch.

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan v tomto roku vyhral zatiaľ jediné preteky, keď ešte v januári triumfoval v jednej z etáp na austrálskych pretekoch Tour Down Under. Okrem toho má na konte tri druhé, tri tretie, jedno štvrté a dve piate miesta v pretekoch, kde zväčša útočil na víťazstvo.

"Boli to veľmi ťažké a vzrušujúce preteky. Vždy je pre mňa veľkou cťou jazdiť tu a vidieť, ako obrovský dav vytvorí neskutočnú atmosféru. Chcel by som sa poďakovať tímovým kolegom za ich prácu. Každý z nich odovzdal sto percent na to, aby sme kontrolovali preteky, chránili ma, držali ma čo najďalej od problémov a šetrili moju energiu. V záverečných kilometroch som síce bol vpredu, ale nemal som potrebné nohy na to, aby som odolal útoku Bettiola či bojoval v špurte o lepšie umiestnenie," povedal Sagan podľa oficiálneho webu tímu Bora-Hansgrohe.

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Flámska