Počas Vianoc chcel len potešiť dcéry, no zmenil svet športu: Zomrel slávny vynálezca

Sherman Poppen
Sherman Poppen

GRIFFIN - Vo veku 89 rokov zomrel v Spojených štátoch amerických vynálezca snowboardu Sherman Poppen. Športové vybavenie, z ktorého sa stal v priebehu rokov multimiliardový biznis, vymyslel pre zábavu svojich dcér v roku 1965.

Poppen zostrojil svoj prvý snowboard počas zasnežených Vianoc v Michigane. Zviazal dohromady dve lyže a spojil ich drevenými priečnikmi. Jeho manželka dala novému vynálezu názov "snurfer". Poppen ešte neskôr pripevnil na špičku snowboardu špagát, ktorý jazdec držal a dosku ním ovládal. O rok neskôr si potom nechal svoj nápad patentovať.

Ďalším dôležitým mužom v histórii snowboardingu bol Jake Burton Carpenter, ktorý upravil design Poppenovho "snurfera" a výrazne prispel k jeho masovému rozšíreniu. Sám Carpenter si však nevšímal zásluhy za vynález, ktorý sa nakoniec dostal až na olympijské hry.

"Sherman Poppen bol človekom, ktorý naštartoval snowboarding. Tým, že vymyslel koncept surfovania na snehu, mi zmenil život," uviedol zakladateľ svetoznámej snowboardovej firmy po Poppenovej úmrtí posledný júlový deň


Tagy: Sherman Poppen

Zdroj:
ČTK
Foto:
Instagram telossnowboards

DISKUSIA